برای درمان هر بیماری به چه دکتری مراجعه کنیم؟

اگر برای شما هم این سوال پیش آمده که “برای درمان هر بیماری به چه دکتری مراجعه کنیم؟” باید بدانید که درمان هر بیماری بستگی به نوع بیماری و وضعیت بدنی فرد مبتلا دارد. برای درمان بیماری‌ ها معمولا به یکی از این سه نوع دکتر مراجعه می ‌شود: پزشک عمومی، متخصص داخلی و متخصص جراحی. در این مقاله به بررسی نوع بیماری‌ ها و دکتر متناسب برای درمان آن ها می ‌پردازیم.

لیست عناوین محتوا

قبل از بارداری به چه دکتری باید مراجعه کنیم؟

متخصص ژنتیک اولین کسی است که قبل از باردار شدن باید به او مراجعه کرد. او آزمایش های ژنتیک قبل از بارداری شامل غربالگری والدین از نظر اختلالات یا ناهنجاری های ژنتیکی را از افراد می گیرد و به آن ها کمک می کند قبل از تصمیم گیری برای داشتن فرزند، اطلاعات بیشتری در مورد سابقه سلامتی خود داشته باشند.

متخصص زنان و زایمان نیز ارزیابی های اولیه باروری را انجام می دهند و آموزش های  لازم برای مراقبت از زنان باردار و پروسه زایمان را در اختیار افراد قرار می دهند.

همچنین بخوانید: چرا من باردار نمیشوم؟

برای آزمایش هورمونی به چه دکتری باید مراجعه کنیم؟

برای بررسی نتایج آزمایش های هورمونی می توان به متخصص غدد مراجعه کرد. او می تواند بیماری های غدد درون ریز را تشخیص دهد و برنامه های درمانی مربوط به آن ها را پیشنهاد و دارو تجویز کند.

برای طحال به چه دکتری باید مراجعه کنیم؟

اگر در قسمت چپ بالای شکم خود احساس درد دارید و یا دردتان با نفس عمیق بدتر می شود، به احتمال زیاد برای طحال شما مشکلی ایجاد شده است و باید به یک متخصص گوارش مراجعه کنید تا با انجام سی تی اسکن، MRI و یا آزمایش های دیگر بتواند تشخیص دهد که مشکل دقیقا چیست.

برای هموروئید به چه دکتری باید مراجعه کنیم؟

برای علائم هموروئید باید به پزشک عمومی و یا متخصص گوارش مراجعه کرد؛ چرا که هموروئید به علت متورم شدن رگ ها در کانال مقعد ایجاد می شود و با خونریزی، خارش و درد در ناحیه مقعد خودش را نشان می دهد.

برای آلرژی به چه دکتری باید مراجعه کنیم؟

متخصص آلرژی، پزشکی است که در تشخیص و درمان بیماری های آلرژیک و یا بیماری های مربوط به سیستم ایمنی تخصص دارد. آن ها برای شناسایی محرک های آلرژی به طور ویژه آموزش دیده اند و به افراد کمک می کنند تا مشکلات آلرژی خود را درمان یا از آن ها پیشگیری کنند.

همچنین بخوانید : انواع آلرژی پوستی ، علائم و علل آن ها

برای آلزایمر به چه دکتری باید مراجعه کنیم؟

برای تشخیص آلزایمر، یک متخصص مغز و اعصاب که در زمینه بیماری های مغز و سیستم عصبی مانند صرع، میگرن، پارکینسون و آلزایمر آموزش دیده است، مواردی شامل علائم، سابقه پزشکی و سابقه دارویی افراد را بررسی می کند.

برای واریس به چه دکتری باید مراجعه کنیم؟

در وضعیت واریس، وریدهای پا در بازگشت خون به قلب مشکل دارند؛ به همین علت برای مشکلات مربوط به واریس، مراجعه به متخصص قلب و عروق و متخصص / جراح پوست جهت کاهش و از بین بردن واریس ضروری است.

برای کمردرد به چه دکتری باید مراجعه کنیم؟

کمردرد انقدر شایع است که تقریبا ۸۰٪ از بزرگسالان در مقطعی از زندگی خود دچار آن می شوند. متخصص ارتوپد اولین کسی است که برای کمردرد باید به او مراجعه کرد. آن ها وضعیت شما را ارزیابی می کنند و درمان مناسب برای کمک به کاهش درد را به شما ارائه می دهند.

برای تشنج به چه دکتری باید مراجعه کنیم؟

برای تشخیص و درمان صرع باید به متخصص مغز و اعصاب مراجعه شود. همان طور که گفتیم، آن ها در زمینه بیماری های مربوط به مغز و سیستم عصبی آموزش حرفه ای دیده اند و کار می کنند.

برای تیروئید به چه دکتری باید مراجعه کنیم؟

متخصصان غدد درون ریز می توانند تیروئید را تشخیص دهند و در مدیریت و درمان آن کمک کننده باشند. افراد باید بدانند که کم کاری و پرکاری تیروئید هر دو قابل درمان هستند.

برای لوزه به چه دکتری باید مراجعه کنیم؟

متخصص گوش و حلق و بینی به خوبی می تواند بیماری لوزه را درمان کند. آن ها برای التهاب لوزه اول آنتی بیوتیک تجویز می کنند؛ سپس در صورتی که درد کاهش پیدا نکرد ممکن جراحی لوزه را پیشنهاد کنند.

برای دیابت به چه دکتری باید مراجعه کنیم؟

برای دیابت باید به متخصص غدد درون ریز مراجعه کرد. به این دلیل که غده پانکراس در دیابت نقش دارد؛ این غده انسولین تولید می کند و دیابت زمانی اتفاق می افتد که غده پانکراس دیگر نتواند انسولین تولید کند.

برای درد لگن به چه دکتری باید مراجعه کنیم؟

متخصص ارتوپد می تواند در درمان درد لگن کمک کند. او از طریق معاینات فیزیکی و تست های آزمایشگاهی می تواند درد را تشخیص دهد و پس از تشخیص درست، درمان متناسب با وضعیت و شدت بیماری تان را پیشنهاد می کنند.

برای درد ناف به چه دکتری باید مراجعه کنیم؟

اگر افراد به درد های مزمن شکمی دچار باشند و در اطراف ناف هم احساس درد کنند، باید به متخصص گوارش رجوع کنند. آن ها در ارزیابی، تشخیص و درمان وضعیت داخل دستگاه گوارش تخصص دارند.

برای درمان خروپف به چه دکتری باید مراجعه کنیم؟

متخصص گوش و حلق و بینی، گلو و گردن و داخل دهان را برای تشخیص علت خروپف معاینه می کند تا بفهمد آیا خروپف ناشی از یک مشکل جدی در سلامتی است یا نه. در هر حال، بهتر است اگر زیاد خروپف می کنید فورا توسط پزشک گوش و حلق و بینی معاینه شوید.

برای درد سینه به چه دکتری باید مراجعه کنیم؟

درد قفسه سینه ممکن است نشانه ای از حمله قلبی باشد. بنابراین برای درد سینه باید به متخصص قلب مراجعه کرد؛ او در شناسایی علت و ارائه برنامه درمانی به افرادی که درد سینه دارند کمک می کند.

برای درد شانه به چه دکتری باید مراجعه کنیم؟

متخصص ارتوپد درد شانه و آرنج را معاینه می کند و با انجام آزمایش های تصویربرداری مانند اشعه ایکس، MRI و یا سونوگرافی تشخیص می دهد که افراد چه نوع دردی دارند و چه درمانی برای آن ها مناسب تر است.

برای درمان بواسیر به چه دکتری باید مراجعه کنیم؟

در برخی موارد مراجعه به پزشک عمومی می تواند در درمان بواسیر کمک کننده باشد. اما در صورتی که بواسیر شدید باشد باید به متخصص گوارش یا جراح روده مراجعه کرد تا درمان های پیشرفته تری ارائه دهند.

برای درد دنده به چه دکتری باید مراجعه کنیم؟

عملکرد دنده ها و قفسه سینه نه تنها از ریه ها، بلکه از سایر اندام های حیاتی سینه محافظت می کند. به همین دلیل است که آسیب دنده باید سریع توسط پزشک ارتوپد ارزیابی شود تا مطمئن شود اندام هایی که دنده از آن ها محافظت می کند آسیب ندیده اند.

برای درمان لیپوم به چه دکتری باید مراجعه کنیم؟

لیپوم غده های خوش خیم چربی هستند که در نقاط مختلف بدن دیده می شود؛ لیپوم به ندرت به یک وضعیت پزشکی جدی تبدیل می شود و معمولا به درمان نیازی ندارد. تنها در صورت بزرگ شدن یا داشتن درد باید به متخصص پوست مراجعه کرد.

برای روماتیسم به چه دکتری باید مراجعه کنیم؟

از آن جایی که شناسایی علائم و تشخیص روماتیسم دشوار است، بهتر است افراد توسط متخصص روماتولوژیست معاینه شوند. روماتولوژیست یک پزشک داخلی و متخصص در تشخیص و درمان بیماری های اسکلتی – عضلانی و بیماری های خود ایمنی سیستمیک است.

برای فتق به چه دکتری باید مراجعه کنیم؟

در بیشتر موارد مراجعه به پزشک عمومی و متخصص اورولوژیست پیشنهاد می شود. اگر برآمدگی فتق قرمز، بنفش و یا تیره شد، متوجه علائم دیگری از فتق شدید و یا برآمدگی دردناک و قابل توجهی در کشاله ران خود در دو طرف استخوان شرمگاهی دارید، زمانی است که باید به پزشک مراجعه کنید.

برای سردرد به چه دکتری باید مراجعه کنیم؟

اگر سردرد شدیدی دارید که زندگی شما را مختل کرده است و بیش از یک یا دو روز ادامه دارد، شاید زمان آن رسیده باشد که به یک متخصص مغز و أعصاب (نورولوژیست) مراجعه کنید. این متخصص در درمان بیماری سردرد به شما کمک خواهد کرد.

برای سرگیجه به چه دکتری باید مراجعه کنیم؟

متخصص مغز و أعصاب (نورولوژیست) در ارزیابی و مدیریت سرگیجه، به بیماران مبتلا کمک زیادی می کند. برای سرگیجه های طولانی، مکرر و یا ناگهانی، مراجعه به متخصص گوش و حلق و بینی و انجام آزمایش نیز برای شناسایی علت سرگیجه، مفید است.

برای یبوست به چه دکتری باید مراجعه کنیم؟

اگر چندین هفته است که درگیر یبوست هستید، باید با یک متخصص گوارش صحبت کنید. یبوست دلایل زیادی دارند و کنترل و درمان آن در خانه کار دشواری است. پزشک از سابقه پزشکی شما می پرسد، معاینات فیزیکی انجام می دهد و آزمایشات معمولی مثل خون، ادرار و مدفوع از شما می گیرد.

برای سینوزیت به چه دکتری باید مراجعه کنیم؟

افراد معمولا برای علائم سینوزیت به پزشک عمومی مراجعه می کنند. اگر فردی چندین دوره سینوزیت حاد و یا به طور کلی سینوزیت مزمن داشته باشد، پزشک برای ارزیابی و درمان های حرفه ای تر او را به یک متخصص آلرژی و یا متخصص گوش و حلق و بینی ارجاع می دهد.

برای میگرن به چه دکتری باید مراجعه کنیم؟

تشخیص و درمان بیماری میگرن توسط متخصص مغز و اعصاب و یا نورولوژیست صورت می گیرد. بنابراین اگر سردردهای شدید و طولانی مدت دارید بهتر است فورا به یک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید تا از ایجاد مشکلات بیشتر جلوگیری کنید.

برای درد فک به چه دکتری باید مراجعه کنیم؟

برای بررسی سلامت کلی، تشخیص بیماری و درمان مشکلات مربوط به دندان، دهان و فک باید به دندانپزشک مراجعه کنیم. علائم و مشکلات مربوط به فک در بسیاری از موارد بر سلامت دندان ها تاثیر می گذارند و مشکلات دندان ها هم در موارد زیادی باعث درد فک می شود.

برای زگیل تناسلی به چه دکتری باید مراجعه کنیم؟

اگر فکر می کنید علائم زگیل تناسلی از جمله ضایعات پوستی در اطراف واژن، مقعد و ران، خارش و خونریزی از واژن و مقعد و… را دارید، باید بدانید که متخصص پوست، متخصص زنان و اورولوژیست می توانند زگیل تناسلی در خانم ها و آقایان را درمان کنند.

برای افسردگی به چه دکتری باید مراجعه کنیم؟

روانپزشک کسی است که در رشته پزشکی درس می خواند و سپس در رشته علوم اعصاب تخصص می گیرید. اگر علائم افسردگی خیلی شدید و باعث اختلال در عملکرد روزمره شده است، توصیه می شود که ابتدا برای ارزیابی، تشخیص و درمان آن به روانپزشک مراجعه شود؛ اما اگر علائم خفیف است و هنوز عملکرد فرد دچار اختلال نشده است، مراجعه به روانشناس نیز می تواند کمک کننده باشد.

برای استرس به چه دکتری باید مراجعه کنیم؟

در صورت داشتن استرس شدیدی که بر جنبه های مختلف زندگی تاثیر گذاشته است باید به روانپزشک مراجعه کرد تا ابتدا از طریق دارودرمانی استرس را کاهش داد و سپس با مراجعه به روانشناس و آموزش تکنیک های غلبه بر استرس، با این مشکل مقابله کرد.

برای زود انزالی به چه دکتری باید مراجعه کنیم؟

اگر درگیر مشکل زود انزالی هستید ابتدا باید به متخصص اورولوژی مراجعه کنید. اورولوژیست با معاینه فیزیکی و پرسیدن سوالاتی در مورد تجربیات جنسی شما، به تشخیص بهتر می رسد. اگر اورولوژیست به این نتیجه رسید که مشکل فیزیکی نیست و ناشی از استرس، اضطراب و مشکلات روانی دیگر است، باید برای درمان به سکستراپ مراجعه کنید.

برای اختلال خواب به چه دکتری باید مراجعه کنیم؟

متخصص خواب در تشخیص و درمان اختلالات خواب مانند آپنه یا وقفه تنفسی خواب، بی خوابی، حمله خواب و… تخصص دارد. متخصصان خواب اغلب عصب‌ شناسان یا روانپزشکانی هستند که آموزش های اضافی را در حیطه خواب گذرانده‌ اند.

برای شب ادراری به چه دکتری باید مراجعه کنیم؟

متخصص شب ادراری کودکان پزشکی است که در حیطه مجاری ادراری آموزش های تخصصی گذرانده است و در درمان شب ادراری تخصص دارد. در صورتی که این متخصص به این نتیجه برسد که علت شب ادراری فیزیکی نیست، باید جهت بررسی بیشتر به روانپزشک یا روانشناس مراجعه کرد.

برای عفونت ادراری به چه دکتری باید مراجعه کنیم؟

متخصص اورولوژی و یا متخصص زنان می‌ تواند هر بیماری که مجاری ادرار و دستگاه تناسلی را درگیر می کند را تشخیص دهد و درمان کند. آنتی بیوتیک ها اولین درمان عفونت ادراری است که اغلب توسط این متخصصان تجویز می شود.

برای پروستات به چه دکتری باید مراجعه کنیم؟

متخصص اورولوژی مشکلاتی مانند پروستات، سنگ کلیه، عفونت های دستگاه ادراری و ناباروری مردان را درمان می کند. پروستات با توجه به شدت و نوع مشکلی که دارد، به درمان متفاوتی نیاز دارد که تشخیص آن بر عهده اورولوژیست است.

برای گزگز پا به چه دکتری باید مراجعه کنیم؟

اگر مشکلات مداومی در رابطه با بی حسی، گزگز و یا سوزن سوزن شدن پا دارید، باید این وضعیت را با کمک یک متخصص مغز و اعصاب بررسی کنید. گزگز پا اغلب به دلیل فشار اعصاب و یا درست بعد از آسیب سر، گردن و یا کمر رخ می دهد. به همین دلیل علاوه بر نورولوژیست، متخصص ارتوپد نیز می تواند در این شرایط کمک کننده باشد.

برای خار پاشنه به چه دکتری باید مراجعه کنیم؟

متخصص ارتوپد پزشک متخصصی است که می تواند انواع مختلف درمان خار پاشنه را با توجه به شدت مشکل تجویز کند. اگر مشکل خار پاشنه و یا درد پاشنه پا دارید که نه تنها از بین نمی رود، بلکه بدتر هم می شود، باید برای تشخیص درست و گزینه های درمانی پیش رو به متخصص ارتوپد مراجعه کنید.

برای افتادگی پلک به چه دکتری باید مراجعه کنیم؟

چشم پزشک بر اساس تاریخچه پزشکی و معاینات چشمی، مشکلات مربوط به چشم را درمان می کند. به همین دلیل برای تعیین نوع افتادگی پلک و انواع روش های درمان تنها باید به یک چشم پزشک حرفه ای و با تجربه و یا متخصص اکولوپلاستیک که در مشکلات مربوط به پلک، حدقه چشم و مجرای اشکی تخصص دارد، مراجعه کرد.

برای پای پرانتزی به چه دکتری باید مراجعه کنیم؟

اگر پاها به طور طبیعی صاف نیستند، نامتقارن و خم هستند و علائمی مانند درد، لنگیدن، ضعف یا مشکلاتی در دویدن و راه رفتن وجود دارد، باید به متخصص ارتوپد مراجعه کرد تا از شدید شدن مشکلات و زانو درد جلوگیری کرد.

برای پوکی استخوان به چه دکتری باید مراجعه کنیم؟

هم روماتولوژیست و هم متخصص ارتوپد در درمان بیماری های مربوط به استخوان ها، تاندون ها، رباط ها و مفاصل بدن تخصص دارند؛ بنابراین برای پوکی استخوان و درمان علائم ناشی از آن باید به آن ها مراجعه کرد.

برای کبد چرب به چه دکتری باید مراجعه کنیم؟

متخصص کبد و متخصص گوارش پزشکانی هستند که در درمان بیماری های مربوط به کیسه صفرا، پانکراس و کبد تخصص دارند. این متخصصان بیماری های حاد و مزمن کبد از بیماری کبد چرب گرفته تا سیروز و سرطان کبد را درمان می کنند.

برای چربی خون به چه دکتری باید مراجعه کنیم؟

پزشکی که افراد مبتلا به چربی خون را درمان می کنند پزشک قلب یا پزشک داخلی است. این پزشکان با انجام آزمایش ژنتیکی و بررسی آزمایش ها، چربی خون افراد را درمان می کنند و با ارائه توصیه ها و راهکارهایی به افراد کمک می کنند تا وضعیت خود را مدیریت کنند.

برای چاق شدن به چه دکتری باید مراجعه کنیم؟

افرادی که کاهش وزن دارند و به دنبال راه های علمی برای افزایش وزن و چاق شدن هستند باید تحت نظر متخصص تغذیه قرار گیرند و با دریافت رژیم های غذایی اصولی و متعادل به وزن مورد نظر خود برسند.

برای زردی چشم به چه دکتری باید مراجعه کنیم؟

علت ایجاد زردی چشم باید توسط چشم پزشک تشخیص داده و درمان شود. چشم پزشک با بررسی آزمایش خون فرد مبتلا می تواند به علت مشکل پی ببرد و اگر لازم شد او را به متخصص دیگری ارجاع دهد تا فرد درمان مناسب خود را دریافت کند. به عنوان مثال اگر علت زردی چشم مشکلی در کیسه صفرا باشد، چشم پزشک باید او را به متخصص گوارش ارجاع دهد.

برای تقویت حافظه به چه دکتری باید مراجعه کنیم؟

اگر علائمی مانند فراموشی دارید و بابت کارکرد حافظه تان نگران شده اید و به دنبال راه هایی برای بررسی و تقویت حافظه خود هستید در قدم اول باید با نورولوژیست یا متخصص مغز و اعصاب مشورت کنید. یک راه دیگر، مراجعه به روانشناسی است که در رویکرد شناختی و علوم اعصاب به طور تخصصی آموزش دیده است و در زمینه انجام تست هایی برای ارزیابی توانایی‌ های تفکر مانند حافظه، توجه، زبان، خواندن و مهارت‌ های حل مسئله تخصص لازم را دارد.

برای سرطان حنجره به چه دکتری باید مراجعه کنیم؟

در صورت داشتن علائم سرطان حنجره مانند گرفتگی صدا، گلودرد، سرفه، گوش درد و… در قدم اول باید به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کرد تا با بررسی دقیق تر وضعیت فرد و تشخیص درست، برای درمان به موقع اقدام کرد.

برای حساسیت پوستی به چه دکتری باید مراجعه کنیم؟

متخصص پوست می تواند در تشخیص حساسیت یا آلرژی پوستی به افراد کمک کند. اگر می دانید که آلرژی پوستی تان به محرک خاصی مربوط است، از آن محرک اجتناب کنید و نیازی به مشورت با پزشک نیست؛ اما اگر حساسیت پوستی بدون دلیل و شدید است و روند بهبود آن طولانی است، به متخصص پوست مراجعه کنید.

برای خونریزی مقعدی به چه دکتری باید مراجعه کنیم؟

اگر خونریزی مقعدی دارید که بیش از یک یا دو روز طول کشیده است و درباره آن نگران هستید باید به متخصص گوارش مراجعه کنید تا با ارزیابی های اولیه و انجام آزمایش ها به مشکل اصلی پی ببرد و به درمان بپردازد.

برای کم خونی به چه دکتری باید مراجعه کنیم؟

افراد برای درمان کم خونی اغلب به پزشک عمومی مراجعه می کنند؛ پزشک عمومی با انجام آزمایش های گوناگون به علت کم خونی پی می برد و برای بررسی های بیشتر و درمان بهتر، فرد را به متخصص در بیماری های خونی یا هماتولوژیست ارجاع می دهد.

برای خارش بدن به چه دکتری باید مراجعه کنیم؟

اگر خارش شدیدی در نقاط مختلف بدن دارید که به مرور زمان بهتر نمی شود، مراجعه به متخصص پوست کمک کننده است. اگر علت خارش بیماری خاصی باشد متخصص پوست شما را به متخصص دیگری ارجاع می دهد اما اگر علت آن بیماری دیگری نباشد متخصص پوست با تجویز داروها و کرم های مخصوصی شما را درمان می کند.

برای رشد قد به چه دکتری باید مراجعه کنیم؟

همان طور که می دانید، رشد قد به عوامل زیادی از جمله ژنتیک و جنسیت بستگی دارد. به طور کلی افرادی که از قد خود ناراضی هستند و به دنبال بررسی علت کوتاهی قد و دریافت راهکارهایی جهت رشد و افزایش قد هستند باید به متخصص غدد مراجعه کنند. حتی گفته شده است که مراجعه به متخصص ارتوپد و متخصص تغذیه نیز در شرایطی می تواند کمک کننده باشد.

برای ریه به چه دکتری باید مراجعه کنیم؟

اگر مشکلات و بیماری های ریوی مثل آسم، ذات الریه، سرطان ریه و… دارید باید به متخصص ریه مراجعه کنید. متخصص ریه در تشخیص و درمان بیماری های ریوی دوره های تخصصی گذرانده است و از مشکلات معمولی مربوط به سیستم تنفسی گرفته تا سرطان ریه، می توانند به افراد کمک کنند.

در پایان

حال که باهم خواندیم برای درمان هر بیماری به چه دکتری مراجعه کنیم، باید به این نکته توجه داشت که درمان هر بیماری بستگی به نوع بیماری و وضعیت بدنی شما دارد. به صورت کلی، بهتر است در صورت بروز علائم مشکوک به بیماری، به زودی به پزشک متخصص مراجعه کنید و با بررسی وضعیت شما، به درمان مناسب بپردازید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *