صفر تا صد راه های کاهش استرس

متاسفانه در دنیای امروز بسیاری از افراد با مشکل استرس و اضطراب مواجه هستند. مشکلات اقتصادی، بیماری های گوناگون، فشارهای روحی شدید و … از جمله علت هایی هستند که باعث ایجاد استرس و اضطراب می شوند. خبر خوش این است که راه های مختلفی برای کاهش استرس وجود دارند که افراد می توانند در صورت نیاز از آن ها برای کاهش اضطراب و استرس خودشان استفاده کنند. در این مقاله قصد داریم راه های کاهش استرس و اضطراب را به شما توضیح دهیم.

استرس یکی از واکنش های مغزی است که در اثر قرار گرفتن در یک محیط هراس آور رخ می دهد. استرس در موارد بسیار زیادی طبیعی و مفید است و دلیل شناخته شده ای دارد. به طور مثال برخی از دانش آموزان در هنگام شروع امتحان دچار استرس می شوند.

همچنین بخوانید: چرا من اجتماعی نیستم؟

ولی اضطراب منبع نامشخصی دارد. در واقع، افرادی که دارای اضطراب می باشند؛ از موقعیت خاصی رنج نمی برند و اضطراب بدون دلیل نامشخصی در آن ها به وجود می آید. هم استرس و هم اضطراب می توانند برای بدن مضر باشند. ولی با توجه به اینکه اضطراب علت پیدایش خاصی ندارد، معمولا بیشتر از استرس مقاوم به درمان است!

راه های کاهش استرس و اضطراب

به هر حال همه ما در دوره هایی از زندگی خودمان دچار استرس و اضطراب شده ایم. ولی شاید بسیاری از ما با روش ها و راه های کاهش استرس و اضطراب آشنا نبودیم و همین موضوع باعث شده است که علائم ناشی از استرس و اضطراب ما افزایش پیدا کند.

خوشبختانه، امروزه راه های کاهش استرس کم نیستند! می توان از طریق روش های مختلفی، باعث کاهش نگرانی و استرس و اضطراب شد که در ادامه به تک تک راه های کاهش استرس و اضطراب اشاره می کنیم.

1- داشتن فعالیت جسمی

همیشه روان پزشکان و روان شناسان توصیه می کنند که برای کاهش استرس و اضطراب، فعالیت جسمی و بدنی لازم را داشته باشیم. حتما شنیده اید که ورزش بر هر درد بی درمانی دواست! امروزه ورزش برای کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی، کاهش بیماری های ارتوپدی و … توصیه می شود.

داشتن فعالیت جسمی، باعث فعال شدن مغز می شود و شما می توانید مدت زمانی را به مغز خودتان استرس دهید. به همین خاطر، هر روز حداقل 15 الی 30 دقیقه فعالیت جسمی داشته باشید. پیاده روی کنید. به استخر بروید. یا هر نوع ورزشی که دوست دارید را دنبال کنید!

داشتن فعالیت جسمی یکی از راه های کاهش استرس

2- استفاده از مکمل های غذایی

امروزه شرکت های داروسازی مختلف برای کاهش استرس و اضطراب خانم ها و آقایان، اقدام به تولید مکمل های غذایی مختلف کرده اند. مکمل های غذایی که حاوی یک سری از گیاهان آرام بخش می باشند، می توانند به راحتی استرس و اضطراب ناشی از فشارهای زندگی را کاهش دهند.

به عنوان یکی از بهترین راه های کاهش استرس، می توانید از مکمل های غذایی که حاوی ترکیبات گیاهی خاص مانند سنبل الطیب، گل محمدی و … می باشند؛ استفاده کنید و شاهد بهتر شدن علائم بیماری خودتان باشید.

همچنین بخوانید : رازهایی درباره خواص دارویی زعفران 

3- مصرف کافئین خود را کم کنید

می دانیم که برخی از شما عادت دارید هر روز قهوه مصرف کنید؛ ولی باید بدانید که غذاهای کافئین می توانند باعث افزایش استرس و اضطراب شما شوند. اگر به دنبال یک روش برای کاهش نگرانی های خودتان می گردید، بهتر است که مصرف کافئین خود را کم کنید.

کافئین ضربان قلب را بالا می برد و می تواند باعث افزایش استرس و اضطراب شود. پس اگر رژیم غذایی پر کافئینی دارید، توصیه می کنیم که حتما دوز کافئین مصرفی روزانه خود را کاهش دهید.

4- درباره علت استرس خود بنویسید

همیشه می توان نوشتن را به عنوان یکی از بهترین راه های کاهش استرس، شناخت. امروزه روش های مختلفی برای کاهش اضطراب و استرس وجود دارد، ولی شاید یکی از بهترین این روش ها، نوشتن باشد. اگر می خواهید که استرس و اضطراب خود را کم کنید. توصیه می کنیم که یک برگه بردارید و در رابطه با استرس و علت آن بنویسید.

نوشتن باعث می شود که شما استرس و اضطراب خود را به اشتراک بگذارید و از شدت آن کم کنید. پس هر روز این کار را بکنید و چندین بار نفس عمیق بکشید. پس از چند روز می توانید مشاهده کنید که استرس و یا اضطراب شما به شدت کاهش پیدا کرده است.

5- جویدن آدامس

آدامس بجوید! بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان در هنگام دادن امتحان آدامس می جوند تا شاهد کاهش استرس و اضطراب خودشان باشند. اگر به دنبال یک راه اصولی برای کاهش استرس خودتان می گردید، ما به شما جویدن آدامس را توصیه می کنیم.

سعی کنید یک بسته آدامس به همراه خود داشته باشید و در موقعیت های استرس زا، یک آدامس به دهان خودتان بگذارید و بجوید. مطمئن باشید که جویدن آدامس باعث کاهش شدت استرس و اضطراب شما می شود.

6- داشتن اوقات فراغت با خانواده

فشارهای کاری و درسی باعث می شوند که شما همیشه استرس و اضطراب داشته باشید. حتی اگر باید درس بخوانید و فشار زیادی بر روی شما برای انجام کار وجود دارد، حداقل یک مدت زمانی را برای اوقات فراغت با خانواده در نظر بگیرید.

نیازی نیست همیشه از خانه بیرون بروید. با خانواده خودتان صحبت کنید. با هم فیلم و سریال نگاه کنید. آلبوم عکس های قدیمی را مرور کنید و به طور کلی در کنار خانواده خود باشید. در این صورت می توانید مشاهده کنید که چه میزان از استرس و اضطراب شما کاهش پیدا کرده است.

7- خندیدن

بخندید! این راه حل ساده را می توان به عنوان یکی از راه های کاهش استرس شناخت. اگر فکر می کنید که استرس تان بر شما غلبه کرده است، حتما بخندید. مثل یک برنامه ورزشی، روزانه چند دقیقه را برای خندیدن وقت بگذارید. فیلم خنده دار ببینید. کلیپ های طنز بیشتری تماشا کنید و اجازه دهید که خنده هر روز و هر روز استرس شما را کاهش دهد.

8- مهارت نه گفتن را بیاموزید

همه ما در یک سری از موقعیت های زندگی گیر کرده ایم که دوستان و نزدیکان مان از ما درخواستی داشته اند و ما برخلاف میل باطنی خودمان درخواست های آن ها را انجام داده ایم. قرار گرفتن در این موقعیت باعث القای استرس و اضطراب شدید می شود.

برای مبارزه با استرس و اضطراب خود، در ابتدا باید مهارت نه گفتن را یاد بگیرید! سعی کنید که هیچ کاری را برخلاف میل باطنی خودتان انجام ندهید و همیشه منطقی فکر کنید. اگر یکی از نزدیکان شما از شما کاری درخواست می کند که مایل به انجام آن نمی باشید، بگویید نه! نه گفتن باعث می شود که در موقعیت های استرس زای کمتری قرار بگیرید.

همچنین بخوانید : ۱۷ نکته طلایی برای تقویت عزت نفس

9- کارهای خود را به تعویق نیندازید

امان از انسان های بدون برنامه! فرقی نمی کند که شما می خواهید چه کاری انجام دهید. به هر حال باید برنامه ریزی مناسبی برای انجام کارها داشته باشید. یکی از راه های کاهش استرس این است که کارهای خودتان را به تعویق نیندازید. همیشه سعی کنید که کارهای خود را در زودترین زمان ممکن انجام دهید.

زیرا انجام دادن کارها در دقیقه 90، باعث ایجاد یک فشار روحی شدید بر روی شما می شود. شاید در ابتدا فکر کنید که این فشار روحی فقط برای آن کار است و بعد از آن تمام می شود؛ ولی به هر حال به تعویق انداختن کارهایتان به مرور زمان باعث افزایش استرس و اضطراب می شود.کارهای خود را به تعویق نیندازید یکی از راه های کاهش استرس

10- شرکت در کلاس های یوگا

کلاس های یوگا یکی از بهترین کلاس های ورزشی هستند که می توانند برای کاهش استرس و اضطراب مورد استفاده قرار گیرند. پس اگر به دنبال یک راه اصولی برای کاهش اضطراب و کاهش نگرانی خود می گردید، ما به شمار شرکت کردن در کلاس های یوگا را توصیه می کنیم. کلاس های یوگا هم می توانند باعث حفظ سلامت عمومی بدن شما شوند و هم در کاهش استرس شما موثر هستند.

11- تمرین ذهن آگاهی

ذهن آگاهی یکی از روش های کاهش استرس شناخته می شود که مبتنی بر علم جدید است. در این روش افراد از زمان آینده و گذشته رها می شوند و فقط به زمان حال فکر می کنند.

اگر علاقه مند هستید که از این روش برای کاهش استرس خود استفاده کنید، می توانید از افراد خبره کمک بگیرید. تمرینات مداوم ذهن آگاهی، باعث می شود که به صورت اصولی شاهد کاهش استرس و اضطراب باشید.

12- شنیدن موسیقی آرامش بخش

موسیقی گوش دهید. امروزه موسیقی های مختلفی وجود دارند که به شما حس آرامش القا می کنند. اگر در موقعیت های استرس زایی قرار دارید. یک موسیقی آرام و آرامش بخش را پلی کنید و به آن گوش دهید. گوش دادن به صدای طبیعت، صدای دریا و پرنده ها به شدت برای کاهش استرس و اضطراب توصیه می شود.

13- داشتن تنفس عمیق

یکی از بهترین راه های کاهش استرس این است که شما از تکنیک های تنفس عمیق استفاده کنید. روش های مختلفی مبتنی بر تنفس برای کاهش استرس وجود دارند که شما می توانید از آن ها استفاده کنید. به طور مثال می توانیم دم و بازدم همزمان را مورد استفاده قرار دهید. ابتدا یک دم 4 ثانیه ای داشته باشید و سپس با 4 شماره هوای محبوس شده در ریه خود را بیرون دهید.

روش دیگری که برای کاهش استرس با کمک تنفس وجود دارد این است که به مدت 10 ثانیه یک تنفس عمیق داشته باشید و تمامی عضلات بدن خود را سفت کنید. پس از گذشت 10 ثانیه می توانید هوای داخل ریه خود را بیرون بدهید و در عین حال عضلات را شل کنید.

14- داشتن حیوانات خانگی

بسیاری از استرس های افراد، به دلیل تنهایی است. داشتن حیوانات خانگی باعث می شود که استرس و اضطراب افراد به شدت کاهش پیدا کند. اگر فکر می کنید که استرس زیادی دارید و استرس شما ناشی از تنهایی است، توصیه می کنیم که یک حیوان خانگی خریداری کنید. پرنده های مختلف، سگ، خرگوش و … از جمله حیواناتی هستند که می توانند باعث کاهش استرس شما شوند.

15- ماساژ گرفتن

یکی از روش های آرام سازی ذهن، ماساژ گرفتن است. سعی کنید حداقل هفته ای یک بار، به سالن های ماساژ بروید و ماساژ بگیرید. این کار باعث می شود که عضلات شما آرام شوند و شما شاهد کاهش استرس خودتان باشید. اگر قادر به مراجعه به سالن های ماساژ نیستید، باز هم توصیه می کنیم که از یکی از اعضای خانواده بخواهید تا شما را ماساژ دهند.

به هر حال ماساژ گرفتن باعث می شود که شما در آن لحظه، استرس و اضطراب کمی داشته باشید. استراحت مغز در مدت زمان ماساژ گرفتن، بسیار به کاهش استرس و نگرانی شما کمک می کند.

16- دوش آب گرم

یکی دیگر از روش های رهاسازی عضلات، استفاده از دوش آب گرم است. سعی کنید هر روز یک مدت زمان محدودی را به گرفتن دوش آب گرم اختصاص دهید. زمانی که حس می کنید استرس شما افزایش پیدا کرده است، می توانید یک دوش آب گرم 5 دقیقه ای بگیرید و شاهد کاهش استرس خودتان باشید.

در کنار دوش آب گرم، توصیه می کنیم که به استخر بروید و شنا کنید. استخر و شنا کردن، یکی از بهترین روش های آرام سازی ذهن هستند که اگر بتوانید هفته ای یک بار به آن ها عمل کنید، می توانید شاهد کاهش استرس و اضطراب خودتان باشید.

چه زمانی داشتن استرس خطرناک می شود؟

همانطور که در این مقاله به آن اشاره کردیم، داشتن استرس معمولا خطرناک نیست. زیرا استرس در اثر واکنش طبیعی بدن رخ می دهد. به طور مثال طبیعی است که دانش آموزان در زمان امتحان دادن، دچار استرس شوند و یا به طور مثال استرس های ناشی از اتفاقات ناخوشایند، می تواند طبیعی و گذرا باشد. ولی چه زمانی می توانیم بگوییم که استرس خطرناک است؟

  • استرس زمانی خطرناک می شود که شما قادر به انجام امور روزمره خودتان نباشید. به طور مثال نمی توانید کار کنید و یا درس بخوانید. در این صورت، می گوییم استرس خطرناک است.
  • یکی دیگر از علائم استرس خطرناک، مختل شدن خواب است. اگر با اختلالات خواب و بی خوابی ناشی از استرس مواجه شده باشید، باید خیلی سریع استرس خود را درمان کنید.
  • اگرچه استرس های گذرا می توانند باعث کاهش تمرکز شوند؛ ولی به هر حال در صورتی که استرس شدید باشد، افراد حتی برای کارهای کوچک هم نمی توانند تمرکز کافی داشته باشند.
  • بی قراری بیش از حد، احساس ترس و اضطراب شدید و … از جمله علائم استرس شدید هستند.
  • اگر علائم استرس شما موقتی نبود و حتی بعد از رفع موقعیت استرس زا ادامه داشت، در این زمان می گوییم استرس شدید و خطرناک شده است.
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *