رازهایی درباره علائم معده درد عصبی که پزشکان هیچگاه فاش نمی کنند

آیا با علائم معده درد عصبی آشنا هستید؟ آیا می دانید معده درد عصبی به چه دلایلی به وجود می آید؟ یکی از اتفاقات شایع در بین مردم، ابتلا به معده دردهای عصبی می باشد. خوب است تا بدانید این مشکل رسما یک بیماری نیست اما به شدت سلامت را تحت تاثیر خودش قرار می دهد. در این بخش می خواهیم به بررسی دلایل و علائم این مشکل بپردازیم. پس برای آشنایی بیشتر با این مشکل شایع با ما همراه باشید.

علائم شایع معده درد عصبی

به طور کلی علائم و نشانه های معده درد عصبی به قدری واضح و روشن هستند که هر کسی قادر به تشخیص آن است. اگر بخواهیم در یک کلام و به صورت خلاصه این مشکل را توضیح دهیم، باید بگوییم هر گونه درد معده که پس از تنش عصبی و استرس به وجود بیاید، معده درد عصبی تلقی می شود.

بنابراین اگر پس از این موضوع به علائم مختلفی مبتلا شدید، بدانید که معده درد شما ناشی از تنش های عصبی بوده است. در ادامه به بررسی شایع ترین و رایج ترین علائم و نشانه های معده درد عصبی می پردازیم.

احساس سوزش و سفت شدن معده

یکی از نشانه های معده درد عصبی، احساس سوزش در معده است. زمانی که شما احساس می کنید اسید معده تان به شدت زیاد شده است و باعث سوزش مری یا معده تان می شود، این موضوع یکی از نشانه های عصبی بودن معده است. همچنین در صورتی که معده تان سفت شود یا احساس گرفتگی در معده تان داشته باشید، می توان گفت شما به معده درد عصبی دچار شده اید. این سفت شدن معده به گونه ای است که شما به راحتی آن را تشخیص می دهید.

حالت تهوع

از دیگر نشانه های معده درد عصبی، حالت تهوع است. افرادی که بی حال می شوند و دائما حالت تهوع دارند، در واقع به معده درد عصبی مبتلا شده اند. البته حالت تهوع دلایل دیگری هم دارد؛ اما یکی از شایع ترین دلایل آن معده درد عصبی است.

حالت تهوع از علائم معده درد عصبی

تکرر ادرار و مدفوع

معمولا معده درد عصبی با استرس، تپش قلب چنین حالت هایی همراه است. به همین علت به دنبال آن تکرر ادرار و مدفوع وجود دارد. افرادی که به این مشکل دچار می شوند، حجم ادرار و مدفوعشان زیاد می شود و به طور مکرر به دستشویی می روند.

سیری زودرس یا بی اشتهایی

از آنجایی که به هنگام معده درد عصبی، در ناحیه معده گرفتگی و سفت شدن به وجود می آید، سیری زودرس یا حتی بی اشتهایی نیز به وجود خواهد آمد. بنابرای سیر شدن زودهنگام و یا بی میل بودن به غذا از دیگر علائم معده درد عصبی است.

نفخ زیاد

از دیگر نشانه های معده درد عصبی، نفخ زیاد است. کسانی که به معده درد عصبی دچار می شوند، نفخ زیادی را در دستگاه گوارش شان تجربه می کنند. احتباس گاز معده، خود باعث بروز درد و ناراحتی در معده و در سیستم گوارشی می شود.

علت بروز معده درد عصبی

حال که با علائم معده درد عصبی آشنا شدید، آیا می دانید چرا افراد به این دردهای عصبی و آزاردهنده مبتلا می شوند؟ به طور کلی دلایل مختلفی برای این مشکل وجود دارد. یکی از اصلی ترین و مهمترین دلایل بروز این مشکل، عصبی شدن است. همانطور که از نام این مشکل مشخص است، زمانی که افراد با تنش های عصبی روبرو می شوند، اعصاب سیگنال هایی را از مغز به معده می فرستند.

علت بروز معده درد عصبی

این سیگنال ها باعث تحریک پذیر شدن و حساس شدن معده می شوند. به همین علت درد و ناراحتی در دستگاه گوارش و به خصوص معده به وجود می آید. استرس ها و اضطراب های روزانه یکی دیگر از دلایل بروز معده درد عصبی است. این موضوع شامل حال کودکان، جوانان و سالمندان نیز می شود. به همین علت باید گفت استرس از دیگر دلایل ابتلا به معده درد عصبی است.

البته خوب است تا بدانید انسان در هر برهه از زندگی، استرس ها و دغدغه های مختلفی دارد. کودکی که سن بسیار پایینی دارد، شاید با ترس از یک حیوان، استرسی شود. نوجوانان به دلیل دغدغه هایی که برای درس خواندن دارند و جوانان برای دغدغه های زندگی شان دچار اضطراب و استرس می شوند. بنابراین استرس در افراد مختلف و در سن و سال مختلف به شکل های مختلفی خودش را نشان می دهد. این موضوع باعث ابتلا به معده درد عصبی و ناراحتی های گوارشی می شود.

اصلی ترین و شایع ترین دلایل ابتلا به این مشکل، مواردی بود که در بالا به آنها اشاره کردیم. اما به غیر از این ها، موارد دیگری همچون التهابات روده، زخم معده، سندروم روده تحریک پذیر، بیماری سلیاک و… نیز باعث بروز این مشکل می شوند. بنابراین اگر علائم معده درد عصبی را مشاهده کردید، به بررسی دلایل مختلف آن بپردازید تا علت اصلی اش را پیدا کنید.

توصیه هایی برای درمان معده درد عصبی

آیا می دانید برای کاهش و مقابله با علائم و نشانه های معده درد عصبی باید چه کارهایی انجام دهید؟ در هر صورت این مشکل به شدت آزار دهنده می باشد و گاهی ممکن است افراد را از انجام فعالیت های روزانه شان باز بدارد. بنابراین در ادامه این بخش به بررسی بعضی از راهکارها برای کنترل و برطرف کردن معده درد عصبی می پردازیم.

تعیین اهداف و برنامه ریزی

برای اهدافی که دارید، برنامه ریزی کنید و به برنامه ریزی هایتان عمل کنید. این کار تاثیر فوق العاده مثبتی بر کاهش استرس و اضطراب شما دارد و باعث نظم بخشیدن به کارهایتان می شود. زمانی که کارهایتان را با برنامه ریزی دنبال کنید، قطعا این موضوع به کاهش نشانه های معده درد عصبی کمک زیادی می کند.

هیدراته کردن بدن

یکی از اقداماتی که می توانید برای کنترل معده درد عصبی انجام دهید، هیدراته نگه داشتن بدن است. هیدراته نگه داشتن بدن به معنی نوشیدن آب به میزان کافی است.

هیدراته کردن بدن یکی از توصیه هایی برای درمان معده درد عصبی

همانطور که می دانید، آب اسید را خنثی نگه می دارد. همچنین دما و حرارت بدن را پایین می آورد و به طور کلی باعث فروکش شدن خشم و عصبانیت می شود. به همین علت شما می توانید با نوشیدن آب و هیدراته نگه داشتن بدنتان، بسیاری از علائم معده درد عصبی را از بین ببرید و این دردها را تا حد زیادی کم کنید.

مصرف دمنوش

یکی دیگر از راهکارهای مفید و موثر برای کنترل و درمان معده درد عصبی، استفاده از دمنوش های گیاهی است. شما می توانید از دمنوش هایی که به آرامش اعصاب کمک می کنند، استفاده کنید. همچنین مصرف دمنوش هایی که مقوی معده هستند، برای کنترل معده درد عصبی بسیار مفید و موثر هستند.

شما می توانید در کنار مصرف دمنوش، از یک قاشق عسل نیز استفاده کنید. عسل داروی معده است و برای برطرف کردن این مشکل بسیار پرفایده است. دمنوش هایی مانند گل گاوزبان، دمنوش عناب، دمنوش رازیانه و… جزو دمنوش هایی هستند که هم به آرامش اعصاب و هم به درمان مشکلات معده کمک زیادی می کنند.

همچنین بخوانید: رازهای ناگفته درباره ی خواص دارویی میخک

اجتناب از مصرف کافئین

همانطور که می دانید، کافئین نوعی ماده محرک است. به همین علت اگر معده درد عصبی دارید، باید از مصرف کافئین اجتناب کنید. استفاده از مواد غذایی تحریک پذیر، باعث تحریک اعصاب و تحریک معده می شوند. این موضوع باعث تشدید معده درد عصبی خواهد شد.

تغذیه مناسب

یکی دیگر از کارهایی که می توانید به جهت کاهش نشانه های معده درد عصبی انجام دهید، اصلاح تغذیه است. تغذیه نقش بسیار مهمی در سلامت بدن و سلامت دستگاه گوارشی دارد. به همین علت سعی کنید از مواد غذایی با کیفیت و تازه استفاده کنید.

مدیتیشن

یکی دیگر از اقداماتی که می توانید به جهت کنترل و کاهش علائم معده درد عصبی انجام دهید، انجام مدیتیشن است. انجام ورزش هایی مانند یوگا که شامل مدیتیشن می شوند، باعث ریلکس شدن ذهن و فکر می شوند. به همین علت به درمان معده درد عصبی کمک زیادی می کنند. بنابراین برای دفع اضطراب و استرس و برای رسیدن به آرامش بهتر است تا مدیتیشن انجام دهید.

مدیتیشن برای درمان معده درد عصبی

فعالیت های سبک ورزشی

یکی دیگر از اقداماتی که می توانید به جهت کاهش علائم و نشانه های معده درد عصبی انجام دهید، فعالیت های سبک ورزشی است. ورزش به سلامت بدن کمک زیادی می کند و باعث دفع سموم بدن می شود. همچنین به آرامش اعصاب کمک زیادی می کند. بنابراین با انجام فعالیت های سبک ورزشی به رفع معده درد عصبی خود کمک کنید.

پیشگیری از معده درد عصبی

به طور کلی منشا معده درد عصبی، تنش ها و اضطراب های درونی است. به همین علت نمی توان انتظار داشت که این تنش ها دور از زندگی ما بمانند. بنابراین برای پیشگیری از بروز علائم معده درد عصبی باید یک سری کارها و اقدامات به خصوص انجام دهید تا این مشکل برایتان به وجود نیاید.

اگر در روز بیشتر وقت شما آزاد است و یا با بی هدفی گذرانده می شود، بهتر است تا یک فعالیت و سرگرمی مناسب برای خودتان ایجاد کنید. فعالیت هایی که به علاقه تان نزدیک است هم برای تقویت روحیه و هم برای دور ماندن از استرس بسیار مناسب هستند. سعی کنید به خوبی نفس بکشید و روی بدن و ذهنتان تمرکز بیشتری داشته باشید. رسیدن اکسیژن کافی به اندام های بدن، باعث کاهش درد و درگیری اعضای بدن می شود.

همچنین سعی کنید از مسائل و فضاهایی که شما را عصبی می کنند، تا حد امکان دور بمانید. دنبال کردن سبک زندگی سالم را یاد بگیرید و سعی کنید عادت های غلط را از برنامه زندگیتان حذف کنید. با این کارها شما می توانید قدم بزرگی در پیشگیری از ابتلا به معده درد عصبی بردارید.

علائم معده درد عصبی در کودکان

همانطور که در بخش ابتدایی به این موضوع اشاره کردیم، حتی کودکان نیز به معده دردهای عصبی مبتلا می شوند. به همین علت شما باید از روی نشانه های معده درد عصبی، درگیری کودکتان با این مشکل را متوجه شوید. بسیاری از این علائم و نشانه ها، با علائم و نشانه های معده درد عصبی در بزرگسالان مشترک است.

علائم معده درد عصبی در کودکان

بعضی از این علائم عبارتند از تهوع و گاهی استفراغ، دل درد، بی حالی، پرخاشگری، ضعف، بی میلی به غذا، اسهال، یبوست و… بنابراین در صورتی که یک یا چند مورد از این علائم را مشاهده کردید، بدانید کودکتان به معده درد عصبی دچار شده است.

تاثیر احساسات بر روی معده دردهای عصبی

همانطور که می دانید معده درد عصبی ناشی از درگیری اعصاب است. زمانی که اعصاب متشنج و درگیر می شوند،  مغز سیگنال هایی را به اندام های بدن می فرستد و آنها را درگیر می کند. بنابراین یکی از بارزترین نشانه های معده درد عصبی، درگیر شدن احساسات و اعصاب است.

به خاطر داشته باشید زمانی که از بروز معده درد عصبی جلوگیری نشود و این مشکل به طور مکرر به وجود بیاید، با بروز هر مشکلی و احساساتی شدن، این معده درد فرد را درگیر می کند. بنابراین بهتر است تا از بروز این معده دردها جلوگیری شود تا با درگیر شدن احساسات، معده تحریک نشود. به خاطر داشته باشید احساساتی همچون ناراحتی، غم، عصبی شدن و… مستقیما اعصاب معده را تحریک می کنند و باعث بروز علائم معده درد عصبی می شوند.

معده درد عصبی در بارداری

معده درد عصبی در دوران بارداری نیز اتفاق می افتد. خوب است تا بدانید خانم های باردار بیشتر از سایر افراد به این معده دردها مبتلا می شوند. زیرا آنها به دلیل شرایط خاصی که بارداری برایشان به وجود آورده است، معده حساسی دارند. بنابراین اعصاب معده آنها سریعتر از دیگران تحریک می شود و معده درد عصبی را تجربه می کنند. بروز بعضی از نشانه های معده درد عصبی، با علائم بارداری یکسان است. به همین علت ممکن است گاهی خانم های باردار، متوجه ابتلا به این معده دردها نشوند و گمان کنند به دلیل بارداری به این مشکل دچار شده اند.

همچنین بخوانید : چگونه تغذیه دوران بارداری مناسبی داشته باشیم؟

این موضوع را به خاطر داشته باشید که معمولا علائم معده درد عصبی در خانم های باردار با یک نشانه بروز پیدا نمی کند. بلکه چند نشانه مختلف به همراه این درد به سراغ آنها می آید. در صورتی که خانمی باردار باشد و دچار استرس یا عصبانیت شود، بروز این نوع معده دردها یک امر کاملا طبیعی است. پس در صورتی که پس از هر گونه احساسات منفی و یا تنهش های عصبی، نشانه های معده درد عصبی بروز پیدا کرد، باید نسبت به درمان آن اقدام صحیحی انجام داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + بیست =

دکمه بازگشت به بالا