علائم معده درد عصبی ، از سوزش تا حالت تهوع

آیا با علائم معده درد عصبی آشنا هستید؟ آیا می دانید به چه دلایلی به وجود می آید؟ یکی از اتفاقات شایع در بین مردم، ابتلا به معده دردهای عصبی می باشد. خوب است تا بدانید این مشکل رسما یک بیماری نیست اما به شدت سلامت را تحت تاثیر خودش قرار می دهد. در این بخش می خواهیم به بررسی دلایل و علائم این مشکل بپردازیم. پس برای آشنایی بیشتر با این مشکل شایع با ما همراه باشید.

علائم شایع معده درد عصبی

به طور کلی علائم و نشانه های این بیماری به قدری واضح و روشن هستند که هر کسی قادر به تشخیص آن است. اگر بخواهیم در یک کلام و به صورت خلاصه این مشکل را توضیح دهیم، باید بگوییم هر گونه درد معده که پس از تنش عصبی و استرس به وجود بیاید، معده درد عصبی تلقی می شود.

بنابراین اگر پس از این موضوع به علائم مختلفی مبتلا شدید، بدانید که معده درد شما ناشی از تنش های عصبی بوده است. در ادامه به بررسی شایع ترین و رایج ترین علائم و نشانه های درد عصبی معده می پردازیم.

1- احساس سوزش و سفت شدن معده

یکی از نشانه های معده درد عصبی، احساس سوزش در معده است. زمانی که شما احساس می کنید اسید معده تان به شدت زیاد شده است و باعث سوزش مری یا معده تان می شود، این موضوع یکی از نشانه های عصبی بودن معده است. همچنین در صورتی که معده تان سفت شود یا احساس گرفتگی در معده تان داشته باشید، می توان گفت شما به درد عصبی معده دچار شده اید. این سفت شدن معده به گونه ای است که شما به راحتی آن را تشخیص می دهید.

2- حالت تهوع

از دیگر نشانه های معده درد عصبی، حالت تهوع است. افرادی که بی حال می شوند و دائما حالت تهوع دارند، در واقع به این بیماری مبتلا شده اند. البته حالت تهوع دلایل دیگری هم دارد؛ اما یکی از شایع ترین دلایل آن درد عصبی معده است.

حالت تهوع از علائم معده درد عصبی

3- تکرر ادرار و مدفوع

معمولا معده درد عصبی با استرس، تپش قلب چنین حالت هایی همراه است. به همین علت به دنبال آن تکرر ادرار و مدفوع وجود دارد. افرادی که به این مشکل دچار می شوند، حجم ادرار و مدفوعشان زیاد می شود و به طور مکرر به دستشویی می روند.

4- سیری زودرس یا بی اشتهایی

از آنجایی که به هنگام درد عصبی معده، در ناحیه معده گرفتگی و سفت شدن به وجود می آید، سیری زودرس یا حتی بی اشتهایی نیز به وجود خواهد آمد. بنابرای سیر شدن زودهنگام و یا بی میل بودن به غذا از دیگر علائم این بیماری است.

5- نفخ زیاد

از دیگر نشانه های معده درد عصبی، نفخ زیاد است. کسانی که به این بیماری دچار می شوند، نفخ زیادی را در دستگاه گوارش شان تجربه می کنند. احتباس گاز معده، خود باعث بروز درد و ناراحتی در معده و در سیستم گوارشی می شود.

علت بروز درد عصبی معده

حال که با علائم معده درد عصبی آشنا شدید، آیا می دانید چرا افراد به این دردهای عصبی و آزاردهنده مبتلا می شوند؟ به طور کلی دلایل مختلفی برای این مشکل وجود دارد. یکی از اصلی ترین و مهمترین دلایل بروز این مشکل، عصبی شدن است. همانطور که از نام این مشکل مشخص است، زمانی که افراد با تنش های عصبی روبرو می شوند، اعصاب سیگنال هایی را از مغز به معده می فرستند.

علت بروز معده درد عصبی

این سیگنال ها باعث تحریک پذیر شدن و حساس شدن معده می شوند. به همین علت درد و ناراحتی در دستگاه گوارش و به خصوص معده به وجود می آید. استرس ها و اضطراب های روزانه یکی دیگر از دلایل بروز معده درد عصبی است. این موضوع شامل حال کودکان، جوانان و سالمندان نیز می شود. به همین علت باید گفت استرس از دیگر دلایل ابتلا به این بیماری است.

علائم استرس معده

البته خوب است تا بدانید انسان در هر برهه از زندگی، استرس ها و دغدغه های مختلفی دارد. کودکی که سن بسیار پایینی دارد، شاید با ترس از یک حیوان، استرسی شود. نوجوانان به دلیل دغدغه هایی که برای درس خواندن دارند و جوانان برای دغدغه های زندگی شان دچار اضطراب و استرس می شوند. بنابراین استرس در افراد مختلف و در سن و سال مختلف به شکل های مختلفی خودش را نشان می دهد. این موضوع باعث ابتلا به معده درد عصبی و ناراحتی های گوارشی می شود.

اصلی ترین و شایع ترین دلایل ابتلا به این مشکل، مواردی بود که در بالا به آنها اشاره کردیم. اما به غیر از این ها، موارد دیگری همچون التهابات روده، زخم معده، سندروم روده تحریک پذیر، بیماری سلیاک و… نیز باعث بروز این مشکل می شوند. بنابراین اگر علائم معده درد عصبی را مشاهده کردید، به بررسی دلایل مختلف آن بپردازید تا علت اصلی اش را پیدا کنید.

توصیه هایی برای درمان معده درد عصبی

آیا می دانید برای کاهش و مقابله با علائم و نشانه های این بیماری باید چه کارهایی انجام دهید؟ در هر صورت این مشکل به شدت آزار دهنده می باشد و گاهی ممکن است افراد را از انجام فعالیت های روزانه شان باز بدارد. بنابراین در ادامه این بخش به بررسی بعضی از راهکارها برای کنترل و برطرف کردن درد عصبی معده می پردازیم.

1- تعیین اهداف و برنامه ریزی

برای اهدافی که دارید، برنامه ریزی کنید و به برنامه ریزی هایتان عمل کنید. این کار تاثیر فوق العاده مثبتی بر کاهش استرس و اضطراب شما دارد و باعث نظم بخشیدن به کارهایتان می شود. زمانی که کارهایتان را با برنامه ریزی دنبال کنید، قطعا این موضوع به کاهش نشانه های معده درد عصبی کمک زیادی می کند.

2- هیدراته کردن بدن

یکی از اقداماتی که می توانید برای کنترل درد عصبی معده انجام دهید، هیدراته نگه داشتن بدن است. هیدراته نگه داشتن بدن به معنی نوشیدن آب به میزان کافی است.

هیدراته کردن بدن یکی از توصیه هایی برای درمان معده درد عصبی

همانطور که می دانید، آب اسید را خنثی نگه می دارد. همچنین دما و حرارت بدن را پایین می آورد و به طور کلی باعث فروکش شدن خشم و عصبانیت می شود. به همین علت شما می توانید با نوشیدن آب و هیدراته نگه داشتن بدنتان، بسیاری از علائم معده درد عصبی را از بین ببرید و این دردها را تا حد زیادی کم کنید.

3- مصرف دمنوش

یکی دیگر از راهکارهای مفید و موثر برای کنترل و درمان معده درد عصبی، استفاده از دمنوش های گیاهی است. شما می توانید از دمنوش هایی که به آرامش اعصاب کمک می کنند، استفاده کنید. همچنین مصرف دمنوش هایی که مقوی معده هستند، برای کنترل درد عصبی معده بسیار مفید و موثر هستند.

به نقل از سایت آهوتا : درمان درد معده با عسل، یکی از بهترین و در دسترس ترین راهکارها جهت رفع سوزش، درد و مسمومیت معده تلقی می گردد. چرا که بر اساس تحقیقات، عسل توانایی از بین بردن رادیکال های آزادی را دارد که سبب آسیب رساندن به سلول های دستگاه گوارش می گردد.

شما می توانید در کنار مصرف دمنوش، از یک قاشق عسل نیز استفاده کنید. عسل داروی معده است و برای برطرف کردن این مشکل بسیار پرفایده است. دمنوش هایی مانند گل گاوزبان، دمنوش عناب، دمنوش رازیانه و… جزو دمنوش هایی هستند که هم به آرامش اعصاب و هم به درمان مشکلات معده کمک زیادی می کنند.

همچنین بخوانید: رازهای ناگفته درباره ی خواص دارویی میخک

4- اجتناب از مصرف کافئین

همانطور که می دانید، کافئین نوعی ماده محرک است. به همین علت اگر معده درد عصبی دارید، باید از مصرف کافئین اجتناب کنید. استفاده از مواد غذایی تحریک پذیر، باعث تحریک اعصاب و تحریک معده می شوند. این موضوع باعث تشدید این بیماری خواهد شد.

5- تغذیه مناسب

یکی دیگر از کارهایی که می توانید به جهت کاهش نشانه های معده درد عصبی انجام دهید، اصلاح تغذیه است. تغذیه نقش بسیار مهمی در سلامت بدن و سلامت دستگاه گوارشی دارد. به همین علت سعی کنید از مواد غذایی با کیفیت و تازه استفاده کنید.

6- مدیتیشن

یکی دیگر از اقداماتی که می توانید به جهت کنترل و کاهش علائم درد عصبی معده انجام دهید، انجام مدیتیشن است. انجام ورزش هایی مانند یوگا که شامل مدیتیشن می شوند، باعث ریلکس شدن ذهن و فکر می شوند. به همین علت به درمان این بیماری کمک زیادی می کنند. بنابراین برای دفع اضطراب و استرس و برای رسیدن به آرامش بهتر است تا مدیتیشن انجام دهید.

مدیتیشن برای درمان معده درد عصبی

7- فعالیت های سبک ورزشی

یکی دیگر از اقداماتی که می توانید به جهت کاهش علائم و نشانه های این بیماری انجام دهید، فعالیت های سبک ورزشی است. ورزش به سلامت بدن کمک زیادی می کند و باعث دفع سموم بدن می شود. همچنین به آرامش اعصاب کمک زیادی می کند. بنابراین با انجام فعالیت های سبک ورزشی به رفع معده درد عصبی خود کمک کنید.

توصیه هایی برای پیشگیری از معده درد عصبی

به طور کلی منشا درد عصبی معده، تنش ها و اضطراب های درونی است. به همین علت نمی توان انتظار داشت که این تنش ها دور از زندگی ما بمانند. بنابراین برای پیشگیری از بروز علائم معده درد عصبی باید یک سری کارها و اقدامات به خصوص انجام دهید تا این مشکل برایتان به وجود نیاید.

اگر در روز بیشتر وقت شما آزاد است و یا با بی هدفی گذرانده می شود، بهتر است تا یک فعالیت و سرگرمی مناسب برای خودتان ایجاد کنید. فعالیت هایی که به علاقه تان نزدیک است هم برای تقویت روحیه و هم برای دور ماندن از استرس بسیار مناسب هستند. سعی کنید به خوبی نفس بکشید و روی بدن و ذهنتان تمرکز بیشتری داشته باشید. رسیدن اکسیژن کافی به اندام های بدن، باعث کاهش درد و درگیری اعضای بدن می شود.

همچنین سعی کنید از مسائل و فضاهایی که شما را عصبی می کنند، تا حد امکان دور بمانید. دنبال کردن سبک زندگی سالم را یاد بگیرید و سعی کنید عادت های غلط را از برنامه زندگیتان حذف کنید. با این کارها شما می توانید قدم بزرگی در پیشگیری از ابتلا به این بیماری بردارید.

علائم معده درد عصبی در کودکان

همانطور که در بخش ابتدایی به این موضوع اشاره کردیم، حتی کودکان نیز به معده دردهای عصبی مبتلا می شوند. به همین علت شما باید از روی نشانه های معده درد عصبی، درگیری کودکتان با این مشکل را متوجه شوید. بسیاری از این علائم و نشانه ها، با علائم و نشانه های این بیماری در بزرگسالان مشترک است.

علائم معده درد عصبی در کودکان

بعضی از این علائم عبارتند از تهوع و گاهی استفراغ، دل درد، بی حالی، پرخاشگری، ضعف، بی میلی به غذا، اسهال، یبوست و… بنابراین در صورتی که یک یا چند مورد از این علائم را مشاهده کردید، بدانید کودکتان به معده درد عصبی دچار شده است.

تاثیر احساسات بر روی درد عصبی معده

همانطور که می دانیددرد عصبی معده ناشی از درگیری اعصاب است. زمانی که اعصاب متشنج و درگیر می شوند،  مغز سیگنال هایی را به اندام های بدن می فرستد و آنها را درگیر می کند. بنابراین یکی از بارزترین نشانه های این بیماری، درگیر شدن احساسات و اعصاب است.

به خاطر داشته باشید زمانی که از بروز این بیماری جلوگیری نشود و این مشکل به طور مکرر به وجود بیاید، با بروز هر مشکلی و احساساتی شدن، این معده درد فرد را درگیر می کند. بنابراین بهتر است تا از بروز این معده دردها جلوگیری شود تا با درگیر شدن احساسات، معده تحریک نشود. به خاطر داشته باشید احساساتی همچون ناراحتی، غم، عصبی شدن و… مستقیما اعصاب معده را تحریک می کنند و باعث بروز علائم معده درد عصبی می شوند.

معده درد عصبی در بارداری

درد عصبی معده در دوران بارداری نیز اتفاق می افتد. خوب است تا بدانید خانم های باردار بیشتر از سایر افراد به این معده دردها مبتلا می شوند. زیرا آنها به دلیل شرایط خاصی که بارداری برایشان به وجود آورده است، معده حساسی دارند. بنابراین اعصاب معده آنها سریعتر از دیگران تحریک می شود و این بیماری را تجربه می کنند.

بروز بعضی از نشانه های معده درد عصبی، با علائم بارداری یکسان است. به همین علت ممکن است گاهی خانم های باردار، متوجه ابتلا به این معده دردها نشوند و گمان کنند به دلیل بارداری به این مشکل دچار شده اند.

همچنین بخوانید : چگونه تغذیه دوران بارداری مناسبی داشته باشیم؟

این موضوع را به خاطر داشته باشید که معمولا علائم معده درد عصبی در خانم های باردار با یک نشانه بروز پیدا نمی کند. بلکه چند نشانه مختلف به همراه این درد به سراغ آنها می آید. در صورتی که خانمی باردار باشد و دچار استرس یا عصبانیت شود، بروز این نوع معده دردها یک امر کاملا طبیعی است. پس در صورتی که پس از هر گونه احساسات منفی و یا تنهش های عصبی، نشانه های این بیماری بروز پیدا کرد، باید نسبت به درمان آن اقدام صحیحی انجام داد.

درمان معده درد عصبی در خانه

چندین درمان خانگی وجود دارد که ممکن است به کاهش درد عصبی معده کمک کند:

درمان معده درد عصبی در خانه

1- چای بابونه

چای بابونه دارای خواص ضد التهابی است که می تواند معده را آرام کند و ناراحتی را کاهش دهد. قبل از خواب یک فنجان چای بابونه بنوشید تا اعصاب خود را آرام کرده و آرامش را افزایش دهید.

2- زنجبیل

قرن هاست که از زنجبیل برای درمان مشکلات گوارشی استفاده می شود. می تواند به کاهش درد معده و کاهش التهاب کمک کند. می توانید زنجبیل تازه را به وعده های غذایی خود اضافه کنید یا چای زنجبیل درست کنید.

3- چای نعناع فلفلی

چای نعناع می تواند به آرامش اعصاب شما و کاهش درد معده کمک کند. نشان داده شده است که روغن نعناع باعث کاهش اسپاسم در دستگاه گوارش می شود که می تواند درد و ناراحتی را کاهش دهد.

4- تنفس عمیق

تمرینات تنفس عمیق می تواند به کاهش اضطراب و آرامش اعصاب شما کمک کند. از طریق بینی نفس عمیق بکشید و از دهان خارج کنید. روی تنفس آهسته و عمیق تمرکز کنید.

5- تکنیک‌های آرام‌سازی

تکنیک‌های تمدد اعصاب مانند یوگا، مدیتیشن و آرام‌سازی پیشرونده عضلات می‌توانند به کاهش استرس و اضطراب کمک کنند. این تکنیک ها می توانند به کاهش درد معده ناشی از عصبی یا اضطراب کمک کنند.

6- از غذاهای محرک اجتناب کنید

برخی غذاها می توانند درد عصبی معده را تشدید کنند. از غذاهای پرچرب، کافئین یا قند و همچنین غذاهای تند یا اسیدی خودداری کنید.

اگر علائم شما ادامه یافت یا بدتر شد، مهم است که به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است درمان ها یا داروهای بیشتری را برای کمک به کاهش علائم شما توصیه کند.

‫2 نظرها

  1. سلام وقت بخیر. من افسردگی دارم معده درد عصبی دارم معدم خیلی درد میکنه احساس میکنم از شدت درد شکمم میلرزه یک جورهایی نگرانم. به نظرتون باید چکار کنم؟

    1. سلام دوست گرامی وقتتون بخیر
      قطعا افسردگی شما روی معدتون تاثیر گذاره و برای درمان حتما باید به یک پزشک متخصص دستگاه گوارش مراجعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *