راه های افزایش اعتماد به نفس

در دنیای امروزه که تمام افراد با مشغله های فکری متعددی روبرو هستند، با افزایش اعتماد به نفس می توان در برابر تمامی مشکلات از قبیل: ترس ها، عدم تصمیم گیری و انجام‌ تمامی کارهایی که انجام دادن آنها برای شما دشوار است پیروز شد.

لازم به ذکر است بدانید که اعتماد به نفس همانند یک عضله، برای تقویت آن لازم است اقداماتی را انجام دهید و از همه مهم تر، همیشه از این عضله استفاده نمایید تا از تحلیل رفتن آن جلوگیری کنید.

 اعتماد به نفس چیست؟

self-confidence یا همان اعتماد به نفس، به مجموعه ای از ارزش ها، باورها، میزان کارایی و کیفیت عملکرد فرد اشاره دارد.

اگر به طور جزئی تری بخواهیم این واژه را برای شما شرح دهیم باید بگوییم که واژه self به تنهایی به معنی خویشتن و واژه confidence به معنای اطمینان و اعتماد اشاره دارد.

در صورتی که فردی به تمامی توانایی و استعداهای خود باور و اعتماد داشته باشد، دارای اعتماد به نفس بالایی است.

از جمله مواردی که سبب سنجیده شدن افزایش اعتماد به نفس در افراد می شود میتوان به دوعامل مهارت کافی در انجام کار و ذهنیت خوب نسبت به مهات و توانمندی ها اشاره نمود.

همچنین بخوانید: بررسی 14 تا از عادات افراد موفق که باید بدانید

چه مورادی به افزایش اعتماد به نفس کمک می کند؟

راه های افزایش اعتماد به نفس مختلفی وجود دارند که شما با توجه به علایق و روحیات خود می توانید از هر یک از این روش ها استفاده کنید.

1- تجسم کردن

شما روزانه با اختصاص دادن مدت زمان کوتاهی از روز خود به تجسم کردن، علاوه بر افزایش اعتماد به نفس میتوانید قدرت تخیل خود را بالا برده و به مرور زمان به تمامی آرزوها و هدف های کوتاه و بلند مدت خود دست پیدا کنید. تجسم کردن یک ورزش ذهنی همانند قدرت تلقین است که میتواند درجه اطمینان شما را به خودتان بسیار بالا ببرد.

تجسم کردن برای افزایش اعتماد به نفس

به طور مثال: یک هدف کوچک همانند قهرمانی در یک مسابقه را برای خود انتخاب کنید سپس دقایقی در روز به پرداختن جزئیات این مسابقه بپردازید و خود را همانند یک ستاره در سالن مسابقه تصور کنید، نتیجه این بازی را آن طور که می خواهید تجسم کنید. این‌ تکنیک را تا مدت ها ادامه دهید به طوری که در ضمیر ناخودآگاه شما ثبت شود که شما واقعا یک ستاره هستید زیرا که تنها با این روش ساده با یک افزایش اعتماد به نفس فوق العاده میتوانید در مسابقه شرکت کرده و بازی را به راحتی ببرید.

2- لیدر باشید

همانند یک لیدر تور، لیدر خود باشید و کنترل همه چیز را خودتان به دست بگیرید. خودتان به خودتان روحیه بدهید. با خودتان حرف بزنید و شکست های خود را قبول کنید و با فرصت دادن به خود، مسیر جدیدی را آغاز کنید.

سعی کنید برای خودتان یک برنامه ریزی ذهنی و روزانه داشته باشید و پس از عمل کردن مدت زمان طولانی به این برنامه ها، خودتان را تشویق و یک هدیه کوچک برای خودتان تهیه کنید. با این راه حل ساده خواهید دید که در مدت زمان کوتاهی به طور شگفت انگیزی عملکردتان بهبود خواهد یافت.

3- ساز بنوازید

به آموزش و نواختن یک ساز جدید بپردازید. زمانی که شما بتوانید یکی از آلات موسیقی را به زیبایی و با تسلط بالایی بنوازید، علاوه بر افزایش اعتماد به نفس، هوش شما نیز تقویت می شود، یعنی یک تیر و دونشان. طبق مطالعات به دست آمده، پیانو از جمله آلات موسیقی می باشد که می تواند به شما کمک کند.

4- لبخند بزنید

تنها با داشتن یک لبخند کوچک، علاوه بر خودتان به دیگران هم حس و حال خوبی را انتقال خواهید داد و افراد زیادی برای برقرای ارتباط جذب شما خواهند شد که این موضوع به خودی خود کاملا بر روی افزایش اعتماد به نفس شما تاثیر گذار است.

لبخند شما نشانه تسلط شما برروی افکار و شخصیت شما است.

کاهش استرس، شادتر بودن، آرام بودن از جمله مزایای بارز این راه حل ساده است. پس لبخند را فراموش نکنید و در هر لحظه از موقعیت های زندگی لبخند بزنید.

ویژگی های شخصیتی افراد با اعتماد به نفس بالا و پایین

افراد دارای اعتماد به نفس بالا اصولا تمایل بیشتری به صحبت کردن و قرار گرفتن در جمع دارند و البته که این دست از آدما در دسته افراد کاریزماتیک قرار می گیرند.

ویژگی های شخصیتی افراد با اعتماد به نفس بالا و پایین

در نقطه مقابل این افراد، افراد با اعتماد به نفس پایین می باشند که این افراد اغلب گوشه گیر و به دور از هرگونه قرار گرفتن در جمع های دوستانه و شلوغی هستند.

همچنین بخوانید : ۱۷ نکته طلایی برای تقویت عزت نفس

نشانه های افراد با اعتماد به نفس پایین

 • به طور معمول افرادی با تن صدای آرام هستند.
 • همیشه به دنبال مقایسه کردن خود با افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند هستند.
 •  ترس از انجام دادن کارها

نشانه های افراد با اعتماد به نفس بالا

 • انتقاد پذیرتر هستند
 • به دنبال یادگیری مطالب جدید هستند
 • از دیگران به خوبی تعریف می‌کنند

موارد تاثیر گذار در افزایش اعتماد به نفس

1- بالا بردن مهارت گفت و گو

از جمله لازمه داشتن اعتماد به نفس بالا در تمامی افراد، توانایی برقراری ارتباط با استفاده از مهارت گفت و گو یا فن بیان است.

برای این کار بهتر است زمانی که در جمعی دوستانه حضور دارید، درباره ی موضوعاتی که از صمیم‌ قلب درک کرده اید صحبت کنید تا حس خود را به تمام شنوندگان انتقال دهید.

از جمله روش هایی که میتواند مهارت گفت و گو شما را بالا ببرد تصویر سازی قبل از خواب شبانه است به گونه ای که قبل از خواب طوری تصویر سازی کنید که گویی در جمعی، با داشتن اعتماد به نفس و با آرامشی کامل در حال سخنرانی هستید.

2- خود شناسی

از جمله روش های بسیار مهمی است ‌که بایستی به اهمیت آن در زندگی شخصیتان توجه داشته باشید، خودشناسی است.

برای این کار بهتر است در ابتدا یک دفترچه یادداشت تهیه نمایید و نتقاط ضعف و قدرت خود را یادداشت کنید، سپس یک برنامه ریزی مناسب جهت بهبود نقاط ضعف خودتان تهیه نمایید تا بتوانید در یک بازه زمانی مشخص این نقاط ضعف را به حداقل برسانید.

اعتماد به نفس با چه مواردی اشتباه گرفته می شود؟

متاسفانه در برخی موارد شاهد هستیم که تعدادی از افراد، مواردی را با افزایش اعتماد به نفس اشتباه می گیرند این موارد عبارتند از؛

 •  بر این باور باشید که بی نقص هستید و یا اینکه بایستی حتما بی نقص باشید.
 • انتظار توقعات و استانداردهای غیر متعارف و غیر واقع بینانه از خود داشته باشید.
 •  باور بر اینکه بایستی زندگی بدون درد، و عاری از هرگونه مشکل را تجربه نمایید.

خود پسند بودن و باور به هریک از مواردی که شرح دادیم، نه تنها اعتماد به نفس شما را بالا نمی برد بلکه ممکن است تنها در مدت زمان کوتاهی اعتماد به نفس شما را از بین ببرد و شما را دچار معظلات دیگری همانند بیماری افسردگی کند پس سعی کنید واقع بینانه به زندگی نگاه کنید.

همچنین بخوانید: تفاوت اعتماد به نفس و عزت نفس

اهمیت ایجاد اعتماد به نفس

از جمله تاثیرات عدم اعتماد به نفس برروی افراد میتوان به موارد زیر اشاره نمود:
خودکم‌بینی؛ بی علاقه بودن؛ نداشتن حس لذت؛ استرس، افسردگی و سایر آسیب‌های سلامت روان.

اما از جمله مواردی که افراد دارای اعتماد به نفس بالا تجربه خواهند کرد عبارتند از؛ آگاهی از نقاط  قوت و ضعف و تلاش برای بهتر شدن اوضاع، مدیریت تصمیمات مهم، پذیرفتن اشتباهات خود، داشتن آرامش درونی، تجربه زندگی شاد، مشارکت در کارهای گروهی و یا جمع های دوستانه.

اهمیت ایجاد اعتماد به نفس

سایر روش های افزایش اعتماد به نفس

 • از بدن خود مراقبت کنید. در مرحله اول سعی کنید همیشه در طول زندگی خود، رژیم غذایی سالم و مناسبی داشته باشید. زمانی که مواد مغذی غنی به بدنتان میرسد، شما احساس بهتر و سالم تری خواهید داشت و در طول روز از انرژی ببشتر برخوردار خواهید بود.
 • مدیتیشن کنید انجام این روش میتواند به شما کمک کند تا به آرامش درونی برسید و به مرور زمان از اعتماد به نفس بالایی برخوردار شوید.
 • همچنین انجام چند دقیقه مدیتیشن در روز به شما کمک می کند تا بتوانید بر خودگویی های منفی خود غلبه کرده و آنها را متوقف کنید.
 • شما این امکان را دارید تا با مدیتیشن صداهای درونی که سبب می شود تا اعتماد به نفس شما سرکوب شود را قطع نمایید.
 • ورزش کنید طبق تحقیقات به دست آمده، فعالیات های فیزیکی سبب افزایش اعتماد به نفس در تمامی افراد می شود.
 • ورزش کردن روزانه به شما کمک می کند تا تصویر بدنی بهتری از خود داشته باشید و با تجسم کردن و انجام فعالیت های فیزیکی علاوه بر رسیدن به اندام ایده آل خود، اعتماد به نفس خود را افزایش دهید.
 • با ترس های خود مواجه شوید و سعی کنید تمام ترس هایی را که در طول زندگی خود داشتید روبرو شوید. برای این کار میتوانید از دوره های آموزشی کمک بگیرید.
 • اگر ترس از صحبت کردن در جمع های دوستانه خود را دارید، یک بار برای همیشه با ترس های خود مقابله کنید حتی اگر از دستپاچه شدن و خراب کردن می ترسید، باز هم ‌تمام تلاش خود را برای حضور و سخنرانی در جمع کنید.
 • دائم با خودتان بگویید که تمامی این شکست ها تجربه است و با بهره بردن از این تجربه ها موفق خواهید شد.
 • برای افزایش اعتماد به نفس خود هر حرکتی که شما را رو به جلو سوق می دهد را انجام دهید.
 • از منطقه امن خود خارج شوید. در ابتدا ممکن است این مرحله برای شما سخت و دشوار باشد اما گاهی لازم است با غلبه بر ترس های خود از مناطق امن خود گاهی خارج شوید تا به دنیای بیرونی رفته و تجربه های لازم را کسب نمایید.
 • این موضوع به شما کمک می کند تا با داشتن تجربه های لازم در موقعیت های لازم و ضروری، به راحتی با شرایط بحرانی روبرو شوید و تصمیم منطقی را بگیرید.
 • در فعالیت های اجتماعی شرکت نمایید و سعی کنید مسئولیت کارهای کوچکی را بر عهده بگیرید تا به خودتان نشان دهید که استعداد و توانایی های لازم را برای انجام هر کاری را نیز دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *