17 نکته طلایی برای تقویت عزت نفس

برای تقویت عزت نفس در ابتدا باید بدانیم عزت نفس چیست و چطور تعریف می شود؟ نبود آن چقدر می تواند به زندگی روزمره آسیب برساند و وجود آن چقدر به پیشرفت ما کمک می کند؟ بنابراین تقویت عزت نفس یکی از مهمترین مواردی است که باید طبق اصول و شرایط دنبال شود. ما باید بتوانیم روابط موثری ایجاد کنیم، خودمان را دوست داشته باشیم و به مهارت های شخصی مان بیافزاییم. باید بتوانیم خودمان را به چالش بکشیم و درست در همین نقطه بالا بردن عزت نفس معنا پیدا می کند.

عزت نفس چیست؟

پیش از اینکه در مورد تقویت عزت نفس صحبت کنیم می خواهیم این عبارت را تعریف کنیم، یعنی بدانیم که وقتی صحبت از عزت نفس می شود، دقیقاً قرار است چه اتفاقی در ما رخ دهد. در همین ابتدای کار به شما بگوییم که عزت نفس با اعتماد به نفس متفاوت است. عزت نفس در واقع بسیار عمیق تر از اعتماد به نفس است.

همچنین بخوانید : راه های افزایش اعتماد به نفس

شاید فردی را پیدا کنید که اعتماد به نفس بسیار بالایی دارد اما در او ذره ای عزت نفس دیده نمی شود! عزت نفس یعنی احساس شایستگی و ارزشمندی در عین پذیرش نقص ها و کامل نبودن! کسی که عزت نفس دارد هیچ نیازی به وانمود کردن و نمایش بازی کردن ندارد و اینجاست که تفاوت دو عبارت عزت نفس و اعتماد به نفس مشخص می شود.

پس چه خوب است در دنیای عزت نفس بتوانیم خودمان را بالا بکشیم. سعی کنیم کارآمدی شخصی خود را افزایش دهیم، احساس ارزش شخصی داشته باشیم و به خودمان احترام بگذاریم.

عزت نفس چیست

چرا عزت نفس داشتن امری ضروریست

یک سری دلایل مهم در خصوص لزوم وجود عزت نفس وجود دارد که باید در ابتدا این موارد را بدانیم و سپس به سراغ تکنیک های تقویت عزت نفس برویم. عزت نفس باعث می شود در زندگی هدف داشته باشیم. این هدف آینده ما را می سازد. احساس شایستگی و ارزشمندی یکی از مهمترین تعاریف برای عزت نفس محسوب می شود.

یعنی بدانیم که مهارت های خاصی داریم و اگر تمرین کنیم این مهارت ها افزایش یافته و رشد بهتری خواهند داشت. یعنی بدانیم که توانایی های لازم برای موفقیت در حیطه های مختلف را داریم و این موضوع روی ذهنمان اثربخشی خوبی خواهد داشت. اینجاست که می توانیم در همه عرصه های زندگی موفق باشیم و احساس شایستگی کنیم.

عزت نفس کمک می کند تا تعریف درستی از ارزش ها در زندگی داشته باشیم. هر کسی ارزش را جوری معنا می کند! برخی دوست دارند با لطیفه گویی در جمع ارزش خود را بالا ببرند و این موضوع موفقیت خوبی برای آنها است برخی به ارتقای شغلی فکر می کنند.

همه این موارد ارزش تعریف می شود و می توان به کمک تکنیک های بالا بردن عزت نفس آن را پر و بال داد و به صورت کاملاً دقیق و جدی دنبال کرد. در دنیای امروز هیچ چیز بهتر از عزت نفس واقعی اثر بخش نیست و باید به شکل کاملاً دقیق و اصولی دنبال شود. تقویت عزت نفس یک شب اتفاق نمی افتد و با خوشیفتگی بسیار متفاوت است.

همچنین بخوانید : از عوارض خودشیفتگی چه می دانید؟

راهکارهای افزایش عزت نفس

برای تقویت عزت نفس باید یک سری راهکاری های مفید را یاد گرفت و آن ها را دنبال کرد.

1- کسب مهارت شخصی

هیچ اصراری نیست که شما حتماً نمره الف کلاس خود باشید! به مهارت های شخصی خود بیافزایید. مثلاً آشپزی را حرفه ای یاد بگیرید. یک مربی رقص پرتلاش باشید. خودتان لاستیک اتومبیلتان را تعویض کنید. هر مهارتی که به حال خوب شما کمک می کند سبب تقویت عزت نفس می شود پس نباید برای خود قانون تراشی های بیهوده کنید. این قانون تراشی ها دردسرساز می شود.

2- ایجاد روابط موثر

شما نیاز به دوستان خوب دارید. پس تنهایی را کنار بگذارید و بدانید که هرچه تنهاتر باشید، دنیا و روزگار علاقه کمتری به شما خواهد داشت پس سعی کنید روابط موثر را در زندگی خود به پیشرفت برسانید و به شکل ایده آل آن را دنبال کنید. روابط موثر به شما کمک می کند تا بتوانید ایده های جدید را کشف کنید و نظر افراد مختلف را به خوبی جویا شوید.

ایجاد روابط موثر از راه های تقویت عزت نفس

3- جسور بودن

جسارت چاشنی یک زندگی خوب و درست است. سعی کنید، تا حدی که به خودتان و دیگران آسیب وارد نمی کنید جسور باشید. جسور بودن به شما کمک می کند تا بتوانید روی موفقیت خود بیشتر کار کنید و این موضوع حتی به افزایش اعتماد به نفس شما کمک می کند. اگر تا به حال برای کنفرانس دادن در کلاس درس آماده نبوده اید، بهتر است کمی جسارت به خرج دهید و این کار را دنبال کنید.

4- خودتان را دوست داشته باشید

مهمترین و اصلی ترین راه تقویت عزت نفس، این است که خودتان را دوست داشته باشید و در مورد خودتان مثبت فکر کنید. به چیز های خوب فکر کنید. به هرحال هر شخصی یک سری مهارت ها دارد همان موارد را پیدا کنید و به آن بال و پر دهید. تفکر مثبت شما را نجات خواهد داد. بهتر است که الگوهای خود ویرانگر را از خود دور کنید و سعی کنید انگیزه دادن و داشتن در زندگی را یاد بگیرید.

5- نه گفتن را بیاموزید

ما باید بلد باشیم نه بگوییم! نه گفتن برای برخی از افراد بی ادبی معنی می شود اما اگر به عمق این موضوع پی ببرید متوجه می شوید که نه گفتن بخش مهمی از زندگی است. باید بتوانید به شکلی نه بگویید که برای شما کاملاً اطمینان بخش باشد.

اگر علاقه ای به انجام کاری ندارید به سادگی نه بگویید. نه گفتن باعث می شود تا خودتان را وارد دنیای پس از عزت نفس کنید و یکی از بهترین روش های تقویت عزت نفس همین مهارت نه گفتن است. این مهارت کمک می کند از بسیاری از خطرات دور بمانید.

نه گفتن یکی از راه های تقویت عزت نفس

6- خودتان را به چالش بکشید

به هر حال باید شرایط مقابله با اتفاقات جدید را داشته باشید پس چه خوب است به سراغ کارهایی بروید که چالش برانگیز است و سبب تقویت عزت نفس می شود.

7- ورزش کردن

ورزش کردن بر هر درد بی درمان دواست! شاید باورش کمی سخت باشد اما آمارها نشان می دهد که ورزش کردن به نوبه خود می تواند سبب تقویت عزت نفس شود. بهتر است روتین ورزشی خاص خود را داشته باشید.

8- نگهداری از حیوانات خانگی

حیوانات خانگی احساس آرامش و فراغ بال به افراد می دهند به این ترتیب چه خوب است که یک حیوان خانگی کوچک برای خود داشته باشید.

همچنین بخوانید : صفر تا صد راه های کاهش استرس

9- یادداشت دستاوردهای کوچک و بزرگ

هر آنچه در زندگی خود به دست آورده اید را یادداشت کنید. مهمترین دستاورد شما چقدر کوچک یا بزرگ است. مهم این است که دستاوردی قابل قبول و اثر بخش داشته باشید و به خود کمک کنید تا آن را گسترده تر نمایید. تقویت عزت نفس در همه افراد شرایط خاص خود را دارد.

10- محیط خود را تغییر دهید

اگر محیط کار یا زندگی شما آزار دهنده است برای تقویت عزت نفس خود سعی کنید محیط را تغییر دهید. شاید این کار سریعاً صورت نگیرد اما شما تلاشتان را کنید تا به نتیجه برسید. 

11- کسب تجربه های جدیدی

بهتر است کمی به تجربه کردن عادت کنید. سفر بروید و یا غذاهایی را تست کنید که تا به حال نکرده اید. سعی کنید تجربه های جدید خود را به خاطر بسپارید. با افراد جدید وارد صحبت شوید و همینطور شرایط را برای تجربه های جدید ایجاد کنید. تجربه های جدید به نسبت تجربه های قبل اثر بخشی بهتری دارند پس باید بتوانید آن را جدی بگیرید و همه اصول را مدنظر قرار دهید. این تجربه ها شاخصی اثر بخش و قابل قبول هستند.

کسب تجربه های جدیدی از راه های تقویت عزت نفس

12- تعیین مرزهای شخصی

تعیین مرزهای شخصی یکی از موضوعات بسیار پر اهمیت محسوب می شود و به تقویت عزت نفس کمک زیادی می کند. بهتر است برای خود چهارچوبی در نظر بگیرید و طبق چارچوب خود اقدام کنید. بهتر است اجازه ندهید کسی از مرزهای شخصی شما جلوتر قدم بگذارد.

این مرز ها سبب می شود تا عزت نفس در شما بیشتر شده و عملکرد مناسبی داشته باشید. سعی کنید به طور کلی رفتارها و ارزش های شخصی خود را در یک راستا تعیین کنید به این ترتیب انتخاب مرزهای شخصی به درستی صورت می گیرد و قابل قبول خواهد بود.

13- شکست های خود را به عنوان مسیری از رشد بپذیرید

در هر مسیری شکست وجود دارد و شکست به راستی یکی از مهمترین روش های تقویت عزت نفس محسوب می شود. شکست به طور کلی سبب رشد در افراد می شود و البته که باید نگاه شما به شکست درست و قابل قبول باشد. می بایست با صداقت و درستکاری پیش بروید حتی اگر شکست بخورید و دوباره برخیزید. بهتر است به طور کلی تقلب و ریاکار نباشید موفقیتی که با تقلب ایجاد شود ارزشی نخواهد داشت.

14- جلوگیری از تفکرات تکراری

دست از تفکرات تکراری و بیهوده بردارید. به هر حال همه ما در گذشته یک سری اشتباهات داشته ایم. اشتباهاتی که اگر انجام نمی شد احتمالاً الان جلوتر بودیم اما اشکالی ندارد سعی کنید تفکرات تکراری را ندید بگیرید و به مسیر درست زندگی خود ادامه دهید و همیشه به دنبال ایده های جدید باشید. تفکرات تکراری به طور کلی سبب می شود تا در جا بزنید پس باید بتوانید از این فضا خارج شوید و همه چیز را تحت کنترل قرار دهید.

جلوگیری از تفکرات تکراری از راه های تقویت عزت نفس

15- تعیین اهداف کوتاه مدت

برای اینکه بتوانید اهداف کوتاه مدت خود را تعیین کنید باید یک سری موارد را در اولویت قرار دهید. بسیار مهم است ک اهداف شما شاخص گذاری مخصوصی داشته باشد. هربار که شاخص گذاری ها به درستی انجام شود می تواند بسیار اثربخش تر عمل کند.

حقیقت امر این است که بسیاری از اهداف کوتاه مدت باید شرایط مخصوص به خود را داشته باشند در غیر این صورت قطعاً مشکلات زیادی ایجاد می شود. قرار نیست همه پله ها را با هم طی کنید. می بایست سعی کنید گام به گام و آهسته و پیوسته پیش بروید.

همچنین بخوانید: چرا من به اهدافم نمی رسم؟

16- مسئولیت پذیر باشید

فقط خودتان مسئول کاری هستید که می کنید! اگر موفقیت آمیز باشد که چه خوب و اگر کارتان با موفقیت همراه نباشد، قطعاً فقط خودتان مسئول این مشکل هستید. سعی کنید کاری را دنبال کنید که برای شما ارزش اجرایی قابل قبول تری داشته باشد در غیر این صورت نمی توانید به موقعیت درست خود پی ببرید و به مشکل بر می خورید.

17- مدیتیشن کنید

مدیتیشن و یا مراقبه یکی دیگر از روش های تقویت عزت نفس محسوب می شود. مدیتیشن کردن به طور کلی مسیر درست و اصولی را در پیش می گیرد و کسانی که مدیتیشن را به شکل جدی تری پیش می گیرند موفق تر هستند.

مدیتیشن برای تقویت عزت نفس

افراد با عزت نفس پایین چه ویژگی هایی دارند؟

آنها مدام در حال غر زدن هستند و زمین و زمان را مسبب پیشامدهای بد خود می دانند. آنها تلاش می کنند تا عزت نفس پایین خود را به شکل ویژه ای جبران کنند. این موضوع سبب می شود تا ارزششان زیر سوال برود. همیشه سعی در تحقیر دیگران و حتی خودشان دارند و این موضوع بخشی از ذهنیت آنها را تشکیل می دهد.

چنین افرادی که از بدن و روح خود مراقبت نمی کنند و این موضوع مشکلات زیادی برایشان ایجاد می کند و سلامت عمومی آنها را زیر سوال می برد. بهتر است که عزت نفس در بین افراد کمی مسیر اصولی تر داشته باشد.

تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس

اعتماد به نفس بالا داشتن با عزت نفس متفاوت است. یعنی بسیاری از افراد اعتماد به نفس بی جهت دارند و به واسطه اینکه اعتماد به نفسشان بالا است سعی میکنند خود را بالا نشان دهند در صورتی که روی مهارت هایشان هیچ تمرکزی نکرده اند. بالا بردن عزت نفس باید به شکلی پیش برود که نمود آن در زندگی مشخص شود و قابل درک باشد.

همچنین بخوانید: تفاوت اعتماد به نفس و عزت نفس

تقویت عزت نفس با سه تکنیک مهم

اول از هر چیز سعی کنید برای خود موقعیت درستی در نظر بگیرید. یعنی بدانید در چه نقطه ای قرار دارید و چطور می بایست آن را مدیریت کنید.

در گام بعدی بهتر است سعی کنید همه جوانب را در نظر بگیرید. در نظر گرفتن همه جوانب سبب می شود تا بتوانید خود را وارد دنیای درستی کنید.

در نهایت باید تمرین و تکرار را به درستی یاد بگیرید و سعی کنید همیشه و در هر زمان تمرین و تکرار را به شکل ویژه ای دنبال نمایید و البته که سطح آن را بسنجید. در هر صورت تقویت عزت نفس کمک می کند تا افراد بتوانند به مسیر درست زندگی دست یابند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *