راه هایی برای پاکسازی بدن از عفونت

روش های مختلفی وجود دارد که به سم زدایی و پاکسازی بدن از عفونت کمک می کند؛ از سم زدایی رژیمی گرفته تا پاکسازی و سم زدایی خون. پس از انجام این روش های سم زدایی، افراد احساس می کنند انرژی بیشتری دارند و تحقیقاتی جهت اثبات و تایید این روش ها وجود دارد که در ادامه مطلب بیشتر به آن ها می پردازیم.

نقش کبد در پاکسازی بدن از عفونت

کبد یکی از بزرگ ترین اندام های بدن است که در سم زدایی بدن نقش حیاتی دارد. ۳ تا از کارهای مهمی که کبد انجام می دهد به شرح زیر است:

 • خون را از مواد زائد پاکسازی می کند. (تصفیه خون)
 • مواد مغذی و ضروری را نگه می دارد.
 • سموم، مانند مواد مضر ناشی از تجزیه داروها و الکل را حذف می کند.

روش هایی که کبد برای تجزیه سموم به کار می گیرد عبارت است از:

 • تبدیل آمونیاک به اوره
 • پردازش و حذف بیلی روبین اضافی، که مضر و زائذ است و گلبول های قرمز را تجزیه می کند.
 • تولید سلول های سیستم ایمنی برای از بین بردن باکتری ها و سموم مضر از خون

پاکسازی بدن از عفونت توسط دیگر اندام های بدن

در حالی که کبد، سیستم اصلی تصفیه خون است، چندین اندام دیگر نیز وجود دارند که در تصفیه خون و پاکسازی بدن از عفونت نقش دارند:

 • ریه

ریه ها مواد مضر موجود در هوا، مانند سموم ناشی از دود سیگار را فیلتر می کنند.

 • روده

روده، انگل و دیگر موجودات اضافی و مضر را از بین می برد.

 • کلیه

وظیفه کلیه ها، پاکسازی خون از سموم و مواد زائد اضافی و آزاد کردن این سموم از طریق ادرار است.

انواع مواد غذایی برای پاکسازی بدن از عفونت

بسیاری از محصولات و مواد غذایی در بازار وجود دارد که یکی از ویژگی های اصلی آن ها، از بین بردن عفونت های بدن است. در این قسمت قصد داریم این محصولات را یکی یکی بررسی کنیم.

1- مصرف بیشتر فیبر

مصرف مقدار زیاد فیبر از جمله برنج قهوه ای، انواع میوه ها و سبزیجات تازه ارگانیک مانند چغندر، تربچه، کنگر فرنگی، کلم، کلم بروکلی و جلبک دریایی مفید هستند و همگی از غذاهای سم زدایی عالی به شمار می روند.

مصرف فیبر به پاکسازی بدن کمک می کند.

2- مصرف گیاهان

با مصرف گیاهانی مانند ریشه قاصدک، بیدمشک، شیرخار و چای سبز، می توان کبد را پاکسازی کرد.

۳- ویتامین C

ویتامین C به بدن کمک می کند تا گلوتاتیون تولید کند؛ گلوتاتیون اصلی ترین آنتی اکسیدان موجود در سلول ها و مسئول دفع سموم است.

4- نوشیدن آب

نوشیدن آب همیشه مهم و مفید است. برای سم زدایی و پاکسازی بدن از عفونت نیز گفته شده است که حداقل ۲ لیوان آب در روز بنوشید. به گفته محققان، نوشیدن ۸ تا ۱۰ لیوان آب به مدت ۳۰ روز بدون وقفه، باعث می شود که سموم مضر بدن از بین برود و همچنین به کاهش چربی های شکم کمک می کند.

همچنین بخوانید: فواید نوشیدن آب برای بدن انسان

5- انواع دمنوش ها

انواع دمنوش ها و چای های گیاهی در فروشگاه های مواد غذایی و یا حتی داروخانه ها وجود دارد که ادعا می کنند خاصیت سم زدایی و پاکسازی بدن از عفونت را دارند. به عنوان مثال می توان به برگ قاصدک و گزنه اشاره کرد که خاصیت ادرار آور دارند و یا محصولات دیگری مانند برگ سنا که اثر ملین دارند. اما به گفته برخی از متخصصان تغذیه، این دمنوش ها و چای ها احتمالا خواص پاکسازی بهتری نسبت به چای سبز یا سیاه ندارند.

6- نوشیدنی ها و آبمیوه های حاوی زغال فعال

پزشکان از سال ها پیش از زغال چوب فعال برای کاهش اثرات سموم بر بدن استفاده می کنند. اکنون تولیدکنندگان، مقدار زیادی زغال چوب را به آبمیوه و نوشیدنی ها اضافه می کنند و آن ها را با داشتن خاصیت سم زدایی بدن تبلیغ می کنند؛ آن ها می گویند که زغال چوب به سموم موجود در روده می چسبد و مواد مضر وارد شده به خون را کاهش می دهند. با این حال، تحقیقات زیادی برای تایید علمی مزایای زغال چوب برای سم زدایی و کمک به سلامت وجود ندارد فقط گزارشاتی از افراد وجود دارد که برخی می گویند زمانی که این نوشیدنی ها را مصرف می کنند احساس بهتری دارند و برخی دیگر چنین تجربه ای ندارند.

پزشکان بارها ذکر کرده اند که زغال چوب فعال با برخی از داروها تداخل دارد و باعث می شود داروها نتواننداثر خود را داشته باشند. بنابراین اگر سابقه خونریزی در معده یا روده بزرگ دارید، اخیرا جراحی کرده اید و یا مشکلات گوارشی دارید هرگز نباید بدون مشورت با پزشک، زغال چوب فعال مصرف کنید. علاوه بر آن، FDA (سازمان غذا و دارو آمریکا) نیز زغال چوب فعال یا هر داروی طبیعی دیگری را تایید نمی کند.

مصرف زغال چوب فعال یکی از راه های دفع سموم بدن است.

7- رژیم های سم زدایی

رژیم های سم زدایی سال هاست که وجود دارد. این رژیم های غذایی محدود و کوتاه مدت هستند که خون را پاکسازی می کنند و به کاهش وزن کمک می کنند و شامل مواد زیر هستند:

 • الکل
 • کافئین
 • گلوتن
 • گوشت قرمز
 • قندهای تصفیه شده

برخی از رژیم های سم زدایی باعث می شوند افراد تغذیه سالم ‌تری داشته باشند در حالی که برخی دیگر از آن ها بسیار محدود کننده هستند مثل رژیم سم زدایی آبمیوه یا سایر رژیم های غذایی که حول محور غذاها و نوشیدنی های بسیار کمی می چرخند و فقط به افراد کمک می کنند تا انرژی مورد نیاز روزانه خود را از طریق آن ها به دست آورند. از آن جایی که در درجه اول بدن می تواند سموم را به تنهایی دفع کند، لازم نیست یک برنامه غذایی محدود داشته باشیم، بلکه داشتن یک برنامه غذایی سالم مانند برنامه ای که حاوی مقدار زیادی میوه، سبزیجات، گوشت بدون چربی و غلات کامل است، می تواند کمک کننده باشد.

8- ورزش کردن

و اما مهم ترین راه سم زدایی و پاکسازی بدن از عفونت، ورزش کردن است. متخصصان می گویند هر روز به مدت یک ساعت ورزش کنید؛ این ورزش ها می تواند تمریناتی باشد که مخصوص سم زدایی و پاکسازی است و یا حتی می تواند یوگا و طناب زدن باشد. هنگام ورزش کردن سعی کنید تا جایی که می توانید عمیق نفس بکشید تا اکسیژن به طور کامل در بدن تان به گردش درآید و استرس و فشارها نیز از شما دور شوند.

9- آب درمانی

آب درمانی برای دفع سموم به این صورت است که ابتدا باید دوش آب داغ را به مدت ۵ دقیقه تمرین کنید و بعد از آن ۳۰ ثانیه دوش آب سرد بگیرید؛ این کار را سه بار انجام دهید و سپس به مدت ۳۰ دقیقه در رختخواب دراز بکشید.

و یا می توانید به سونا بروید و اجازه دهید تا کامل عرق کنید، بدن مواد زائد را از طریق عرق کردن دفع می کند.

همچنین می توان از خدمات اسپاهای سم زدایی پا استفاده کرد تا سموم از طریق منافذ بدن از بین بروند. علاوه بر آن، بسیاری از فروشگاه ها محصولات طبیعی را می فروشند که به سم زدایی بدن کمک می کنند مانند انواع لیف و پد لوفا.

اسپاهای سم زدایی پا به دفع سموم بدن کمک می کنند.

کارهایی برای محافظت از کبد

از آن جایی که کبد یک اندام مهم برای پاکسازی بدن از عفونت است، باید به خوبی از آن محافظت شود. خوشبختانه عادات سالم زیادی وجود دارد که می تواند به محافظت از کبد کمک می کند. برای این کار می توان نکات زیر را رعایت کرد:

1- داشتن وزنی سالم و متعادل

اضافه وزن می تواند منجر به بیماری کبد چرب غیرالکلی شود. بنابراین داشتن رژیم غذایی مغذی و سالم و ورزش منظم، به داشتن و حفظ وزن سالم کمک می کند.

2- عدم استفاده از سوزن های مشترک و آلوده

اگر قصد انجام خالکوبی دارید، ابتدا از تمیز و بهداشتی بودن کلینیک مطمئن شوید و از آن ها در مورد روش های تمیز کردن وسایل پرس و جو کنید.

3- رابطه جنسی ایمن و محافظت شده

داشتن رابطه جنسی ایمن، خطر ابتلا به عفونت های مقاربتی مانند عفونت های ویروسی هپاتیت B یا C را کاهش می دهد.

4- توجه به توصیه های ذکر شده بر روی داروها

این کار مخصوصا زمانی اهمیت پیدا می کند که بر روی برچسب دارو نوشته شده باشد دارو را در حین نوشیدن الکل، مصرف نکنید.

5- عدم مصرف بیش از حد الکل

کبد الکل را نیز فیلتر و سم زدایی می کند اما هنگامی که الکل بیش از حد در خون وجود داشته باشد، مازاد آن سلول های کبد را زخمی می کند و آن ها را از بین می برد.

6- عدم مصرف داروهای غیرمجاز

کبد مواد سمی و مضر ناشی از مصرف داروها را از بین می برد اما استفاده زیاد آن ها به کبد آسیب جدی می رساند، مخصوصا هنگامی که مصرف آن با الکل همراه شود.

7- واکسینه شدن در برابر هپاتیت

هپاتیت، عفونت ویروسی است که به کبد آسیب می رساند؛ به همین دلیل واکسینه شدن علیه هپاتیت A و B یکی از راه های محافظت از کبد است.

واکسن هپاتیت یکی از راه های محافظت از کبد است.

نتیجه گیری

اضافه کردن عادات سالم به زندگی روزمره، عملکرد مناسب کبد را تقویت می کند که کمک به سم زدایی و پاکسازی بدن از عفونت است. بنابراین معمولا نیازی به انجام اقدامات اضافی مانند نوشیدن انواع چای و دمنوش های سم زدایی و یا داشتن رژیم های غذایی خاص برای پاکسازی خون نیست.

در کل قرار نداشتن در معرض سموم، مانند آفت کش ها، سایر مواد شیمیایی و دود سیگار، همگی می توانند به عملکرد طبیعی کبد و در نتیجه سلامت بیشتر افراد کمک کنند.

یک نظر

 1. درکود بر شما عالی و مفید
  فقط اونجایی که گفتد چای قوی تر هز سنا و دیگر گیاهان داروییه کاملا اشتباهه
  اتفاقا مصرف زیاد چای باعث سودا در بدن و خشک شدن و ضعف گردش خون میشه و در سبب عفونت و بد هضمی میشه و در نتیجه مواد زائد در بدن و خون میمونه و هر بار به صورت خارش یا کهیر یا کبودی یا سیاهی و لکه های پوستی خودشو نشون میده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *