با عوارض موخوره خداحافظی کنید

حتما شما هم بارها و بارها نام موخوره را شنیده اید. اما آیا دقیقا می دانید این بیماری با موهایتان چه می کند؟ یا عوارض موخوره را میدانید؟ روزانه بسیاری از خانم ها و آقایان به سالن های زیبایی مراجعه می کنند تا برای درمان موخوره، موهایشان را کاملا کوتاه کنند.

موخوره (Trichoptilosis) یا دوشاخه شدن انتهای مو، ناشی از آسیب فیزیکی (تروما یا حرارت) یا آسیب شیمیایی به مو است و در بانوان شایع‌تر است. لایه محافظ مو در فیبرهای انتهایی مو از بین می‌رود، در نتیجه قسمت انتهایی مو چند شاخه و شکننده می‌شود.

موخوره چیست؟

زمانی که قسمت های انتهایی مو دو یا چند شاخه شوند و در عین حال بسیار ضعیف، شکننده و آسیب پذیر شوند، در واقع موها دچار موخوره شده اند. دلایل بسیار زیادی برای موخوره وجود دارد. اما خوب است بدانید برخی از دلایل باعث آسیب بسیار زیاد به موها می شود.

این عارضه می تواند بافت و زیبایی موها را به شدت تحت تاثیر خود قرار می دهد و موها را بیمارگونه می کند. موخوره با توجه به شدتی که دارد، درمان های متفاوتی خواهد داشت. بسیاری از افراد گمان می کنند با کوتاهی موها، موخوره درمان می شود. اما خوب است تا بدانید ابتدا باید علت موخوره مو مشخص شود و سپس درمان صورت بگیرد.

معرفی 7 تا از انواع موخوره

موخوره انواع مختلفی دارد. عوارض موخوره بر اساس نوع و شدت آن نیز متفاوت است. بنابراین در ادامه انواع موخوره را برایتان عنوان می کنیم تا آنها را بشناسید و سپس به فکر درمان آن باشید.

1- موخوره دوشاخه

یکی از انواع موخوره که می توان گفت ساده ترین و شایع ترین نوع موخوره است، به صورت دو شاخه می باشد. تشخیص این نوع موخوره بسیار آسان است.

زیرا اگر به قسمت انتهایی موهای خود توجه کنید، مشاهده خواهید کرد که ساقه مو به دو قسمت تقسیم شده است. در این حالت مو بسیار شکننده و نازک خواهد شد و در صورتی که درمان نشود، ممکن است به قسمت های بالایی مو نیز برسد.

2- موخوره سه شاخه

از دیگر انواع موخوره که انتهای موها را به صورت سه شاخه و چنگالی شکل در می آورد، موخوره سه شاخه است. این نوع موخوره که عوارض زیادی برای موها دارد، به شدت موها را نازک، حساس و آسیب پذیر می کند. به همین علت باید سریعا درمان شود تا به سایر قسمت های ساقه مو آسیبی وارد نکند.موخوره سه شاخه از انواع موخوره

3- موخوره چند شاخه

گاهی ممکن است موخوره دوشاخه و سه شاخه درمان نشود و شدت پیدا کند. در این صورت موخوره چند شاخه به وجود خواهد آمد. عوارض موخوره چند شاخه بسیار بیشتر از انواع دیگر است. زیرا این نوع موخوره فقط در قسمت انتهایی مو نیست.

بلکه قسمت های بالایی ساقه مو را نیز در بر می گیرد. موخوره چند شاخه به به درمان پیچیده تری نیاز دارد و صرفا با کوتاهی درمان نمی شود. البته به این نوع، موخوره به شکل پر نیز می گویند.

4- موخوره درختی

این نوع موخوره نیز آسیب های جدی و شدیدی به ساقه مو وارد می کند و ظاهر موها را به شدت تحت تاثیر خود قرار می دهد.

5- موخوره گره ای

گاهی اوقات اگر توجه کرده باشید ساقه موها به صورت گره خورده به نظر می رسند. این گره ها در واقع به دلیل نامرتب بودن موها نیست، بلکه نوعی موخوره است. گاهی ممکن است تعداد این گره ها بسیار زیاد باشد و در تمام قسمت های ساقه مو موجود داشته باشد.

در این صورت نیز موخوره گره ای است که بسیار شدت گرفته و فورا باید درمان شود. زیرا ممکن است آسیب های جدی تری به موها وارد کند.

6- موخوره ی ناقص

نوع دیگری از موخوره مو که به موخوره ی ناقص معروف است، ساقه موها را به شدت تضعیف می کند و ممکن است مو حالت کشسانی و آدامسی پیدا کند. این نوع موخوره بیشتر در اثر دم اسبی بستن موها به وجود می آید.

7- موخوره نقاط سفید رنگی

اگر دقت کرده باشید می بینید که گاهی در انتهای ساقه موها، نقاط سفید رنگی به وجود می آید. این نقاط سفید رنگ همان موخوره ها هستند که می توان گفت بدترین نوع موخوره به حساب می آیند.

موخوره نقاط سفید رنگی از انواع موخوره

علل موخوره

حال که با انواع موخوره آشنا شدید، بهتر است با علل بروز این عارضه نیز آشنا شوید و سپس سراغ عوارض موخوره برویم. آیا میدانید چه عواملی باعث بروز موخوره می شوند؟ به طور کلی عدم مراقبت صحیح از موها باعث بروز عارضه موخوره می شود. حال بهتر است تا ببینیم این عدم مراقبت ها شامل چه مواردی می شود؟

1- خشکی و کم آبی بدن

یکی از اصلی ترین دلایل موخوره، خشکی و کم آبی بدن است. موها مانند سایر ارگان های بدن به رطوبت کافی نیاز دارند تا در سلامت باشند. در صورتی که موها خشک باشند، شکننده و ضعیف می شوند و به دنبال آن موخوره بروز پیدا می کند.

2- کمبود ویتامین و مواد معدنی

از دیگر دلایل بروز موخوره، کمبود ویتامین و مواد معدنی در بدن است. بسیاری از ویتامین ها مانند ویتامین های گروه ب، ویتامین دی، ویتامین ای و… به سلامت و تغذیه رسانی به موها کمک زیادی می کنند. در صورتی که بدن با کمبود ویتامین و مواد معدنی روبرو باشد، موخوره اتفاق می افتد.

همچنین بخوانید : ضرورت شناخت انواع ویتامین های مورد نیاز بدن

3- رنگ کردن های مکرر

کسانی که موهایشان را به طور مکرر رنگ یا دکلره می کنند، بیشتر از سایرین به موخوره مبتلا می شوند. زیرا مواد شیمیایی تاثیر بسیار بدی روی ساقه مو و سلامت مو می گذارد. بنابراین در صورتی که احساس کردید موخوره دارید، هرگز برای رنگ کردن مجدد موها اقدام نکنید. زیرا آسیب به موهایتان جدی تر می شود.

4- قرار گرفتن در معرض نور خورشید

نور مستقیم خورشید نه تنها به پوست، بلکه به موها نیز آسیب بسیار زیادی وارد می کند. اشعه ماورای بنفش خورشید به کوتیکول های مو آسیب جدی وارد می کند که به دنبال آن شکنندگی و ضعیفی مو همراه است. اغلب موخوره درختی به دلیل قرار گرفتن در معرض نور خورشید است.

5- استفاده بیش از حد از وسایل حرارتی مو

کسانی که مدام موهایشان را سشوار می کشند یا از اتوی مو و سایر وسایل حرارتی استفاده می کنند، آسیب جدی و زیادی به موهای خود وارد کرده اند. زیرا قبل استفاده مکرر از وسایل حرارتی موها را خشک و آسیب پذیر می کند.

6- حمام آب داغ

تا به اینجا قطعا متوجه شده اید که حرارت آسیب بسیار زیادی به موها وارد می کند.و از دیگر فاکتورهای آسیب زا برای سلامت موها، حمام آب داغ است. افرادی که همیشه عادت دارند با درجه حرارت بسیار بالایی دوش بگیرند، بیشتر از سایرین به موخوره مبتلا می شوند. زیرا این کار نوعی خشونت در حق موها به حساب می آید و فوق العاده به بافت و ساقه مو آسیب وارد می کند.

7- عوارض موخوره

آیا میدانید عوارض موخوره چیست؟ شاید مدتی باشد که متوجه وجود این عارضه در موهایتان شده باشید اما نسبت به درمان موخوره بی تفاوت بوده باشید. در این صورت آسیب های جدی به موهای شما وارد خواهد شد از جمله عوارض موخوره می توان به موارد زیر اشاره کرد:

8- توقف رشد موها

از جمله مهمترین آنها، توقف رشد موها است. زمانی که کوتیکول های ساقه مو تضعیف شوند، قطعا این موضوع رشد موها را نیز تحت تاثیر خود قرار خواهد داد. به همین دلیل باید بگوییم یکی از عوارض آن توقف رشد موها خواهد شد.

توقف رشد موها از عوارض موخوره

9- وزی و مجعد شدن موها

مشکل بعدی که برای موهایتان به وجود خواهد آمد، وزی و مجعد شدن موها است. کسانی که موهای موخوره دار خود را درمان نکنند، بی شک از موهای وز و مجعدی برخوردار خواهند شد. زیرا موخوره موها را نازک، شکننده و ضعیف می کند. پس در حالت دادن موها نیز مشکلات بسیار زیادی برای افراد به وجود خواهد آمد.

10- ریزش مو

خوب است تا بدانید موخوره اگر درمان نشود، باعث ریزش مو نیز می شود. پس احتمال دارد حجم زیادی از موهای خود را به دلیل وجود موخوره از دست بدهید و شاید رویش مجدد آنها با تاخیر اتفاق بیفتد.

راه های پیشگیری از موخوره

با توجه به عوارض موخوره و تاثیر منفی که در زیبایی موها به وجود می آید، بهتر است از بروز این عارضه جلوگیری شود. در این صورت سلامت موها تضمین می شود و جای نگرانی وجود نخواهد داشت. به مواردی که در ادامه برایتان عنوان می کنیم توجه داشته باشید. زیرا همگی آنها از بروز موخوره جلوگیری می کنند.

1- حمام با دمای آب ملایم

یکی از مهمترین راه های جلوگیری از بروز موخوره، حمام با دمای آب ملایم است. حتی اگر عادت دارید دوش آب داغ بگیرید، بهتر است این عادت را ترک کنید و از این پس با آب گرم دوش بگیرید. اگر دمای آب بسیار سرد یا بسیار داغ باشد، در هر دو صورت باعث آسیب به ساقه و ریشه موها می شود.

2- از شوینده مناسب برای موهایتان استفاده کنید

مورد بعدی که باید در نظر بگیرید، استفاده از شوینده مناسب برای موهایتان است. از شامپوهایی برای شستشوی موهایتان استفاده کنید که چربی و رطوبت موهای شما را از بین نبرند. در این صورت رطوبت طبیعی موهایتان حفظ می شود و از بروز موخوره و سایر آسیب های دیگر به مو جلوگیری می شود.

3- موهایتان را به شکل صحیح بشویید

بسیاری از خانم هایی که موهای بلندی دارند، شیوه شستشوی صحیح موها را نمی دانند. به همین علت به طور ناخواسته باعث بروز عوارض موخوره در موهایشان می شوند.

راه های پیشگیری از موخوره

هرگز ساقه موها را به صورت مچاله شده به ریشه مو نرسانید. زیرا این کار به موهایتان آسیب زیادی می رساند. حتما در حالتی که موهایتان به صورت عمودی است، آنها را بشویید. همچنین هرگز در حمام موهایتان را شانه نکنید. زیرا این کار نیز آسیب زیادی به موهایتان موارد می کند.

4- کمبود ویتامین های بدنتان را جبران کنید

یکی از مهمترین دلایل ابتلا به عارضه موخوره، کمبود ویتامین و مواد معدنی در بدن است. اگر شما به این دلیل موخوره دارید، حتما از مکمل های تقویتی استفاده کنید و کیفیت تغذیه تان را بالا ببرید. زیرا با این کار هم بدنتان را تقویت کرده اید و هم از بروز موخوره جلوگیری خواهید کرد.

5- آب کافی بنوشید

برای جلوگیری از خشکی و وزی موها، حتما آب کافی بنوشید تا هم به زیبایی و سلامت موها و هم زیبایی و سلامت پوستتان کمک کرده باشید. زمانی که آب بدن به خوبی تامین شود، رطوبت مورد نیاز به ساقه موها می رسد و از بروز موخوره جلوگیری می شود.

6- از محصولات مراقبتی برای موهایتان استفاده کنید

اگر می خواهید از وسایل حرارتی مانند اتو یا سشوار استفاده کنید، قبل از آن حتما از اسپری ها یا محصولاتی که از آسیب های حرارتی به موها جلوگیری می کنند استفاده کنید تا هم از بروز موخوره و هم از بروز سایر مشکلات دیگر جلوگیری کرده باشید.

موخوره در کودکان

عوارض موخوره همیشه شامل حال بزرگسالان نمی شود. گاهی اوقات ممکن است شما علائم و نشانه های موخوره را در کودکان خود ببینید. حتما تا به اینجا متوجه شده اید که موخوره رابطه مستقیمی با کم آبی و خشکی موها دارد. بنابراین هر عاملی که رطوبت موها را از بین ببرد، باعث موخوره در کودکان می شود.

سشوار کشیدن بعد از حمام، دوش گرفتن با آب داغ، قرار گرفتن برای مدت طولانی در معرض آفتاب و… همگی جزو دلایل بروز موخوره در کودکان است. البته مشکلاتی نظیر کمبود روی و ویتامین در کودکان باعث موخوره مو می شود.

موخوره در ریش مردان

آقایانی که مایلند تا ریش بلندی داشته باشند، گاهی اوقات متوجه علائم و نشانه های موخوره در ریش خود می شوند. این موضوع برای آنان به شدت آزاردهنده است. زیرا تا حد زیادی زیبایی چهره و آراستگی ریش و سبیل آنها را تحت تاثیر خود قرار می دهد.

تغذیه نامناسب، سشوار زیاد، استفاده از شوینده نامناسب و… همگی جزو دلایل موخوره ریش مردان به حساب می آید. البته درمان موخوره ریش مانند درمان هایی است که برای مو مطرح کردیم.

آیا موخوره باعث کچلی می شود؟

بسیاری از کسانی که نگران عوارض موخوره هستند، این سوال را می پرسند که آیا موخوره باعث کچلی می شود؟ به خاطر داشته باشید موخوره یک عارضه جدی و شایع برای ساقه مو به حساب می آید. بنابراین در موارد بسیار نادری ریشه موها را تحت تاثیر خود قرار می دهد. اگر بخواهیم قاطعانه به این پرسش پاسخ دهیم باید بگوییم خیر!

موخوره باعث کچلی نمی شود. اما در صورتی که جلوی آن گرفته نشود و از روش های درمانی مناسب برای آن استفاده نشود، قطعا رشد موها را تحت تاثیر خود قرار می دهد و باعث توقف رشد و یا رویش موهای بسیار ضعیف می شود. بنابراین بهتر است تا این مشکل را در اسرع وقت درمان کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *