5 نکته ی طلایی درباره ی مراقبت از پوست چرب

خداوند پوست را به عنوان یکی از وسیع ترین ارگان های بدن ما آفریده است. ولی همه انسان ها دارای یک نوع پوست نمی باشند، پوست چرب یکی از انواع پوست هایی است که به علت ترشح چربی بیش از حد، به پوست چرب نام گرفته است. بسیاری از افرادی که دارای پوست چرب می باشند، نمی دانند که روش های مراقبت از پوست چرب چگونه است؟

و همین موضوع باعث می شود که آن ها به درستی چربی پوست خود را از بین نبرند و پوست خود را چرب تر و چرب تر کنند. در این مقاله سعی داریم روش های مراقبت از پوست چرب را به شما توضیح دهیم.

نحوه تشخیص پوست چرب

اولین قدم برای اینکه بخواهید چربی بیش از حد پوست خود را کنترل کنید، این است که بدانید اصلا پوست شما چرب است یا خیر؟ به طور کلی پوست چرب به پوستی گفته می شود که ترشح چربی بیش از حدی دارد. افرادی که دارای پوست های چرب می باشند، معمولا پوستی براق دارند و نمی توانند از انواع کرم ها و محصولات آرایشی بهداشتی استفاده کنند.

پوست از طریق مکانیسم خاصی می بایست رطوبت مورد نیاز خود را تامین کند. چربی که از منافذ باز پوستی برای رطوبت رسانی به پوست ترشح می شود، سبوم است. سبوم یک نوع چربی بوده که ترشح کم آن برای پوست ضرر دارد و ترشح بیش از حد آن نیز برای پوست مفید نیست.

زمانی که سبوم ترشح می شود، پوست نرم و مرطوب خواهد شد. ولی زمانی که سبوم بیش از مقدار مورد نیاز، ترشح شد؛ پوست براق و چرب می شود. در این زمان است که می گوییم پوست چرب شده است. پوست چرب فواید و مضرات خاص خودش را دارد؛ ولی به هر حال با توجه به اینکه ترشح چربی در پوست چرب غیر طبیعی است، باید از روش های مناسب برای مراقبت از پوست چرب استفاده کرد تا ترشح چربی بر روی پوست را کنترل نمود.

علائم پوست چرب

همانطور که می دانید پوست ها به انواع مختلفی از جمله پوست های چرب، پوست های خشک، پوست های نرمال، پوست های مختلط و … تقسیم بندی می شوند. پوست چرب یکی از انواع پوست است که علائم خاص خودش را دارد. اگر به دنبال این هستید که بدانید پوست شما چرب است یا خشک، باید به علائم زیر توجه کنید.

علائم پوست چرب

جوش ها و آکنه های پوستی

بسیاری از افرادی که دارای پوست های چرب می باشند، با جوش های زیر پوستی، عفونی، چرکی و انواع جوش های دیگر مواجه می شوند. یکی از علائم شایع پوست های چرب، جوش و آکنه است. معمولا افرادی که دارای پوست های چرب می باشند، بر روی گونه ها، پیشانی و برخی از نقاط صورت خودشان جوش مشاهده می کنند.

براق بودن پوست صورت

یکی از علائم جدی پوست های چرب این است که باعث ایجاد براقی بر روی پوست، به ویژه پوست صورت می باشند. اگر حس می کنید که پوست شما براق است، مطمئن باشید که پوست چربی دارید.

نماندن آرایش بر روی پوست

از دیگر علائم چربی بیش از حد پوست، این است که افراد دارای پوست های چرب از نماندن آرایش بر روی پوست خودشان شکایت می کنند. زیرا پوست چرب با ترشح چربی بیش از حد، ماندگاری محصولات آرایشی را کم می کند و باعث از بین بردن آرایش می شود.

علل چربی پوست

اگرچه چرب بودن پوست دارای علائمی است و می توان به راحتی آن را تشخیص داد؛ ولی به هر حال دومین قدمی که باید برای مراقبت از پوست چرب برداریم این است که بدانیم علل چربی بیش از حد پوست چیست؟ به طور کلی علت های مختلفی می توانند باعث ایجاد چربی بر روی پوست شوند که از جمله آن ها موارد زیر می باشند.

رژیم غذایی نامناسب

شاید باورتان نشود، ولی خوراکی هایی که در طول روز می خورید، به طور مستقیم بر روی پوست شما اثر می گذارد و می تواند پوست شما را چرب و چرب تر کند.

همچنین بخوانید: بایدها و نبایدهای مراقبت از موهای چرب

تغییرات هورمونی

بسیاری از خانم ها به علت تغییرات هورمونی، شاهد چربی بیش از خودشان هستند. به هر حال می توان با یک سری از روش ها، تغییرات هورمونی را درمان کرد و باعث بهبود آن ها شد.

استفاده از لوازم آرایشی نامناسب

یکی از علت های شایعی که باعث ایجاد پوست چرب می شود، استفاده از لوازم آرایشی نامناسب است. برخی از لوازم آرایشی می توانند پوست صورت را چرب کنند.

استفاده از لوازم آرایش نامرغوب از علل چربی پوست

ژنتیک

به هر حال در بسیاری از موارد پوست چرب به صورت ژنتیکی به وجود آمده است. ولی علت های بالا می توانند بر تشدید علائم پوست چرب، تاثیر گذار باشند.

روتین روزانه مراقبت از پوست چرب

پوست چرب دارای علائم مختلفی است و حتی می تواند برای برخی از افراد ناخوشایند باشد. افرادی که دارای پوست های چرب می باشند، می بایست از روش های مراقبت از پوست چرب استفاده کنند تا شاهد بهتر شدن پوست خودشان باشند. امروزه روش های مختلفی وجود دارد که با کمک آن ها می توانید از پوست چرب خودتان مراقبت کنید و علائم آن را کاهش دهید.

پاکسازی

اولین روش برای بهبود علائم پوست چرب، استفاده از روش پاکسازی است. در این روش شما می توانید دو بار در روز از شوینده های ملایم و مناسب برای تمیز کردن پوست صورت خودتان استفاده کنید و شاهد بهتر شدن علائم پوست چرب باشید. بهتر است که از شوینده های ملایم مخصوص پوست چرب استفاده کنید.

در نظر داشته باشید که استفاده از شوینده های صابونی، اصلا برای تمیز کردن و پاکسازی پوست چرب توصیه نمی شود. این در حالی است که بسیاری از افراد تصور می کنند برای کاهش چربی بیش از حد پوست خودشان، باید حتما از شوینده های صابونی استفاده کنند. شوینده های صابونی باعث خشکی پوست چرب می شوند و عوارض زیادی را به دنبال خواهند داشت.

استفاده از ضد آفتاب

بسیاری از خانم ها و آقایانی که دارای پوست چرب می باشند، علاقه ای به استفاده از کرم های ضد آفتاب ندارند. چون فکر می کنند با استفاده از آن ها پوستشان بسیار چرب می شود. البته این باور در یک جایی درست است. ولی زمانی که شما اقدام به استفاده از کرم های ضد آفتاب مخصوص پوست چرب می کنید، می توانید شاهد کاهش چربی و سبوم پوست خودتان باشید.

بسیاری از کرم های ضد افتاب مناسب برای پوست های چرب، دارای ترکیباتی هستند که می توانند منافذ باز پوست را ببندند و باعث کاهش شدت ترشح چربی بر روی پوست شوند. از طرفی استفاده نکردن از کرم های ضد آفتاب عوارض زیادی برای پوست شما دارد که از جمله آن ها، می توان به پیری زودرس پوست، بروز چین و چروک های پوستی، کدر شدن پوست و … اشاره کرد.

سرم ها

یکی دیگر از روش های کاهش چربی ترشح شده پوست، استفاده از سرم ها است. سرم ها یکی از انواع شوینده هایی است که برای پاکسازی پوست چرب مورد استفاده قرار می گیرند و معمولا به صورت مایع به تولید می رسند. این سرم ها می توانند با یک سری از ترکیبات موثر بر روی پوست چرب استفاده شوند و باعث کاهش چربی و سبوم پوست های چرب شوند.

دقت داشته باشید که در هنگام خرید سرم برای پوست چرب، به نوع ترکیبات به کار رفته در سرم توجه داشته باشید و در صورتی که به ترکیبات به کار رفته در سرم ها حساسیت دارید، از مصرف آن ها خودداری کنید.

استفاده از مرطوب کننده و آب رسان

بسیاری از افراد تصور می کنند که اگر دارای پوست چرب باشند، نیازی به استفاده از کرم های مرطوب کننده و آبرسان ندارند. اگرچه پوست چرب دارای سبوم زیادی است و همین موضوع باعث می شود که نیاز به استفاده از مرطوب کننده ها کاهش پیدا کند؛ ولی به هر حال می توان با کمک یک سری از کرم های مرطوب کننده، حتی چربی پوست را کنترل کرد.

در واقع، بهتر است بگوییم یکی از بهترین روش های مراقبت از پوست چرب، استفاده از کرم های مرطوب کننده و آبرسان ها است. پوست های چرب نیاز به رطوبت دارند و همین موضوع ایجاب می کند که از کرم های مرطوب کننده استفاده کنید! اما نه هر کرم مرطوب کننده ای! به دنبال خرید کرم های مرطوب کننده ای باشید که دارای ترکیبات مفید برای پوست چرب می باشند.

در واقع، کرم های مرطوب کننده مخصوص پوست های چرب را خریداری کنید و به دنبال خرید مرطوب کننده و آب رسان هایی نباشید که برای انواع پوست می باشند. بسیاری از کرم های مرطوب کننده و آبرسان مناسب پوست های چرب، دارای ترکیباتی هستند که می توانند منافذ باز پوست را ببندند و باعث کاهش ترشح چربی و براقی پوست شوند.

همچنین، برخی از کرم های مرطوب کننده و آبرسان دارای ترکیباتی هستند که می توانند مانع از به وجود آمدن جوش و آکنه های پوستی شوند.

اسکراب

اسکراب ها از جمله ترکیباتی هستند که می توانند باعث از بین رفتن چربی بیش از حد پوست شوند. یکی از بهترین روش های مراقبت از پوست چرب، استفاده از اسکراب های مختلف است. اسکراب را می توان به عنوان یک لایه بردار استفاده کرد.

اسکراب یکی از روتین روزانه مراقبت از پوست چرب

اسکراب ها دارای انواع مختلفی می باشند و حتی افراد دارای پوست های چرب، می توانند به صورت خانگی اسکراب درست کنند و بر روی پوست خودشان مورد استفاده قرار دهند.

اسکراب جو دوسر، اسکراب لیمو، اسکراب خیار و … از جمله اسکراب های خانگی هستند که برای کاهش چربی بیش از حد پوست و لایه برداری پوست مورد استفاده قرار می گیرند.

نکته حائز اهمیتی که برای استفاده از اسکراب ها باید به آن ها توجه داشته باشید این است که اسکراب ها نباید هر روز مورد استفاده قرار گیرند. بهتر است یک روز در میان و یا هر 2 الی 3 روز یک بار از اسکراب ها استفاده کنید و پوست خودتان را لایه برداری کنید.

فواید پوست چرب

همانطور که در این مقاله اشاره شد، پوست چرب دارای علائم خاصی می باشد. این علائم می توانند برای برخی از افراد خوشایند و برای برخی از افراد دیگر ناخوشایند باشد و این موضوع دقیقا بستگی به کنترل علائم پوست چرب دارد.

اگرچه پوست چرب دارای عوارض زیادی است، ولی به هر حال می توان برای پوست چرب یک سری فواید هم ذکر کرد. استفاده از روش های مراقبت از پوست چرب باعث می شود که این فواید پوست چرب، بیشتر نمایان شوند.

پیشگیری از خشکی بیش از حد موها

یکی از مشکلاتی که برای افرادی که دارای پوست خشک می باشند، پیش می آید این است که آن ها با خشکی بیش از حد موها مواجه می شوند. ولی یکی از فواید پوست چرب این است که باعث پیشگیری از خشکی بیش از حد موها شده و می تواند باعث درخشندگی و سلامت پوست شود.

موثر در رطوبت رسانی به پوست

افرادی که دارای پوست چربی می باشند، معمولا با خشکی پوست مواجه نمی شوند. چربی ترشح شده بر روی پوست باعث رطوبت رسانی به پوست شده و پوست را سالم نگه می دارد.

لطافت پوست

افرادی که دارای پوست های چرب می باشند، معمولا پوست لطیف تر و نرم تری دارند. ترک های پوستی، چین و چروک های مختلف و … به علت ترشح چربی در پوست کمتر رخ می دهد.

عوارض پوست چرب

پوست چرب در کنار اینکه دارای فواید خاصی می باشد، یک سری عوارض هم دارد. می توان با استفاده از روش های مراقبت از پوست چرب، عوارض پوست چرب را کاهش داد. از جمله عوارضی که برای پوست چرب وجود دارد، می توان به موارد زیر اشاره کرد.

جوش ها و آکنه های پوست

یکی از عوارض پوست های چرب این است که دارای جوش ها و آکنه های پوستی هستند. افرادی که دارای پوست چرب می باشند، معمولا بر روی گونه ها و پیشانی خودشان جوش و آکنه مشاهده می کنند.

بسته شدن منافذ باز پوستی

منافذ باز پوستی در افرادی که دارای ترشح چربی بیش از حد می باشند، بسته می شوند. این منافذ باعث ترشح چربی و سبوم می شوند؛ ولی در صورتی ترشح چربی بیش از حد صورت گیرد، حتی منافذ باز پوستی هم بسته می شوند و پوست تنفس مناسبی نخواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *