آنچه که شما از نشانه های گلو درد عصبی نمی دانید

شاید کمی عجیب به نظر برسد اما گلو درد عصبی نیز وجود دارد. دلایل مختلفی در خصوص گلو درد عصبی وجود دارد که مربوط به احساس فشار و تنش در گلو هستند. یک سری استرس ها و فشارهای عصبی روزانه وجود دارد که سبب گلودرد می شود. در واقع شخص فکر می کند که چیزی در گلویش گیر کرده است.

گلو درد عصبی چیست؟

گلو درد عصبی دلایل مختلفی دارد اما به واسطه فشار زیادی که شخص از نظر روحی تحمل می کند ایجاد می شود. استرس و فشارهای روزانه، مشکلات خانوادگی و اقتصادی و همینطور مشکلاتی که سبب می شود اعصاب شخص بهم بریزد از مواردی است که سبب بروز احساس خفگی در گلو شده و شخص درگیر فشارهای عصبی روزانه زیادی می شود. به طور کلی فرد احساس می کند که چیزی در گلویش مانع نفس کشیدن است.

بررسی علائم گلو درد عصبی

از آنجایی که گلو درد عصبی یک سری نشانه های مهم به همراه دارد قصد داریم در مورد آنها صحبت کنیم تا تفاوت این نوع گلودرد به نسبت گلودردهای معمولی مشخص شود.

1- اضطراب

اضطراب از دسته مواردی است که سبب ایجاد مشکلات زیادی در گلو می شود. یعنی شخص احساس می کند که مسیر گلو تنگ شده است و به طور کلی چیزی در گلو گیر کرده است. این موضوع سبب می شود تا احساس خوبی در شخص ایجاد نشود و در نهایت دردساز خواهد شد. اگر دقت کنید از نظر علم پزشکی این مشکل مشهور به گلوبوس است.

یعنی شخصی که دچار گلوبوس شده است احساس می کند که توده ای غیر دردناک در گلو ایجاد شده اما تا حد زیادی آزاردهنده است. این وضعیت در زنان و مردان به شکلی مساوی دیده می شود. بنابراین مهمترین عامل گلودردهای عصبی مربوط به اضطراب هستند که گاه با دلیل مشخص و گاه بدون دلیل ایجاد می شوند و مشکل ساز خواهند بود.

اضطراب

2- استرس

دومین نشانه ای که برای گلو دردهای عصبی گزارش شده است، استرس زیاد است. بگذارید این موضوع را کمی دقیق تر برای شما بررسی کنیم. در گلو یک عضله خاصی وجود دارد که وقتی غذا می خوریم این عضله حلقوی باز و بسته می شود. اما زمانی که شما درگیر استرس زیاد هستید، عضله مورد نظر دچار تنش شدیدی شده و در نهایت اینطور به نظر می رسد که چیزی در گلو گیر کرده است.

همچنین بخوانید : صفر تا صد راه های کاهش استرس

یعنی به اصطلاح می گویید که گلوی شما سفت شده است. البته که استرس ها مدل های مختلفی دارند و به طور کلی شرایط مخصوص به خود را دنبال می کنند. برخی از استرس ها به صورت مشخصی به فرد وارد می شود که مربوط به کار و یا مشکلات زندگی خواهد بود که البته رویکرد مخصوص خود را دارد.

3- وحشت زدگی

وحشت زدگی نیز نوعی استرس و اضطراب است که شاید به مراتب آثار بدتری روی ذهن و جسم انسان بگذارد از یاد نبرید که وحشت زدگی یکی از مهمترین عامل گلو درد عصبی محسوب می شود. یعنی شخص دچار وحشت می شود و این موضوع سبب سفت شدن گلو شده و شخص حتی نمی تواند به سادگی نفس بکشد. وحشت زدگی مدل های مختلفی دارد گاه خواسته و گاه ناخواسته است.

در واقع وحشت زدگی هایی که به صورت ناخودآگاه صورت می گیرد بیشترین آسیب را وارد می کند. البته گاه شخص دیگر افزایش ضربان قلب می شود و قفسه سینه او نیز درد می گیرد. او درگیر عرق کردن می شود و به او حالت تهوع دست می دهد. احساس لرز و یا گرما و همینطور ترس از مردن نیز در شخص ایجاد می شود البته این موضوع مربوط به نوع وحشت زدگی خواهد بود و هرچه شدت وحشت زدگی بیشتر باشد شرایط خاصی را شامل می شود.

4- رفلاکس معده

رفلاکس معده وضعیتی است که در آن اسید معده مشکل ساز می شود و به طور کلی اسید از معده به سمت بالای مری حرکت می کند. این مشکل سبب می شود تا در قفسه سینه سوزش ایجاد شود و در نهایت فرد درگیر این مشکل باشد. گلو درد عصبی گاه وابسته به رفلاکس معده است که دلایل مختلفی می تواند داشته باشد.

رفلاکس معده می تواند یکی از علائم گلو درد عصبی باشد

همچنین بخوانید : علائم معده درد عصبی که پزشکان هیچگاه فاش نمی کنند

دقت داشته باشید که رفلاکس معده از دسته مواردی است که شاید بتواند برای افراد مشکلات زیادی ایجاد کند و این موضوع باعث گرفتگی گلو نیز می شود. گرفتگی گلو در سال های اخیر دردسرهای خاص خود را داشته است و احساس سوزش در قفسه سینه از مواردی است که سبب می شود که شخص در خوردن غذا نیز به مشکل بر بخورد.

رفلاکس معده

 5- گواتر

در صورتی که غده تیروئید در بدن شما به صورت غیر طبیعی بزرگ شده باشد احتمالاً درگیر گواتر خواهید بود. گواتر یکی از مهمترین علائم گرفتگی گلو است و تنش خاصی در گلو ایجاد می کند و به طور کلی شخص احساس خفگی می کند. گواتر از دسته مشکلاتی است که شاید به سادگی در افراد مشکل ساز نشود اما اگر با مشکلات تنفسی همراه باشد دردسرساز می شود و باید شرایط خاصی را مدنظر قرار داد.

در صورتی که در قسمت جلوی گلوی خود احساس تورم دارید و یا گردن شما با احساس ناراحتی همراه است، احتمالاً از گواتر رنج می برید و این موضوع بخشی از گلو درد عصبی محسوب می شود و بهتر است که از طریق پزشک پیگیر باشید و شرایط را بسنجید.

6- عفونت

عفونت در بخش های مختلف بدن نیز سبب بروز گلو دردهای عصبی می شود مخصوصا عفونت هایی که باکتریایی است. برای این منظور می توانید از دمنوش های تسکین دهنده که برطرف کننده عفونت های گلویی می باشد استفاده کنید.

7- ترشحات پشت بینی

البته شاید مشکل ترشحات پشت بینی را نتوان در لیست گلو درد عصبی قرار داد. سرماخوردگی های که طولانی مدت می شوند و سبب تخلیه سینوس شده و در بینی آلرژی ایجاد می کنند همگی به نوبه خود سبب ایجاد ترشح مخاط پشت گلو خواهند شد. این موضوع گلو را تحریک میکند و سبب ایجاد توده می شود.

وجود توده پشت گلو به طور کلی دردسر ساز خواهد شد و این موضوع بخش مهمی از بیماری های تنفسی را نیز شکل می دهد. البته که شاید ترشحات بینی را نتوان مربوط به مشکلات عصبی دانست اما محققان معتقد هستند که این مشکل نیز به نوبه خود دردسرهای خاص خود را به همراه دارد و باید به دقت ارزیابی شود. در سال های اخیر بسیاری از افراد در تلاش بودند که علائم اصلی گلو درد عصبی را بسنجند و خوشبختانه تا به اینجای کار موفق ظاهر شدند.

ترشحات پشت بینی

8- دیسفونی تنش عضلانی

MTD به اسم دیسفونی تنش عضلانی شناخته می شود و در واقع اختلال در صدا خواهد بود. یعنی در گلو یک سری تنش ایجاد می شود. این مشکل زمانی صورت می گیرد که عضلات اطراف حنجره به درستی کار نمی کنند یعنی گلو در حین صحبت بیش از حد سفت می شود، در این صورت حنجره به درستی کار نمی کند یعنی صدا درگیر اختلال می شود و به طور کلی شخص دیگر نمی تواند موقعیت درستی در گلوی خود احساس کند و به نوعی گلو درد عصبی رخ می دهد.

9- آلرژی

حساسیت های فصلی از دسته مشکلاتی هستند که بسیاری از افراد با آنها دست و پنجه نرم می کنند. آلرژی مشکلات زیادی به همراه دارد و نشانه ها و علائم آن نیز دردسر ساز است. مثلاً شخص دیگر گرفتگی و احتقان بینی می شود و یا بینی او با خارش فراوانی همراه است و این خارش به گوش یا سقف دهان نیز سرایت می کند.

موضوع مهم دیگر التهاب چشم است یعنی چشم ها قرمز می شوند و بسیار مرطوب به نظر می رسند و گاه نیز ترشح و خارش ایجاد می کند. آلرژی سبب بروز گلو درد عصبی می شود و در نهایت مشکلات زیادی ایجاد می کند. البته که آلرژی سبب ایجاد ضایعات خارش دار پوست می شود. مورد بعدی التهاب تماسی پوست می شود.

آلرژی از مواردی است که سبب گلو درد عصبی می شود و در نهایت مشکل ساز خواهد شد. دقت نمایید که به طور کلی آلرژی ها از دسته مواردی هستند که به صورت فصلی ایجاد می شوند و سبب گلو درد عصبی خواهند شد. آسم مشکلات تنفسی زیادی در افراد ایجاد می کند و شاید گلو درد عصبی یکی از مواردی باشد که رخ می دهد. دقت داشته باشید که به طور کلی گلو دردهای عصبی زمانی رخ می دهد که افراد بتوانند آن را به شکل کاملاً اصولی ارزیابی کنند.

علت ایجاد گلو درد یک طرفه عصبی

گلودرد یک طرفه یکی از مواردی است که باید به آن توجه کنید. این مشکل دلایل مختلفی دارد.

1- تورم گره لنفی

یکی از دلایل مهمی که سبب ایجاد گلو درد یک طرفه می شود، تورم گره لنفی است. غدد یا گره های لنفی مثل یک فیلتر برای بدن عمل می کنند و به طور کلی آلودگی ها را به دام می اندازند و سبب می شوند که باکتری ها و ویروس ها به خوبی عمل کنند. غده های لنفی عملکرد های مخصوص به خود دارند و گاه شاید تورم داشته باشند و دردناک شوند.

به طور کلی گره های لنفی بسیار نزدیک به گلو هستند و در دو سمت گردن قرار گرفته اند. این گره ها به طور کلی سبب تورم و التهاب می شود و در نهایت سبب بروز گلودردهای یک طرفه خواهد شد. دقت کنید که گلو درد عصبی بخش مهمی از گلو درد یک طرفه محسوب می شود. زمانی که یک سمت از گره لنفی متورم شود، گلودرد یک طرفه ایجاد می شود و در نهایت شخص در یک سمت از گلوی خود احساس درد می کند. این مشکل معمولاً بر اساس سرماخوردگی یا آنفولانزا، عفونت های گوش و عفونت های پوستی و سرطان و ایدز صورت می گیرد.

تورم گره لنفی

 2- آبریزش پشت بینی

یکی دیگر از دلایل گلو دردهای یک طرفه آبریزش پشت بینی است. بیماری های رایج ویروسی و سرماخوردگی و آنفولانزا از مواردی است که سبب بروز درد در گلو می شود. زمانی که بینی دچار احتقان می شود به طور کلی مخاط و مایع تولید شده از داخل به سمت گلو می رود و در نهایت سبب بروز التهاب در گلو می شود و البته که یک سری درد و خارش نیز ایجاد می شود.

قسمت های خاصی از گلو وجود دارند که وقتی مرطوب می شوند بیشتر ملتهب خواهند شد و در این شرایط احساس خنکی و التهاب ایجاد می شود. آنتی بیوتیک ها به طور کلی نمی تواند در درمان و بهبود یک سری از عفونت های ویروسی تاثیر بگذارد و در صورتی که سرماخوردگی و عفونت های ویروسی ایجاد شود، باید از مایعات استفاده شود و استراحت منظم صورت بگیرد و درمان شود.

 3- ورم لوزه

لوزه ها به طور کلی شامل یک سری ساختارهای لنفاوی هستند و در پشت گلو نیز قرار می گیرند. یک سری عفونت های ویروسی و باکتریایی نیز وجود دارند و این مشکل سبب التهاب خواهد شود. التهاب سبب بروز یک گلو درد یک طرفه می شود و به طور کلی بروز تب و درد سمت چپ گلو در زمان قورت دادن آب دهان می شود. عفونت لوزه معمولاً از نوع باکتریایی محسوب می شود و به نوبه خود گلو درد عصبی ایجاد می کند.

 4- آبسه پری تونسیلار

آبسه به طور کلی محفظه ای است که پر از چرک بوده و در داخل نسج بدن قرار می گیرد و این ضایعه به طور کلی سبب بروز یک سری عفونت های باکتریایی می شود. آبسه ها در بافت های نزدیک لوزه ها قرار گرفته اند. این وضعیت به طور کلی سبب بروز وخامت وضع لوزه ها می شوند. 

پاسخ به سوالات متداول در مورد گلو درد عصبی

ما در این سایت قصد تشخیص بیماری‌ها یا تجویز درمان را نداریم، اما می‌توانیم به عنوان مشاور اطلاعاتی در مورد گلو درد عصبی اطلاعاتی ارائه دهم. لطفا توجه داشته باشید که مراجعه به یک پزشک برای تشخیص و درمان مناسب توصیه می‌شود.

1- عواملی که می‌توانند گلو درد عصبی را تشدید کنند چیستند؟

عواملی مانند استرس، تنش عصبی، تغییرات هورمونی، مصرف زیاد مکمل‌های ویتامین B12 و اسیدفولیک، استفاده از ترکیبات غذایی تحریک‌کننده (مانند ادویه‌ها، مواد تحریک‌کننده) و تحریکات محیطی می‌توانند گلو درد عصبی را تشدید کنند.

2- چه تدابیری برای کاهش گلو درد عصبی موثرند؟

مدیریت استرس و اضطراب، اعمال تمرینات آرامش‌بخش مانند یوگا و تمرینات تنفسی، مصرف مواد ضد افسردگی (در صورت تجویز پزشک)، مراجعه به متخصص ترکیبی اعصاب و روانشناسی، و تغییر در رژیم غذایی می‌توانند به کاهش گلو درد عصبی کمک کنند.

3- آیا مصرف داروهای خاصی می‌تواند در درمان گلو درد عصبی مفید باشد؟

در صورت نیاز، پزشک ممکن است داروهای ضد اضطراب، ضد افسردگی یا ضد التهابی غیر استروئیدی تجویز کند تا علائم گلو درد عصبی را کاهش دهد. اما تجویز و مصرف داروها توسط پزشک باید صورت گیرد.

نتیجه گیری

در صورتی که آسیب به بافت گلو رسیده باشد نیز احتمال بروز گلو درد عصبی وجود دارد مثلاً اگر دچار سوختگی با غذا یا مایعات داغ شده باشید و یا بافت غذا سفت باشد و سبب خراش گلو شود نیز این مشکل ایجاد می شود. لوله گذاری ها تراشه ای نیز سبب بروز گلو درد عصبی می شوند مثلاً اگر شخص بیمار باشد و یک لوله در گلو برای نفس کشیدن وجود داشته باشد در نهایت این لوله سبب خراش شده و مشکل ساز می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *