خطرناک ترین نوع سردرد

سردرد یک مشکل بسیار رایج در بین مردم است. شایع ترین انواع سردردها سردردهای تنشی، خوشه ای و میگرنی است؛ این سردردها یا از بین خواهند رفت یا با درمان، تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی می توان آن ها را به خوبی کنترل کرد.

در موارد کمی سردرد ممکن است ناشی از یک بیماری خطرناک مانند سکته مغزی، آنوریسم، تومور مغزی یا خونریزی در مغز باشد. چگونه می توان خطرناک ترین نوع سردرد را تشخیص داد؟ در وبلاگ ما درباره این سردردها بیشتر بدانید.

انوع سردردهای خطرناک

در ادامه به ۷ مورد از رایج ترین علائم هشدار دهنده ای می پردازیم که نشان می دهند ممکن است سردردتان خطرناک و یا حتی کشنده باشند. اگر هر یک از این علائم را دارید باید فورا از یک تیم پزشکی کمک بگیرید.

1- سردرد ناگهانی و شدید

سردردهای ناگهانی و شدید، یکی از خطرناک ترین نوع سردرد است که به “رعد و برق” معروف است و معمولا در عرض ۶۰ ثانیه به اوج خود می رسند. درد ممکن است پس از یک ساعت بهبود یابد، اما باز هم می تواند خطرناک باشد.

این سردرد اغلب به دلیل خونریزی در مغز ایجاد می شود که ممکن است به دلیل آنوریسم، سکته مغزی و یا آسیب های دیگر مغزی رخ دهد. سایر علائم مرتبط با این سردردها حالت تهوع، استفراغ و آشفتگی ذهنی است.

2- سردرد پس از آسیب به سر

سردردی که به دنبال ضربه به سر ایجاد می شود یکی دیگر از خطرناک ترین نوع سردرد است و می تواند نشان دهنده آسیب مغزی مانند ضربه مغزی و یا خونریزی مغزی باشد. این نکته را در نظر داشته باشید که برخی مواقع سردرد چند روز پس از آسیب شروع می شود. چیزی که نگران کننده است این است که سردرد پس از آسیب به تدریج بد و بدتر شود.

همچنین به یاد داشته باشید که حتی افتادن یا ضربه جزئی به سر می تواند منجر به خونریزی در مغز شود. سایر علائم آسیب مغزی شامل از دست دادن هوشیاری، استفراغ، ضعف، از دست دادن حافظه، اختلال بینایی و تغییر وضعیت ذهنی است.

3- سردرد همراه با درد گردن و صورت

پارگی در یکی از شریان های کاروتید که به گردن، صورت، گوش ها و سر خون می رساند، می تواند باعث این نوع سردردها شود که دیسکسیون شریان کاروتید (CAD) نامیده می شود و می تواند منجر به سکته شود. این نوع سردرد اغلب به صورت یک سردرد ناگهانی و شدید تجربه می شود.

انوع سردردهای خطرناک

4- سردرد همراه با بی حسی و ضعف یک طرفه

سردرد ناگهانی و شدید همراه با ضعف و بی حسی در یک طرف سر و پایین تا شانه ها و بازوها هم یکی دیگر از خطرناک ترین نوع سردرد و نشان دهنده آسیب به سینوس های وریدی در مغز است که اگر آن ها مسدود شوند ممکن است با خونریزی در مغز و سکته همراه شوند. از دیگر علائم این نوع سردرد که باید به آن ها توجه داشته باشید، اختلال در گفتار و بینایی و حساسیت به نور و صدای بلند است.

5- سردرد شدید همراه با تب و سفتی گردن

این نوع سردرد به دلیل بیماری هایی مانند مننژیت و التهاب غشای پوشاننده مغز و نخاع اتفاق می افتد و خود این بیماری ها در اثر عفونت ویروسی یا باکتریایی ایجاد می شوند. از جمله سایر علائم مننژیت می توان به تب، مشکلات پوستی، حساسیت به نور و سفتی عضلانی اشاره کرد. این نوع سردرد بسیار خطرناک است و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.

6- سردرد پس از فعالیت بدنی

سردردی که پس از فعالیت سنگین رخ می دهد هم جزو خطرناک ترین سردرد به حساب می آید. این سردرد به صورت درد شدید و ناگهانی احساس می شود که نشان دهنده خونریزی، سکته مغزی یا تومور است و نیاز به بررسی دارد. علاوه بر آن، علائم دیگری که باید در مورد سردردهای ناشی از فعالیت بدنی نگران آن ها بود، تغییرات در گفتار، تعادل یا بینایی است.

7- سردرد جدید یا غیرمعمول

سردرد می تواند کشنده باشد؛ بنابراین اگر علائم جدیدی از سردرد را تجربه می کنید که قبلا هرگز نداشته اید، باید بسیار محتاط باشید، مخصوصا اگر بیشتر از ۵۰ سال سن دارید؛ چرا که می تواند نشان دهنده آرتریت سلول غول پیکر، تومور مغزی و یا سکته باشد. در صورت داشتن سردردی با علائم زیر، باید فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشید:

 • تغییرات ناگهانی در فرکانس، مکان یا شدت بینایی
 • تاثیر روی کنترل عضلانی یا گفتار
 • ایجاد ضعف در هر نقطه از بدن
 • بدتر شدن تدریجی در طول زمان
 • ایجاد تغییرات شخصیتی

انوع سردردهای خطرناک

علل سردردهای شدید و خطرناک

تقریبا همه انواع سردردها گیرنده های درد یکسانی را فعال می کنند و این اتفاق تشخیص این که یک سردرد نشانه بیماری جدی است یا نه را دشوار می کند چرا که مشکلات عروق خونی و خونریزی در مغز می توانند باعث سردرد شوند. علل خطرناک ترین نوع سردرد عبارتند از:

1- مشکل ناهنجاری شریانی وریدی یا AVM

ارتباط غیر طبیعی بین شریان ها و وریدهای مغز که معمولا قبل از تولد ایجاد می شود، یکی از علل خطرناک ترین نوع سردرد است.

2- خونریزی در مغز و یا در اطراف مغز

زمانی که رگ خونی در مغز پاره و دچار خونریزی شود؛ می تواند با سردرد نشان داده شود.

3- سکته مغزی

سکته مغزی زمانی اتفاق می افتد که جریان خون به بخشی از مغز متوقف شود.

4- حمله ایسکمیک گذرا (TIA)

علائم TIA که سکته کوچک نامیده می شود شدت کمتری دارد و معمولا به اندازه یک سکته معمولی طول نمی کشد و می تواند یکی از علل سردردهای خطرناک باشد.

5- آنوریسم مغزی

آنوریسم به معنی تضعیف دیواره رگ خونی است؛ رگ خونی برآمده و یا بادکنکی شکل می شود، باز می شود و در نهایت در مغز خونریزی می کند و با سردرد بروز داده شود.

6- مننژیت

مننژیت یک عفونت باکتریایی یا ویروسی است که باعث تورم در پوشش محافظ مغز می شود.

7- هیدروسفالی حاد

این اتفاق در نتیجه قطع شدن جریان مایع مغزی نخاعی ایجاد می شود.

8- فشار خون بالا

معمولا زمانی که فشار خون به ۲۰ بر روی ۱۲ برسد، سردرد شروع می شود. این سردرد معمولا صبح ها شروع می شود، ضربان دار است و با علائم دیگری مانند تاری دید، تهوع و… همراه است.

9- عفونت مغزی و یا آبسه مغزی

سردرد یکی از علائم و نشانه های عفونت یا آبسه مغزی است که به تدریج یا ناگهانی ممکن است ظاهر شود و معمولا به شکل سردرد شدید در یک قسمت از سر است.

10- شریان متورم و ملتهب

شریان ها خون بخشی از سر، شقیقه و ناحیه گردن را تامین می کنند.

11- تورم مغزی (ادم مغزی)

زمانی که فشار داخل جمجمه زیاد شود، بافت مغز متورم می شود و فرد علائمی مانند تب، سردرد، تشنج و… را تجربه می کند.

12- تومور مغزی

تومور مغزی اغلب با سردرد خودش را نشان می دهد و می تواند سرطانی یا غیر سرطانی باشد.

13- شبه تومور مغزی

افزایش فشار در داخل جمجمه را شبه تومور مغزی می نامند که به نظر می رسد تومور است اما نیست.

علل سردردهای شدید و خطرناک

چه زمانی برای سردرد باید به پزشک مراجعه کرد؟

تجربه های گوناگونی از سردرد وجود دارد؛ از فشارهای ناشی از تنش گرفته تا دردهای مزمن ناتوان کننده. نکته ای که باید در نظر بگیرید این است که در صورت داشتن تجربه غیرعادی مانند علائم بسیار شدید و دردناک یا سردردهایی که بیش از حد معمول رخ می دهند، به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

بنابراین نشانه هایی وجود دارد که نشان دهنده خطرناک ترین نوع سردرد است و نیاز به ارزیابی اضطراری و مراجعه فوری به پزشک متخصص دارد:

 • سردرد به طور ناگهانی، انفجاری و شدید شروع می شود؛ به طوری که درد در کمتر از ۵ دقیقه به اوج خود می رسد.
 • این “بدترین” تجربه سردرد شماست، حتی اگر مرتبا در زندگی سردرد داشته باشید.
 • اولین سردرد شدیدی است که تا به حال در زندگی خود داشته اید و در فعالیت های روزانه تان اختلال ایجاد می کند.
 • سردرد بلافاصله پس از فعالیت هایی مانند وزنه برداری، ایروبیک، آهسته دویدن یا رابطه جنسی شروع شده است.
 • سردرد شما را از خواب بیدار می کند و یا به دلیل داشتن سردرد در به خواب رفتن مشکل دارید.

چه زمانی برای سردرد باید به پزشک مراجعه کرد؟

 • سردرد بیش از چند روز طول می کشد.
 • سردرد صبح ها بدتر می شود.
 • سابقه سردرد دارید اما الگو یا شدت آن تغییر کرده است.
 • رقیق کننده خون مصرف می کنید.
 • ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن در اثر بیماری هایی مثل دیابت، HIV و یا بودن تحت درمان با استروئیدها یا شیمی درمانی
 • داشتن سابقه سرطان
 • سردرد همراه با علائم عصبی است مانند بی حسی، ضعف و مشکلات حرکتی در دست ها و پاها، اختلال در گفتار، فلج شدن، مشکلات و تغییر در بینایی، از دست دادن تعادل، گیجی، سرگیجه، از دست دادن حافظه، آشفتگی ذهنی، تغییرات شخصیتی، تشنج یا سایر علائم عصبی
 • همراه با سردرد، علائمی مانند تب، سفت شدن گردن، حالت تهوع و استفراغ دارید.
 • درد هنگام جویدن
 • کاهش وزن
 • سردرد پس از ضربه به سر اتفاق افتاده است.
 • سردرد شدیدی که یک چشم را درگیر کرده و همان چشم قرمز شده است.
 • داشتن درد در پشت سر یا دردی که به پایین گردن می رسد.
 • سردرد در عرض ۲۴ ساعت بد و بدتر می شود.
 • ۵۰ سال به بالا بودن
 • اغلب سردرد دارید و دلیل مشخصی هم برای آن وجود ندارد.

اگرچه این نوع سردردها می توانند به دلایل مختلفی ایجاد شوند، اما علائم مهمی هستند و حتما باید آن را با یک متخصص با تجربه در میان گذاشت. بررسی سابقه پزشکی، انجام سی تی اسکن و سایر ارزیابی های پزشکی در صورت داشتن علائم بالا ضروری می باشد و از خطر پیشگیری می کند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *