بررسی شایع ترین دلایل ریزش ابرو

موی ابرو مانند موی سایر قسمت های دیگر بدن دچار ریزش می شود. آیا می دانید دلایل ریزش ابرو چیست؟ از آنجایی که تراکم تارهای ابرو محدود است، در صورت ریزش، تاثیر بسیار منفی بر زیبایی ظاهری می گذارد و ممکن است ابرو فرم و حالت کلی خودش را از دست بدهد. با ما در ادامه این بخش همراه باشید.

بررسی دلایل ریزش ابرو

قبل از اینکه بخواهید به فکر درمان ریزش ابرو باشید، باید دلایل آن را به خوبی بررسی کنید و ببینید که ریزش ابروی شما به کدام یک از این دلایل بستگی دارد؟ در ادامه این بخش به بررسی دلایل ریزش ابرو می پردازیم.

1- کلسترول بالا

یکی از مشکلاتی که باعث ریزش ابرو می شود، کلسترول بالا است. شاید برایتان جالب باشد تا بدانید علاوه بر شکم و پهلو، چربی ها در زیر ابرو نیز ذخیره می شوند. به همین علت کسانی که کلسترول بالایی دارند، ریزش ابرو می گیرند.

2- مشکلات غده تیروئید

یکی دیگر از دلایل ریزش ابرو، کم کاری یا پرکاری تیروئید است. مشکلات تیروئیدی علاوه بر موی ابرو، تارهای مژه و موی سر را نیز تحت تاثیر خود قرار می دهند و باعث ریزش آنها می شوند.

3- استرس

استرس برای بدن حکم سم را دارد و تمام نواحی بدن را درگیر می کند. یکی دیگر از دلایل ریزش ابرو استرس است. کسانی که به شدت مضطرب و استرسی هستند، بیشتر از سایرین ریزش مو و ابرو را تجربه می کنند.

4- کمبود ویتامین ها و مواد معدنی

سلامت بدن تا حد زیادی به تامین ویتامین ها و مواد معدنی بستگی دارد. ویتامین ها و مینرال ها برای سلامت تمام اندام ها و ارگان های بدن مهم و ضروری هستند؛ از جمله مو. از دیگر دلایل ریزش ابرو، کمبود ویتامین و مواد معدنی در بدن است. کمبود روی، منیزیم، آهن، منگنز، ویتامین دی، ویتامین آ و… همگی باعث ریزش ابرو می شوند.

کمبود ویتامین ها و مواد معدنی

5- کمبود مواد مغذی

سلامت بدن فقط به ویتامین ها و مینرال ها بستگی ندارد؛ بلکه مواد مغذی نیز تاثیر بسیار زیادی بر سلامت بدن دارند. پروتئین ها، اسیدهای چرب یا امگا 3 و… همگی برای سلامت مو در بدن مفید هستند. از جمله دیگر دلایل ریزش ابرو، کمبود مواد مغذی در بدن است.

همچنین بخوانید : ضرورت شناخت انواع ویتامین های مورد نیاز بدن

6- عفونت های سینوسی

یکی دیگر از شایع ترین دلایل ریزش ابرو و مژه عفونت های سینوسی است. 

7- استفاده از برخی از داروها

داروهای مختلف عوارضی را برای بدن به همراه دارند. استفاده از برخی داروها مانند داروهای ضد افسردگی، ضد تشنج، ضد فشار خون و… برای بدن عوارض جانبی به همراه دارد که می توان گفت یکی از آنها ریزش ابرو می باشد.

8- مشکلات مرتبط با سیستم ایمنی بدن

گاهی اوقات به دلیل وجود اختلالات در بدن ممکن است سیستم ایمنی به اشتباه به ریشه ابرو حمله کند. به همین علت ریزش ابرو اتفاق می افتد. اختلالات سیستم ایمنی بدن از دیگر دلایل ریزش ابرو می باشد.

9- لوازم آرایشی

استفاده از لوازم آرایشی نامرغوب و غیر استاندارد برای پوست و مو ضررهای بسیار زیادی را به همراه دارد. از جمله این مضرات می توان به ریزش ابرو اشاره کرد. خصوصا اگر این مواد آرایشی نامرغوب برای مدت طولانی روی پوست و مو باقی بمانند، به پوست و ریشه مو جذب می شوند و به همین علت باعث ریزش تارهای ابرو می شوند.

10- سن

با افزایش سن، تغییرات زیادی در بدن به وجود می آید. از جمله این تغییرات می توان به کم شدن تراکم تارهای مو و ابرو اشاره کرد. بنابراین افزایش سن یکی دیگر از دلایل ریزش ابرو است.

سن

11- ازدیاد آهن

متاسفانه بعضی از افراد بدون هیچ آگاهی از وضعیت بدنی خود، قرص آهن و یا مکمل های آهن مصرف می کنند. ازدیاد آهن در بدن یکی دیگر از دلایل ریزش ابرو به حساب می آید که البته پیامدهای منفی دیگری نیز به همراه دارد.

12- تغییرات هورمونی

هورمون ها نقش موثری در حفظ سلامت بدن دارند. در صورتی که اختلالی در عملکرد این هورمون ها به وجود بیاید، بدن نیز دچار مشکلات متعددی می شود که ریزش ابرو یکی از آنهاست.

13- تغییرات آب و هوا

شاید برایتان جالب باشد تا بدانید گاهی تغییرات آب و هوایی نیز جزو دلایل ریزش ابرو به حساب می آید.

معرفی انواع مدل ریزش ابرو

حال که دلایل ریزش ابرو را به شما معرفی کردیم، بهتر است تا به بررسی انواع ریزش ابرو بپردازیم. قطعا ابروی یک نفر به طور کامل نمیریزد بلکه ممکن است ریزش در بعضی از نواحی ابرو اتفاق بیفتد.

1- ریزش تاج ابرو

تاج ابرو تاثیر زیادی بر زیبایی و حالت کلی ابرو دارد. یکی از انواع ریزش ابرو، مربوط به تاج آن است. دلایل ریزش ابرو در قسمت تاج متعدد است؛ تغییرات هورمونی، تغییرات آب و هوا و… همگی باعث ریزش تاج ابرو می شوند.
ریزش تاج ابرو

2- ریزش دم ابرو

گاهی اوقات ممکن است ریزش ابرو در قسمت دم ابرو به وجود بیاید. البته عوامل متعددی در این نوع ریزش دخیل هستند. اما به طور کلی ممکن است گاهی انتهای ابرو به طور کامل دچار ریزش شود.

3- ریزش ابرو بعد از لیفت

لیفت ابرو با روش های مختلفی انجام می شود. گاهی ممکن است بعضی از این روش ها باعث ریزش ابرو می شوند؛ خصوصا در ناحیه ای که لیفت انجام شده است. بنابراین یکی از دلایل ریزش ابرو، انجام لیفت به روش های مختلف است.

4- ریزش ابرو بعد از عمل بینی

یکی از عوارض موقتی عمل بینی، ریزش ابرو است. هر چند این ریزش به صورت موقتی اتفاق می افتد و پس از مدتی مجدد رویش را به همراه دارد؛ اما در هر صورت باید آن را در نظر گرفت.

دلیل ریزش ابرو در کودکان

آیا میدانستید ریزش ابرو در کودکان هم اتفاق می افتد؟ آیا میدانید دلایل ریزش ابرو در کودکان چیست؟ طبیعتا هیچ کس انتظار ریزش ابروی کودکان را ندارد. به همین علت این موضوع نگرانی های متعددی را به وجود می آورد. یکی از دلایل ریزش ابرو در کودکان مشکلات تیروئیدی است.

دلیل ریزش ابرو در کودکان

البته سایر مشکلات و بیماری های دیگر مانند آلوپسی، بیماریهای قارچی، بیماری تلوژن افلوویم، سوء تغذیه و کم خوابی نیز باعث بروز این مشکل می شود. البته باید بگوییم درمان ریزش ابر در کودکان کار چندان سختی نیست. زیرا آنها در سن رشد هستند و به راحتی می توان پس از تشخیص مشکل، جلوی ریزش ابرو کودکان را گرفت.

همچنین بخوانید : آیا از مضرات کم خوابی در کودکان اطلاع دارید؟

علت ریزش ابرو در دختران نوجوان

در نوجوانی بدن تغییرات زیادی را در خود ایجاد می کند. تغییرات هورمونی، رشد اندام های بدن و… همگی جزو این تغییرات هستند. برای اعمال این تغییرات در بدن، هورمون ها باید به خوبی فعالیت کنند و ویتامین ها و مواد مغذی باید به اندازه به بدن برسد. در صورت اختلال در هر یک از این موارد، تغییرات بدن با مشکلات متعددی روبرو می شوند.

بنابراین یکی از دلایل ریزش ابرو در دختران نوجوان، تغییرات هورمونی است. همچنین از آنجایی که دختران نوجوان، پریود می شوند، ممکن است بدن آنها با کمبودهای مختلفی روبرو باشد که در نتیجه منجر به ریزش ابرو و بروز مشکلات دیگر می شود.

بررسی ریزش ابرو در زنان

برای ریزش ابرو در زنان، دلایل متعددی وجود دارد. از مجله دلایل ریزش ابرو در این افراد می توان به ژنتیک و سابقه خانوادگی اشاره کرد. همچنین وجود بیماری های عفونی، بیماری های مربوط به مسائل زنانگی، تغییرات هورمونی، تغذیه ناسالم و… همگی جزو دلایل ریزش ابرو در زنان به حساب می آید.

البته هر کدام از این دلایل باید به طور دقیق مورد بررسی قرار بگیرند تا بتوان سراغ درمان اصلی آنها رفت. اما در حالت کلی زنان به دلایل مختلفی ریزش ابرو می گیرند.

بررسی ریزش ابرو در زنان

بررسی ریزش ابرو در مردان

به طور کلی و طبق آمار، زنان بیشتر از مردان ریزش ابرو می گیرند. اما این آمارها نشان می دهد که ریزش ابرو در مردان نیز وجود دارد. دلایل ریزش ابرو در مردان، متعدد می باشد. گاهی ممکن است به دلیل کم کاری یا پرکاری تیروئید این ریزش ابرو اتفاق بیفتد و گاهی به دلیل اختلال در سیستم ایمنی بدن.

در هر صورت این موضوع دلایل متعددی دارد که حتما باید توسط پزشک متخصص بررسی شود. اما به طور عمده وجود بیماری های مختلف و وابسته و همچنین کمبود ویتامین و استرس در مردان، باعث ریزش ابرو می شود.

دلیل ریزش ابرو در زنان باردار

در دوران بارداری، بدن تغییرات بسیار زیادی را متحمل می شود. گاهی ممکن است به دلیل تغذیه ناسالم، بدن خانم های باردار با کمبود ویتامین و مواد معدنی روبرو شود. حتی ممکن است استرس های مربوط به دوران بارداری، باعث ریزش ابرو شوند. به طور کلی وضعیت بدنی یک خانم باردار باید مرتبا چک شود. به همین علت می توان دلایل ریزش ابرو را در خانم های باردار به سادگی و از روی بررسی های پزشکی و چکاپ های ماهانه متوجه شد.

همچنین بخوانید : چگونه تغذیه دوران بارداری مناسبی داشته باشیم؟

روش هایی برای تقویت ابرو

بعد از بررسی دلایل ریزش ابرو در افراد مختلف، بهتر است تا ببینیم از چه روش هایی می توان ابرو را تقویت کرد؟ در هر صورت برای هر مشکلی یک راه حلی وجود دارد. برای تقویت ابرو، راهکارهای سنتی و پزشکی بسیار زیادی وجود دارد. اینکه از کدام یک از این راهکارها استفاده کنید تا تاثیرگذار باشد، به دلایل ریزش ابرو برمی گردد.

برای هر نوع از ریزش ابرو، یک راه درمانی وجود دارد. به خاطر داشته باشید اگر مشکل شما هورمونی باشد و یا به دلیل وجود بیماری در بدنتان باشد، باید ابتدا آن را درمان کنید و سپس از روش های تقویت ابرو برای رویش مجدد ابرو کمک بگیرید.

1- استفاده از روغن کرچک

یکی از روغن های موثر برای رویش مجدد ابروها، روغن کرچک است. این روغن انواع ویتامین ها و اسیدهای چرب مورد نیاز برای رویش مجدد ابروها را دارد. به همین علت استفاده از آن برای تقویت ابرو تاثیرگذار خواهد بود.

2- آب پیاز

شاید برایتان جالب باشد تا بدانید استفاده از آب پیاز برای برطرف کردن دلایل ریزش ابرو و تقویت ابرو بسیار مناسب است. آب پیاز به تقویت فولیکول های ابرو کمک می کند و باعث رویش مجدد و تقویت آنها می شود.

3- آلوئه ورا

آنزیم های موجود در آلوئه ورا، تاثیر مطلوبی بر فولیکول های ابرو می گذارند و به رشد و تقویت آنها کمک زیادی می کنند.

4- کپسول ویتامین E

 یکی دیگر از راه های تقویت ابروها، استفاده از کپسول ویتامین E است. شما می توانید چند قطره از این کپسول را به قسمت های مختلفی از ابرو بچکانید تا رویش مجدد تارهای ابرو اتفاق بیفتد.

آیا موی ابرو دوباره رشد می کند؟

شاید این سوال در ذهن شما به وجود بیاید که آیا موی ابرو مجددا رشد می کند یا خیر؟ در جواب این سوال باید بگوییم بله اما باید به یک سری نکات مهم توجه کنید. زمانی که دلایل ریزش ابرو را پیدا کردید و متوجه شدید که این ریزش طبیعی نیست، باید فورا به فکر درمان باشید. هرچقدر اقدامات درمانی که انجام می دهید، سریعتر باشد، شانس رویش مجدد تارهای ابرو بیشتر است.زیرا شما به سرعت فولیکول های ابرو را تقویت می کنید و رویش اتفاق می افتد.

اما در صورتی که مدت زیادی از ریزش ابرو گذشته باشد، ممکن است رویش مجدد تارهای ابرو اتفاق نیفتد و شما برای به دست آوردن زیبایی ابروهایتان مجبور به استفاده از سایر روش های زیباسازی ابرو باشید. بنابراین هر چه زودتر برای تقویت و برطرف کردن دلایل ریزش ابرو اقدام کنید، شانس بیشتری برای رویش مجدد ابروهایتان خواهید داشت.

چگونه از ریزش ابرو جلوگیری کنیم؟

بهتر است تا قبل از بروز علائم، نسبت به برطرف کردن دلایل ریزش ابرو اقدام کنید. همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. بنابراین با چند راهکار ساده می توانید از ریزش ابرو جلوگیری کنید.

  • از وسایل آرایشی مرغوب استفاده کنید و هر ماده آرایشی را به ابروهایتان نزنید. بهتر است تا در زمان مناسب مواد آرایشی را از روی پوست و موی ابرو پاک کنید تا به فولیکول های ابرو نفوذ نکند.
  • اگر بدن شما کمبود ویتامین و یا مواد معدنی دارد، بهتر است تا از مکمل های تقویتی استفاده کنید. همچنین می توانید با استفاده از مواد غذایی طبیعی به برطرف کردن نیازهای بدنتان کمک کنید. این کار هم تاثیر و نتیجه مثبت بر روی عملکرد کلی بدنتان می گذارد و هم باعث پیشگیری از ریزش ابرو می شود.
  • یکی دیگر از راه های جلوگیری از ریزش ابرو این است که از یکی از روش های رایج برای تقویت ابرو استفاده کنید. استفاده از روغن های گیاهی مانند روغن کرچک، روغن نارگیل، روغن زیتون و… برای کمک به تقویت و پیشگیری از ریزش ابرو بسیار مفید و موثر است.
به این مقاله امتیاز دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *