چطوری یه نفرو فراموش کنیم؟

وقتی از کسی جدا می شویم به عنوان مثلا به یک دوستی پایان می دهیم و یا یک رابطه عاطفی را تموم می کنیم، احتمالا ماه ها و یا حتی سال ها طول می کشد تا آن شخص را سرمان بیرون کنیم. اگر افکارمان را با چیزهای مثبت جایگزین نکنیم، خاطرات بدون وقفه در ذهن ما مرور می شوند. بنابراین با رها کردن گذشته، تغییر طرز فکر و تشکیل خاطرات جدید می توان فردی را که باعث غمگینی، عصبانیت و یا احساس پوچی ما شده است را فراموش کنیم. در این مقاله با بررسی نکاتی یاد می گیریم که چطوری یه نفرو فراموش کنیم؟

 چطوری یه نفرو فراموش کنیم؟

رها کردن خاطرات و احساساتی که با یکی از عزیزترین افراد زندگی داشتیم فرایندی سخت، چالش برانگیز و دردناک است. افراد ممکن است فکر کنند شرایط خارج از کنترلشان است اما با گذشت زمان می توان انتخاب کرد که به سمت بهبودی حرکت کرد.

زندگی ادامه دارد؛ ما شایسته درمان هستیم تا فرایند سوگواری برای تمام شدن رابطه را بگذرانیم، فضایی را برای تشکیل خاطرات و فعالیت های جدید ایجاد کنیم و با کمک حرفه ای یک متخصص و استفاده از روش های درست و علمی او یاد بگیریم چطوری یه نفرو فراموش کنیم. هیچ راه حل جادویی برای فراموش کردن یک شبه کسی وجود ندارد اما نکاتی برای کاهش ناراحتی و شروع حرکت رو به جلو در جهت بهبودی وجود دارند.

1- بپذیرید که رابطه تمام شده

واقعیت زندگی آن طور که در داستان ها به تصویر کشیده می شود نیست. وقتی زمان قابل توجهی را با شریک عاطفی خود سپری کرده اید، قلب نمی تواند سریع آماده پذیرش این قضیه باشد که همه چیز تمام شده است، ممکن است هنوز امید داشته باشد که اوضاع بهتر می شود و دوباره می توان با هم بود.

به همین خاطر اولین قدم برای فراموش کردن کسی، پذیرش این موضوع است که شما برای همیشه از هم جدا شده اید و دیگر با هم نیستید. این قدم سخت است اما پذیرش واقعیت به کاهش درد و ناراحتی کمک می کند و ذهن را آماده می کند تا بفهمد چگونه کسی را فراموش کند.

2- برای رابطه ای که تمام شده سوگواری کنید

جدایی با شوک و اندوه همراه است و فرایند جدایی دردناک است. تجربه جدا شدن هر چقدر هم دردناک باشد باید به خود اجازه دهید تا آنچه اتفاق افتاده است را هضم کنید و برای این جدایی سوگواری کنید. استراتژی برخی از افراد این است که برای فراموش کردن کسی، وارد رابطه با دیگری می شوند در حالی که چنین راهکاری ممکن است منجر به آشفتگی عاطفی شود. بنابراین نیاز است برای این جدایی وقت بگذارید و تصمیم بگیرید که چگونه و با انجام چه کارهایی می توانید در این ناراحتی غرق نشوید.

برای رابطه تمام شده باید سوگواری کرد.

3- به دنبال پاسخ نباشید

برخی از افراد پس از جدایی مدام به این فکر می کنند که ای کاش زودتر متوجه اشتباهات میشدیم و آن ها را اصلاح می کردیم، ای کاش به گذشته برگردیم و اشتباهات را تکرار نکنیم، ای کاش، ای کاش، ای کاش…

واقعیت این است که اگر مدام به فکر گذشته باشید، ادامه راه دشوار خواهد شد؛ آنچه بعد از جدایی به آن نیاز دارید این است که به آینده نگاه کنید و اجازه دهید گذشته، گذشته بماند. بهترین کار در فرایند فراموش کردن یک نفر این است که به گذشته فکر نکنید. ذهن خود را عادت دهید که فقط در یک زمان مشخصی از روز به آن فکر خواهید کرد؛ این روش به شما کمک می کند تا به مرور زمان آن افکار را کنار بگذارید و به سمت بهبودی پیش روید.

4- احساسات خود را بنویسید

اگر فکر می کنید حرف ناگفته ای دارید یا مدام خود را در حال مکالمه با فرد موردنظرتان تصور می کنید، راه حل موثر این است که احساسات خود را یادداشت کنید و سپس یادداشت را دور اندازید. نوشتن احساسات به شما کمک می کند تا بتوانید هیجانات خود را پردازش کنید و همچنین در صورت وسوسه شدن برای بازگشت به رابطه، به شما کمک می کند که به خاطر بیاورید چرا به این جدایی و فاصله نیاز داشتید.

5- او را دنبال نکنید

تا زمانی که همچنان بعد از جدایی اکانت شبکه اجتماعی شریک خود را بررسی می کنید، به دنبال این هستید که چه کار می کند، با چه کسی ملاقات می کند و… نمی توانید در فرایند جدایی پیش روید. بهترین راه برای فراموش کردن کسی این است که شماره تماس او را پاک کنید، او را از شبکه های اجتماعی خود حذف کنید و اگر دوستان مشترکی دارید از آن ها بخواهید که در مکالمه هایتان درباره آن فرد صحبت نکنند.

6- خاطرات قدیمی را پاک کنید.

برای شروع روزهای جدید لازم است تمام خاطرات فیزیکی مانند عکس ها، فیلم ها و هر چیزی که شما را یاد او می اندازد را پاک کنید. این کار به این معنا نیست که بی احساس و سنگدل هستید، بلکه شما فقط در حال آماده کردن فضایی جدید برای خود هستید.

7- با احساسات خود نجنگید

نمی توان انتظار داشت که عشق و دوست داشتن خود را یک شبه متوقف کنیم. اگر با احساسات خود مبارزه کنید، در نهایت باعث تشدید ناراحتی و دردتان می شود. جدایی به این معنی نیست که مجبور باشید از دوست داشتن آن فرد دست بکشید، فقط باید بپذیرید که او دیگر در زندگیتان نیست؛ در نهایت این عشق به مراقبت از خود تبدیل می شود و زمانی میرسد که گذشته را پذیرفته و در حال ادامه دادن هستید.

اگر با احساسات خود مبارزه کنید، در نهایت باعث تشدید ناراحتی و دردتان می شود.

8- فعالیت بدنی داشته باشید

اغلب افراد در روزهای جدایی دوست ندارند از تخت خود بیرون بیایند و با دنیا و این واقعیت رو به رو شوند که شریک آن ها دیگر در زندگیشان نیست. به همین خاطر بهترین راه برای غلبه بر این احساس، داشتن فعالیت بدنی است؛ می توانید در جلسات یوگا شرکت کنید و برای دویدن به پارک بروید، ورزش کردن هورمون های شادی بدن را آزاد می کند. علاوه بر آن، مراقبت از بدن اولین قدم برای عشق ورزیدن به خود است که در نتیجه آن می توانید احساسات جدیدی نسبت به خود و اعتماد به نفس بالایی را تجربه کنید.

9- کمک گرفتن از اطرافیان

اغلب پس از جدایی، عزت نفس افراد آسیب می بیند؛ به همین دلیل نیاز است که در این روزها تنها نباشید و به اطرافیان امن خود تکیه کنید. بودن در جمع افرادی که شما را دوست دارند و به شما اهمیت می دهند کمک می کند تا زودتر فرد موردنظر را فراموش کنید. سعی کنید با این افراد حرف بزنید و از احساسات خود صحبت کنید، شاید پس از انجام این کار احساس سبکی کنید.

10- بیرون بروید

باید سعی کنید خاطرات جدید و شادی برای خود بسازید و این با بیرون رفتن امکان پذیر می شود. در این شرایط بیرون رفتن برای برخی از افراد انقدر سخت است که ممکن است تمام انرژی که دارند را از آن ها بگیرد اما بهرحال بهتر است این کار انجام شود حتی اگر فقط به سوپرمارکت بروید.

11- سرگرمی داشته باشید

سعی کنید یک سرگرمی برای خود ایجاد کنید به عنوان مثال به کلاس آشپزی بروید، نقاشی کنید، بافتنی ببافید، یک سرگرمی داشته باشید که به ذهنتان استراحت بدهد و باعث شود نسبت به خودتان احساس خوبی داشته باشید.

12- از هرگونه قرار ملاقات با شخصی که در حال فراموش کردن او هستید بپرهیزید.

هرگونه برخورد با شخصی که در حال فراموش کردن او هستید، تمام تلاش هایی که برای کنار آمدن با جدایی او انجام داده اید را خراب کند. این ملاقات ها شما را یاد چیزهایی می اندازد که سعی دارید آن ها را فراموش کنید یا پشت سر بگذارید. اگر در یک محله زندگی می کنید از سوپرمارکت، کافه یا مغازه ای که می دانید به آن جا می رود اجتناب کنید. افراد در این شرایط ممکن است وسوسه شوند اما بهتر است تا جایی که می شود از هرگونه ملاقات با او بپرهیزید.

13- مطمئن باشید که می توانید او را فراموش کنید.

با خود مهربان باشید و بپذیرید که فراموش کردن کسی که او را دوست دارید زمان بر است. یک روز این روزها را پشت سر می گذارید و همین که در حال خواندن این مطلب هستید، نشانه این است که می خواهید این کار را شروع کنید. شاید هیجوقت نتوانید آن شخص را از حافظه خود پاک کنید، اما در کنترل احساسات خود بهتر از قبل عمل خواهید کرد.

بپذیرید که فراموش کردن کسی که او را دوست دارید زمان بر است.

14- ذهن آگاهی را تمرین کنید

تمرکز حواس را تمرین کنید؛ این کار باعث می شود که بیشتر در زمان حال باشید، کنترل بیشتری بر احساسات خود داشته باشید و از منحرف شدن حواس و فکرتان جلوگیری کنید. کمی بعد می توانید این تکنیک ساده را تمرین کنید؛ پنج چیزی را که می بینید، چهار چیزی را که می شنوید، سه چیزی که بو می کنید و دو چیزی را که می توانید لمس کنید را یادداشت کنید، این کار به حفظ توجه و تمرکزتان در لحظه کمک می کند.

15- مطمئن باشید که زندگی دوباره خوب خواهد شد

زمانی که افراد بهترین سال های زندگی خود را با شریکشان گذرانده باشند احساس می کنند که هرگز این نوع رابطه را با هیچکس دیگری نخواهند داشت و در زندگی تنها خواهند ماند. علاوه بر آن، این افراد ممکن است احساس کنند در طوفانی از احساسات منفی غرق شده اند. باید ایمان داشت که زندگی دوباره خوب خواهد شد و عشق راهی به سمت شما پیدا خواهد کرد.

16- محیط خود را تغییر دهید.

اگر با آن فرد در خانه ای مشترک زندگی می کردید، هر چیز کوچکی شما را یاد دوران با هم بودنتان می اندازد، پرده ای که با هم انتخاب کردید، نوع چیدمان وسایل خانه و… . در حالی که اغلب امکان تغییر خانه یا فروش وسایل وجود ندارد، سعی کنید تغییراتی هر چند کوچک در اطرافتان ایجاد کنید؛ به عنوان مثال چیدمان مبل ها را تغییر دهید، برای تغییر دکوراسیون گل و گیاه بخرید و یا حتی دیوارها را رنگ کنید، باورتان نمی شوند که این تغییرات کوچک چگونه می تواند تغییرات زیادی در زندگیتان ایجاد کند.

17- ملاقات با افراد جدید

آن چه افراد در فرایند فراموش کردن کسی بیش از همه نیاز دارند، تغییرات جدید است و ملاقات با افراد جدید می تواند یکی از این تغییرات باشد که ذهن را از جدایی دور و با شرایط جدید آشنا می کند.

18- زندگی خود را سازماندهی کنید

تاثیری که بی نظمی ها و سازمان دادن ها بر زندگی دارند فوق العاده است. مرتب کردن خانه، کمد لباس و یا گوشی موبایل و لپ تاپ، به زندگی طراوت و تازگی می دهد. علاوه بر آن، فعالیت های نظافتی ذهن را از مسائل فعلی دور می کند. سعی کنید انرژی خود را بر روی دستیابی به اهداف شغلی و مالی متمرکز کنید و برای شروع جدید و رویاهای خود برنامه ریزی کنید.

19- سفر کردن

برای فراموش کردن کسی، هیچ چیز بهتر از سفر کردن نیست؛ چمدان خود را ببندید و به جایی سفر کنید که همیشه دوست داشتید از آن جا دیدن کنید. سفر کردن دید شما را گسترده تر می کند؛ وقتی می بینید که جهان چه چیزهایی را در خود جای داده است، احساس می کنید مشکلات شما بسیار کوچک هستند. می توانید با دوستان و خانواده به سفر بروید و در جمع افرادی باشید که دوستشان دارید؛ آن ها به شما کمک می کنند تا زندگی خود را دوباره شروع کنید.

سفر کردن دید شما را گسترده تر می کند.

20- صحبت کردن درباره احساسات و تجارب

نادیده گرفتن احساسات به سلامت روان آسیب می زند. حرف زدن درباره احساسات ناراحت کننده ای که دارید به شما کمک می کند که آن چه تمام شده است را بپذیرید. اگر صحبت کردن برایتان سخت است وقت بگذارید تا بتوانید در نهایت این کار را با یک آدم امن و مورد اعتماد انجام دهید. اگر درونگرا هستید این کار را به روش دیگری انجام دهید؛ به عنوان مثال احساسات خود را بنویسید و یا آن ها را از طریق هنر خود بیان کنید. هر کاری که فکر می کنید بهتر است و به شما و اطرافیانتان آسیب نمی رساند را انجام دهید تا از این دوران سخت عبور کنید.

21- کسی را سرزنش نکنید

در یک رابطه اتفاقات زیادی بین دو نفر می افتد که ممکن است اشتباه برداشت شود؛ بنابراین نباید تقصیر را فقط به گردن یک نفر انداخت. این که از شخصی که زمانی دوستش داشتید متنفر باشید هیچ فایده ای ندارد. در عوض می توانید به عنوان یک تجربه در زندگی به آن نگاه کنید.

22- با یک درمانگر صحبت کنید

روان درمانی یک انتخاب درست برای کنار آمدن با رابطه تمام شده و زمانی است که افراد:

  • به سختی می توانند کارهای روزمره خود را انجام دهند.
  • در مورد احساسات خود سردرگم اند.
  • نمی توانند از فضای تاریک ذهنشان بیرون آیند.
  • در پذیرش احساسات خود مشکل دارند.

روان درمانی فضایی امن و بدون قضاوت از طریق گفتگو است برای کشف و بررسی احساسات. درمانگر می تواند مهارت های مقابله ای را به شما آموزس دهد تا احساسات خود را مدیریت کنید.

همچنین بهتر است فورا به دنبال کمک حرفه ای باشید اگر:

  • افکار خودکشی دارید.
  • احساس ناامیدی دارید.
  • احساس مداوم افسردگی یا اضطراب دارید.

نتیجه گیری

رها کردن کسی که خاطرات زیادی با او داشتیم کار آسانی نیست اما غیرممکن هم نیست. می توانید از این زمان برای تبدیل شدن به نسخه بهتری از خودتان استفاده کنید؛ تنها چیزی که نیاز است کمی عزم و اراده و حرکت در مسیر رشد و بهبودی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *