مراقبت از موی خشک

امروزه با پیشرفت علم، روش های متعددی جهت مراقبت از موی خشک به روی کار آمدند تا بتوانید موهای نرم و درخشانی داشته باشید. شما تنها با انجام اقدامات کوچکی همانند عوض کردن شامپوی سر، داشتن یک روتین مو سالم، استفاده از محصولات مراقبتی و آرایشی میتوانید نرمی و زیبایی از دست رفته موهایتان را دوباره بازگردانید.

ژنتیک، رنگ کردن های مکرر، استفاده بیش از اندازه از اتو مو و سشوار، عوامل محیطی همانند گرما، سولار و آفتاب  گرفتن از جمله مواردی است که خشکی و وزی مو را برای شما در پی خواهد داشت.

چه مواردی سبب خشکی مو می شود؟

به این نکته توجه داشته باشید، در صورتی که به هر دلیلی پوست کف سر شما قادر به تولید چربی لازم نباشد، موهای شما به مرور زمان تغییر حالت داده و خشک می شود.

از دیگر دلایل خشکی مو میتوان به آسیب دیدن لایه محافظتی به نام کوتیکول اشاره نمود.

کوتیکول یک لایه محافظتی موی سر شما در برابر عوامل محیطی همانند؛ گرما، آفتاب و حفظ رطوبت است.

هر رشته مو سالم دارای کوتیکول است اما در صورتی که موهای شما کوتیکول را از دست بدهد، دیگر قادر به حفظ رطوبت قبلی مو نیست که این موضوع به خودی خود سبب خشکی مو می شود.

چه مواردی سبب خشکی مو می شود؟

از دیگر موارد خشکی مو میتوان به موارد زیر اشاره نمود؛

  • پیری
  • شرایط آب و هوایی سرد یا گرم
  •  شنا در آب کلر دار
  •  شستن مکرر مو
  •  شامپو های خشن و نامناسب
  • خشک کردن منظم با سشوار
  •  صاف کردن با اتو
  • درمان موی خشک با مواد شیمیایی
  •  سیگار کشیدن

مهم ترین نکات در مراقبت از موی خشک

1- نحوه شست و شو مو خشک

جهت مراقبت از موی خشک، به این نکته توجه داشته باشید که در هر بار استحمام، بایستی به اندازه کافی از شامپو استفاده نمایید. زیرا که استفاده بیش از حد شامپو باعث عدم تولید چربی مورد نیاز کف سر می شود.

توصیه می کنیم در هر بار حمام کردن تنها یک بار سر خود را با شامپو شست و شو نمایید.

همچنین برای شست و شو سر خود، از آب ولرم یا آب سرد استفاده کنید و از شستن سر خود جهت مراقبت از موی خشک از شستن سر با آب داغ خودداری نمایید. جهت شست و شو، به آرامی و با نوک انگشتتان کف سر خود را ماساژ دهید. این کار علاوه بر تمیزی کف سر، سبب تحریک غدد سبابه و تولید چربی می شود.

2- استفاده از شامپو مناسب

از جمله مهم ترین نکات مراقبت از موی خشک که باید به آن توجه داشته باشید، انتخاب یک شامپو مناسب است.

در لیست خرید خود، از شامپوهای ملایم حاوی روغن از جمله روغن آرگان، جوجوبا، نارگیل و زیتون استفاده نمایید.

شامپوهای حاوی ویتامین B هم بسیار گزینه مناسبی می باشند.  زیرا که این نوع شامپوها، سبب نرمی و لطافت مو می شوند.

همچنین بخوانید: ضرورت شناخت انواع ویتامین های مورد نیاز بدن

3- استفاده از ماسک و نرم‌ کننده ها

تمامی انواع موها اعم از خشک و نرم و … برای سالم شدن و یا سالم نگه داشتن آن، بایستی تغذیه رسانی و آبرسانی شوند که استفاده از ماسک و نرم کننده ها از جمله نکات تاثیر گذار مراقبت از موی خشک است.

عده ای از بانوان، عادت به رنگ کردن دائم موهای خود نیز دارند که این عادت آنها منجر به از دست دادن چربی مو و باز شدن فولیکول مو می شود که تمامی این موارد خشکی مو را به همراه دارد.

استفاده از ماسک و نرم‌ کننده ها برای موهای خشک

در صورتی که شما از نرم کننده و ماسک مو های مناسب با جنس مو خشک استفاده می کنید، موهایتان تغذیه و آب رسانی شده که این اقدام به راحتی میتواند خشکی مو شما را کاهش و یا به طور کامل از بین ببرد.

آب رسانی به ساقه و کف سر از جمله مزایای استفاده از نرم کننده و ماسک مو ها است.

4- کوتاه کردن مرتب موها

موخوره از جمله معظلات داشتن موی خشک است که جهت جلوگیری از وزی، ایجاد موخوره و همچنین مراقبت از موی خشک توصیه می کنیم هر چند وقت یک بار چند سانتی متر از موهای خود را کوتاه کنید تا علاوه بر از بین رفتن این موخوره ها، موهای شما که دارای سلول های مرده است از بین رود.

همچنین بخوانید: با عوارض موخوره خداحافظی کنید

5- شانه کردن مرتب موها

همان طور که میدانید موهای خشک هنگام شانه کردن با گره همراه هستند و افراد زیادی از این موضوع رنج میبرند و کم تر به موهای خود رسیدگی می کنند.

این نکته را باید در نظر داشته باشید در صورتی که به صورت مرتب موهای خود را شانه نکنید، چربی لازم به ناحیه کف سر شما نمی رسد که این موضوع، باعث کدر شدن و خشکی مو می شود.

پس شانه کردن یکی از الویت های مراقبت از موی خشک و روتین موی خشک است.

برای شانه کردن موهای خشک بهتر است از شانه های چوبی با دندان های درشت استفاده نمایید.

6- عدم استفاده بیش از حد از سشوار و اتو مو

حرارت مستقیم ناشی ار وسایل الکترونیکی همانند سشوار و اتو مو سبب خشکی مو می شود.

اما در صورت لزوم جهت استفاده از این وسایل بهتر است از اسپری محافظ قبل از سشوار و اتو استفاده کنید تا برای مراقبت از موی خشک و همچنین کاهش آسیب مورا کاهش دهید.

چرا موی خشکی دارم؟

موارد دیگری هم در ایجاد موی خشک و مراقبت از موی خشک دخیل هستند که این موارد عبارتند از؛

1- ماساژ ندادن پوست سر

ماساژسر به دلیل تحریک پوست سر، افزایش گردش خون و همچنین تولید سبوم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

لازم است بدانید که ماساژ سر تنها برای مراقبت از موی خشک ‌نیست بلکه تمامی افراد با انواع موها بایستی کف سر خود را ماساژ دهند.

برای این کار میتوانید در داخل حمام هنگام‌شامپو زدن، موهای خود را به آرامی ماساژ دهید.

2- دوش با آب گرم

درست است که پس از یک روز خسته کننده، یک دوش آب گرم ضروری است اما اگر شما فردی با موهای خشک هستید، جهت دوش آب گرم را به شما به هیچ عنوان توصیه نمی کنیم.

مراقبت از موی خشک برای شست و شو سر خود، لازم است از آب سرد و یا آب ولرم استفاده نمایید.

ضرر دوش آب گرم برای موهای خشک

3- استفاده نادرست از محصولات مراقبتی مو

متاسفانه عده ای از افراد در خرید محصولات مراقبتی دچار اشتباهاتی می شوند که این موضوع میتواند سبب خشکی و آسیب رساندن به انواع مو شود.  به طور مثال: اگر شما فردی با موهای خشک یا رنگ شده و آسیب دیده ای هستید و قصد مراقبت از موی خشک را دارید، بهترین گزینه برای شما محصولات که حاوی روغن می باشند، هستند.

4- انتخاب روغن ها

در انتخاب روغن ها برای موهای خشک محتاط باشید. همان طور که میدانید، سالیان درازی است که از انواع روغن های گیاهی، جهت مراقبت از موی خشک استفاده می شود.

اما در ارتباط با موهای خشک باید بگوییم که در مصرف این روغن ها کاملا باید دقت کنید زیرا که موهای شما به طور طبیعی دارای روغن هایی همانند لیپید ها هستند که تلفیق این روغن ها با محصولات روغنی ممکن است برای موهای شما سنگین و آسیب زا باشد.

برای استفاده، روغن را به صورت قطره ای در نواحی آسیب دیده بریزید و با دست خود ماساژدهید.

به این نکته توجه داشته باشید که قبل از شست و شو حتما موهای خود را آب کشی نمایید.

5- استفاده از دستگاه رطوبت ساز در شب برای موهای خشک

ممکن است شما اتاقی با هوای خشک داشته باشید که این عامل میتواند سبب خشکی مو شما شود. برای مراقبت از موی خشک شما این امکان را دارید تا از دستگاه رطوبت ساز در هنگام شب استفاده نمایید تا مانع خشکی و وزی موهای خود شوید.

چگونه موی خشک را تشخیص دهیم؟

این افراد به طور معمول هر ۳ الی ۴ روز یک بار و حتی بیشتر نیاز به شست و شو سر نیز دارند.

ظاهر موهای این افراد وز و کدر است. جنس مو این افراد، زبر و شکننده است. حالت ظاهری این دسته از موها، ‌پیچیده و وز است. این دسته از موها به سختی شانه می شوند و پس از هربار شانه کردن منجر به کشیدگی و ریزش مو می شوند. به طورمعمول، موهای خشک، دارای شوره سر می باشند‌.

چگونه موی خشک را تشخیص دهیم؟

چند روش تهیه ماسک خانگی برای مراقبت از موی خشک

1- ماسک زرده تخم و مرغ و آب تخم مرغ

این ماسک خانگی، ساقه موها را نرم و مرطوب می کند. پس از استفاده این ماسک خانگی شاهد تاثیرات معجزه آسا این این ماسک از قبیل درخشندگی خواهید بود.

مواد لازم تهیه ماسک زرده تخم مرغ و آب زرده‌ی تخم مرغ

تخم‌مرغ: دو عدد

آب: یک قاشق غذاخوری

طرز تهیه؛ در ابتدا، سفیدی های تخم مرغ را از زرده های آن جدا نمایید. سپس زرده ها را درون کاسه ای بریزید و با یک همزن آنها را هم بزنید به طوری که کمی پف دار شوند.

ترکیب به دست آمده را به مدت ۳۰ دقیقه برروی موهایتان قرار دهید و سپس آب کشی نمایید.

2- ماسک تخم‌مرغ، عسل و ماست

از جمله مزایای استفاده از این ماسک میتوان به ازفزایش درخشندگی و رطوبت مو اشاره نمود. از جمله مواد مغذی موجود در ماست که پروتوئین می باشد، میتواند رطوبت طبیعی و درخشندگی را به موهای شما هدیه دهد.

مواد لازم برای تهیه این ماسک؛

تخم‌مرغ: دو عدد عسل: یک قاشق غذاخوری ماست: دو قاشق غذاخوری

طرز تهیه؛ تمام تخم مرغ ها را در درون کاسه ای با چنگال یا هم زن هم‌بزنید. در مرحله بعد، عسل و ماست را به تخم مرغ ها اضافه کنید و تا زمانی که مخلوط شما نرم و خامه ای شود هم بزنید. اجازه دهید این مخلوط به مدت ۲۰ دقیقه برروی پوست سرتان باقی بماند و سپس آب کشی نمایید.

3- رفع وزی و خشکی مو با ژلاتین

ژلاتین‌، منبع پروتئین است و از این رو برای مراقبت از موی خشک و آسیب دیده بسیار ضروری و مفید می باشد. استفاده از ژلاتین سبب پوشاندن ساقه موها و مرطوب نگه داشتن آنها می شود.

برای تهیه ژلاتین بایستی یک قاشق غذا خوری ژلاتین را در یک فنجان آب گرم خلوط نمایید و ۵ دقیقه به آن فرصت دهید تا سفت شود.

سپس یک قاشق چای خوری سرکه سیب به آن اضافه نمایید و مقداری از روغن های دارای عطر معطر همانند یاس، اسطوخودوس یا مریم گلی به این مخلوط اضافه نمایید.

برای مراقبت از موی خشک و تاثیر گذاری بیشتر، بهتر است این ترکیب را به مدت ۱۰ دقیقه برروی سرتان باقی بماند تا کامل جذب موهای شما شود و سپس در آخر موهای خود را آبکشی نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *