12 علت خشکی لب که باید بدانید

خشکی لب یکی از مشکلات بسیار آزار دهنده ای است که هم زیبایی و هم سلامت لب ها را تحت تاثیر خود قرار می دهد. البته علت خشکی لب به عوامل متعددی بستگی دارد اما در هر صورت این موضوع به یک معضل بزرگ برای بعضی از افراد تبدیل شده است. آیا می دانید چرا ترک لب یک معضل است؟

زیرا گاهی اوقات این ترک ها تا حدی عمیق و خشک هستند که باعث زخم و خونریزی در لب می شود. بنابراین بهتر است تا دلایل خشکی لب ها را بررسی کنیم و ببینیم که از چه طریقی می توان این مشکل را درمان کرد.

عوامل بروز خشکی لب

آیا می دانید علت خشکی لب ها چیست؟ به طور کلی این موضوع به دلایل متعددی بستگی دارد و تنها به یک عامل ختم نمی شود. حال بهتر است تا عوامل متعددی که باعث ایجاد خشکی در لب ها می شوند را بررسی کنیم و ببینیم که چرا این مشکل به وجود می آید.

1- ابتلا به بیماری

یکی از دلایل خشکی و ترک در لب ها، ابتلا به بعضی بیماری های خاص مانند پسوریازیس است. همچنین بیماری های دیگری مانند دیابت، مشکلات تیروئیدی و … نیز باعث خشک شدن لب ها می شود.

2- قرارگیری در شرایط نامطلوب محیطی

شرایط محیطی جزو دیگر عوامل تاثیرگذار بر خشکی و ترک خوردگی لب ها است. قرار گرفتن برای مدت طولانی در معرض نور خورشید، قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا، قرار گرفتن در معرض هوای سرد و خشک و به طور کلی قرار گیری در چنین شرایط محیطی خاص و نامطلوبی باعث خشک شدن و ترک خوردن لب ها می شود.

شرایط نامطلوب محیطی علت خشکی لب

3- مصرف برخی داروها

از دیگر دلایل خشک شدن لب ها، استفاده از بعضی از داروهای خاص است. داروهایی همچون آنتی بیوتیک ها، داروهای ضد آکنه، داروهای سرماخوردگی و… به دلیل عوارضی که برای بدن دارند، باعث بروز ترک و خشکی لب می شوند.

4- تماس پوست لب با مواد محرک

تماس پوست لب ها با مواد محرکی مانند لوازم آرایش های نامرغوب، اسید مرکبات، آدامس ها و… از جمله علت خشکی لب است. استفاده از ترکیبات شیمیایی و به طور کلی مواد محرک در این محصولات، باعث ترک خوردن لب و ایجاد شکاف روی پوست لب می شود.

5- تماس مکرر بزاق دهان با لب ها

اگر توجه کرده باشید بعضی از افراد دائما با بزاق دهانشان، لب هایشان را به اصطلاح تر می کنند. این کار هم یک عادت غلط است و هم باعث آسیب رسیدن به پوست لب ها می شود. به همین علت بزاق دهان نیز جزو یکی دیگر از دلایل خشک شدن لب ها به حساب می آید.

6- کم آبی بدن

کم آبی عوارض و پیامدهای منفی بسیار زیادی برای بدن دارد. یکی از این عوارض، خشک شدن لب ها است. زمانی که بدن کم آب باشد، پوست رطوبت خودش را از دست می دهد و این موضوع باعث خشکی لب ها می شود. جالب است بدانید کم آبی می تواند باعث از بین رفتن سلول های خاکستری مغز هم بشود پس در نوشیدن آب صرفه جویی نکنید.

همچنین بخوانید : 7 راهکار طلایی جهت تقویت سلول های خاکستری مغز

7- تنفس دهانی

بسیاری از کسانی که به دلایل مختلف از طریق دهان نفس می کشند، به خشکی و ترک لب ها دچار می شوند. این افراد با بلعیدن مقدار زیادی هوا از طریق دهان، طراوت پوست لب را از بین می برند. معمولا شایع ترین نوع تنفس دهانی، نفس کشیدن با دهان باز در خواب است.

8- آلرژی ها

بعضی از افراد به یک سری مواد غذایی و ادویه جات حساسیت و آلرژی دارند. حتی این آلرژی در خصوص محصولات آرایشی بهداشتی، شوینده های پوست و… نیز صدق می کنند. به خاطر داشته باشید آلرژی از دیگر دلایل ترک خوردگی لب ها به حساب می آید.

آلرژی های از عوامل بروز خشکی لب

9- جویدن لب

حتما تا به حال افرادی را دیده اید که به طور مکرر لب هایشان را می جوند. جویدن پوست لب ها، بافت رویی لب را از بین می برد و آن را آسیب پذیر می کند. به همین علت به دنبال جویدن لب، خشکی و در مواردی زخم و خونریزی همراه است.

10- مصرف بیش از حد ویتامین  A

افرادی که بیش از حد ویتامین آ مصرف می کنند، به خشکی و ترک خوردگی لب ها دچار می شوند. در مصرف تمام ویتامین ها اعتدال را رعایت کنید. زیرا ممکن است با عوارض و نتایج منفی نیز روبرو شوید.

11- کمبود چربی های مفید در رژیم غذایی

رژیم غذایی باید کامل باشد. یعنی شما از انواع ویتامین ها، چربی ها، پروتئین ها و… استفاده کنید. در صورتی که رژیم غذایی چربی های مفید نداشته باشد، لب ها خشک و ترک خورده می شوند.

12- مصرف دخانیات

استفاده از دخانیات هزار و یک نوع مشکل برای بدن به وجود می آورد که خشک شدن لب ها یکی از آنهاست.

همچنین بخوانید : 12 نکته طلایی درباره علت خشکی دهان

علت خشکی لب در بارداری

یکی از شایع ترین مشکلات خانم های باردار، خشکی لب هاست. خشک شدن لب ها در بارداری باعث اذیت و آزار خانم باردار می شود. زیرا این موضوع زیبایی را تحت تاثیر قرار می دهد. در نتیجه باعث افسردگی و یا یک ایجاد یک دغدغه ذهنی برای افراد می شود. آیا می دانید علت خشکی لب در دوران بارداری چیست؟

از آنجایی که بدن خانم های باردار بیشتر از سایر گروه های سنی و سایر افراد به آب نیاز دارد؛ در صورتی که آب به اندازه کافی مصرف نشود، لب ها ترک می خورند و خشک می شوند. البته از دیگر دلایل خشکی لب ها در دوران بارداری، دیابت بارداری است. همچنین بعضی از خانم ها با اختلالات در خواب مواجه هستند که این موضوع باعث ترک خوردن لب ها می شود.

همچنین بخوانید : چگونه تغذیه دوران بارداری مناسبی داشته باشیم؟

علت خشکی لب ها در کودکان

با توجه به دلایل خشکی لب، شدت خشکی و ترک خوردگی در گروه های سنی مختلف، متفاوت است. خشکی و ترک خوردگی لب کودکان به دلایل بسیار زیادی وابسته است. یکی از آنها تماس مکرر زبان با لب ها است. بعضی از کودکان از روی عادت غلطی که دارند، دائما لب ها و اطراف لب ها را لیس می زنند. این موضوع نه تنها باعث خشک شدن پوست لب، بلکه باعث خشکی پوست اطراف لب ها نیز می شود.

علت خشکی لب ها در کودکان

گاهی اوقات ممکن است در اطراف لب ها زخم ایجاد شود و به دلیل سوزش مکرر کودکان را آزار دهد. همچنین گاهی اوقات ممکن است به دلیل قرارگیری کودک در شرایط محیطی نامطلوب، لب ها خشک و ترک خورده شوند. از آنجایی که پوست کودکان به شدت حساس است، حتی گاهی گرد و غبار و دود اگزوز ماشین ها نیز می تواند باعث بروز خشکی در لب ها شود. در بعضی مواقع نیز کم آبی بدن کودکان باعث ترک خوردن لب هایشان می شود. بنابراین می توان گفت این موضوع دلایل متعددی دارد.

کمبود چه ویتامین هایی باعث خشکی لب می شود؟

علت خشکی لب از یک جهت به کمبود ویتامین ها و مواد معدنی در بدن مربوط می شود. بنابراین گاهی ممکن است این مشکل به ظاهر ساده، بیانگر کمبود ویتامین در بدن باشد. اما آیا می دانید چه ویتامین هایی باعث خشک شدن لب می شوند؟

1- ویتامین ب

ویتامین ب جزو ویتامین های محلول در آب است. همانطور که می دانید وجود این ویتامین برای حفظ سلامت و جلوگیری از بیماری های پوستی بسیار مفید است. در صورتی که بدن شما با کمبود ویتامین ب مواجه شود، لب ها خشک و ترک خورده می شوند.

2- ویتامین ب 2

یکی دیگر از ویتامین هایی که کمبود آن باعث خشک شدن و ترک خوردن لب ها می شود، ویتامین ب 2 است. در صورتی که از لبنیات، تخم مرغ، لوبیا، انواع گوشت و… استفاده نشود، بدن با کمبود این ویتامین مواجه می شود.

همچنین بخوانید : ضرورت شناخت انواع ویتامین های مورد نیاز بدن

3- ویتامین ب 3

کمبود ویتامین ب 3 در بدن جزو دیگر علت های خشکی لب به حساب می آید. ویتامین ب 3 یا نیاسین از بروز التهابات و خشکی لب ها و به طور کلی پوست جلوگیری می کند. به همین علت اگر این ویتامین در بدن به اندازه کافی وجود نداشته باشد، لب ها خشک و ترک خورده می شوند.

راهکارهای خانگی برای درمان خشکی لب

حال که متوجه شدید علت خشکی لب و ترک خورد آن چیست، بهتر است تا در ادامه به یک سری راهکارهای خانگی و موثر برای درمان این مشکل بپردازیم. به خاطر داشته باشید در صورتی که خشکی لب در همان مراحل ابتدایی درمان شود، پوست لب ها طراوت و شادابی خودش را به دست می آورد.

اما در صورتی که نسبت به این موضوع بی تفاوت باشید، ممکن است زخم های عمیقی روی لب هایتان ایجاد شود که منجر به عفونت و خونریزی شود. بنابراین بهتر است تا این موضوع را جدی بگیرید و حتما با مشاهده کوچکترین خشکی و ترک خوردگی در لب ها، آن را درمان کنید. 

همچنین بخوانید: رازهای ناگفته درباره ی خواص دارویی میخک

1- روغن های طبیعی

یکی از روش های درمان ترک خوردگی لب ها، استفاده از انواع روغن های طبیعی است. روغن هایی مانند روغن زیتون، روغن بادام، روغن نارگیل، روغن کنجد و… همگی جزو روغن های طبیعی به حساب می آیند که برای سلامت بدن خواص بسیار زیادی دارند.

شما می توانید با استفاده از هر کدام از این روغن ها که در دسترس تان است، لب هایتان را چرب کنید تا خشکی و پوسته پوسته شدن لب ها را از بین ببرید. تمامی این روغن ها برای پوست خاصیت مرطوب کنندگی و ضد التهابی دارند.

روغن های طبیعی برای درمان خشکی لب

2- آلوئه ورا

یکی دیگر از راهکارهای طبیعی برای درمان ترک خوردگی لب ها و برطرف کردن علت خشکی لب ها، استفاده از آلوئه ورا است. آلوئه ورا یکی از گیاهان طبیعی و پرخاصیت برای پوست و مو است. به همین علت شما می توانید از خواص بیشمار این گیاه برای برطرف کردن خشکی و ترک خوردگی لب هایتان استفاده کنید.

کافیست تا مقداری از ژل طبیعی آلوئه ورا را روی لب هایتان بمالید و اجازه دهید تا به پوستتان نفوذ کند. سپس معجزه آن در رطوبت رسانی و بازگرداندن سلامت و زیبایی لب ها را ببینید.

3- وازلین

یکی دیگر از راهکارهای خانگی برای برطرف کردن خشکی و ترک خوردگی لب، استفاده از وازلین است. تقریبا می توان گفت وازلین در هر خانه ای در دسترس است. از آنجایی که در وازلین ویتامین های بسیار زیادی برای رطوبت و طراوت پوست وجود دارد، استفاده از آن می تواند به خوبی خشکی لب ها را درمان کند.

4- خیار

خیار یکی از میوه هایی است که همیشه در دسترس شما می باشد. از آنجایی که کم آبی و خشکی پوست یکی از دلایل اصلی ترک خوردن لب ها به حساب می آید، استفاده از خیار برای برطرف کردن خشکی لب بسیار مفید است. خیار آبرسان بسیار مناسبی برای پوست است به همین منظور هم آن را میل کنید و هم به صورت حلقه حلقه روی پوست لبتان بگذارید تا خشکی لب هایتان را از بین ببرد.

5- چای سبز کیسه ای

چای سبز یکی از گیاهان دارویی به حساب می آید که هزار و یک نوع خاصیت مختلف برای بدن دارد. در صورتی که به خشکی و ترک خوردگی لب ها دچار شدید، می توانید از چای سبز کیسه ای برای درمان استفاده کنید. شما می توانید چای سبز کیسه ای را در یک لیوان آب جوش قرار دهید. سپس چای را میل کنید و کیسه آن را روی لب هایتان قرار دهید. به این ترتیب ترک خوردگی لب هایتان به طرز معجزه آسایی درمان می شود.

6- شکر

شاید برایتان جالب باشد تا بدانید دانه های شکر برای درمان خشکی و ترک خوردگی لب ها بسیار مفید و موثر هستند. شما می توانید شکر را کمی مرطوب کنید و روی پوست لب تان قرار دهید. با نفوذ شکر به عمق پوست، خشکی و ترک خوردگی لب هایتان درمان می شود.

7- جوش شیرین

از دیگر راهکارهای خانگی برای درمان ترک لب ها، استفاده از جوش شیرین است. جوش شیرین خواصی دارد که باعث ترمیم بافت های آسیب دیده پوست لب ها می شود و به طور کامل خشکی لب را درمان می کند.

راهکارهای خانگی برای درمان خشکی لب

8- موم زنبور عسل

تقریبا می توان گفت خواص عسل و موم آن برای همه آشکار است. برای برطرف کردن هر گونه علت خشکی لب، می توانید از موم زنبور عسل استفاده کنید. کافیست تا آن را روی پوست لبتان بمالید.

9- گلبرگ گل رز

از دیگر راهکارهای خانگی برای درمان خشکی لب ها، استفاده از گلبرگ گل رز است. شما می توانید این گلبرگ ها را کمی مرطوب کنید و سپس روی لب هایتان بمالید. این کار باعث درمان ترک خوردگی لب ها می شود.

10- آبلیمو

استفاده از آبلیمو جزو دیگر روش ها و راهکارهای خانگی برای درمان خشکی و ترک خوردگی لب ها می باشد. آبلیمو به دلیل دارا بودن ویتامین سی و بسیاری دیگر از ویتامین های مهم و ضروری برای پوست و بدن، باعث درمان ترک خوردگی لب ها می شود.

به این مقاله امتیاز دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *