مهم ترین علائم سرطان سینه در زنان و مردان

شناخت علائم سرطان سینه مهم ترین راهکار برای پیشگیری از تشدید این بیماری و درمان موفقیت آمیز آن است. سرطان پستان به عنوان یک بیماری شناخته می شود که با رشد غیر قابل کنترل سلول های سینه شروع می شود. بافت، مجرا و لوبول ها اجزا اصلی تشکیل دهنده سینه محسوب می شوند. با توجه به اینکه کدام سلول در سینه تبدیل به سرطان شود، می توان نوع سرطان پستان را تشخیص داد.

در حقیقت با رشد سلول های سینه به نحوی که غیر طبیعی یا غیر قابل کنترل شوند، تومور سرطان در سینه ایجاد می شود. مهم ترین موضوع درباره سرطان سینه امکان گسترش سلول های سرطانی از قسمت های مختلف مانند رگ های لنفاوی یا رگ های خونی است. گسترش سلول های سرطانی به دیگر نقاط بدن متاستاز نامیده می شود.

علائم سرطان سینه چیست

علائم سرطان سینه چیست؟

هر ساله بیشتر از 264 هزار مورد سرطان سینه فقط در کشور ایالات متحده آمریکا گزارش می شود. سرطان سینه دومین سرطان رایج بین زنان بعد از سرطان پوست است و شایع ترین علت مرگ و میر زنان در بیشتر نقاط جهان به شمار می رود. سینه زنان از سه قسمت اصلی تشکیل می شود.

غده هایی که باعث تولید شیر می شوند، اولین قسمت تشکیل دهنده سینه یعنی لوبول ها هستند. دومین قسمت سینه مجراها هستند که وظیفه انتقال شیر تولید شده به نوک پستان را برعهده دارند. بافت که تشکیل شده از بافت چربی و فیبری است، سومین قسمت تشکیل دهنده سینه به شمار می رود که سایر قسمت های سینه را در کنار یکدیگر قرار می دهد.

تعداد مرگ و میر ناشی از ابتلا به سرطان پستان در سال های اخیر، کاهش پیدا کرده، چرا که بسیاری از بیماران موفق به تشخیص زودهنگام بیماری و در نتیجه شروع دوره های درمان می شوند. آیا من سرطان سینه دارم؟آیا سرطان سینه درد دارد؟ چگونه متوجه شویم که سرطان سینه داریم؟ آیا سرطان سینه کُشنده است؟ درد سرطان سینه چقدر است؟ مهم ترین علائم سرطان سینه در ابتدا چیست؟ ممکن است پاسخ این سوالات را در بین 12 نشانه سرطان سینه پیدا کنید.

همچنین بخوانید: معرفی ۱۰ تا از بیماری های شایع زنان

12 نشانه سرطان سینه در زنان

ابتلا به سرطان به ویژه سرطان سینه در زنان با نشانه های ملموسی همراه است. بیشتر تومورهای سرطانی در قسمت بیرونی سینه ایجاد می شوند، این در حالی است کمتر از 15 درصد تومورها ممکن است در داخل سینه ایجاد شوند. سینه سمت چپ بیشتر از سینه سمت راست زنان در معرض ایجاد توده های سرطانی است. علائمی که در ادامه به آن اشاره می کنیم، شایع ترین نشانه ها و علائم اولیه سرطان سینه است.

 • تغییرات محسوس در رنگ، شکل، ظاهر و اندازه سینه
 • ایجاد فرورفتگی روی سینه
 • پوسته پوسته شدن یا ایجاد رنگدانه روی سینه یا نوک پستان
 • سوراخ سوراخ شدن پوست سینه (شبیه پوست پرتقال)
 • ضخیم شدن یا ایجاد توده قابل لمس روی سینه
 • ایجاد توده جدید زیر بغل
 • تورم پستان
 • احساس درد هنگام کشیدن نوک پستان
 • ایجاد ترشحاتی از نوک پستان (ترشحاتی به جز شیر مانند خون)
 • احساس درد در نواحی مختلف سینه (هنگام لمس سینه
 • التهاب سینه
 • خارش سینه

6 علائم سرطان سینه در مردان

6 علائم سرطان سینه در مردان

علائم سرطان سینه در مردان نیز دیده می شود، با این تفاوت که از هر 100 مورد گزارش سرطان سینه 1 مورد آن متعلق به مردان است. موضوعی عجیب که عده زیادی از مردم اطلاعی درباره آن ندارند. نکته مهم این است که شایع ترین سرطان سینه در مردان نشانه ها، علائم و مشخصاتی درست مانند شایع ترین علائم سرطان سینه در زنان دارد! شایع ترین علائم سرطان پستان مردان چیست؟

 • تورم سینه یا وجود توده هایی در سینه (قسمت بیرونی سینه یا قسمت درون سینه)
 • خروج ترشحاتی از قسمت نوک سینه
 • ایجاد گودی در پوست سینه
 • پوسته پوسته شدن سینه
 • قرمزی سینه
 • احساس درد بلافاصله بعد از کشیدن نوک پستان

پستان طبیعی چه شکلی است؟

به جرات می توان گفت که هیچ نشانه یا علامت خاصی برای تعریف پستان طبیعی زنان وجود ندارد. تفاوت زیادی بین سینه زنان وجود دارد که به طور حتم می توان این تفاوت را صرفا به عنوان تفاوت های «ظاهری» و نه علائم سرطان سینه، در نظر گرفت.

انواع سرطان سینه در زنان

انواع سرطان سینه در زنان + سرطان های زیرگروه

تا به امروز در جهان 7 نوع سرطان سینه شناسایی شده است. برخلاف تصور عموم مردم سرطان پستان یک بیماری زنانه نیست و در حال حاضر فقط در کشور فرانسه هر ساله 500 مورد سرطان سینه مردان گزارش می شود! سرطان در ابتدا با تشکیل تومورهای خوش خیم ایجاد می شود.

عدم تشخیص به موقع و عدم درمان اصلی ترین دلایل تبدیل تومورهای خوش خیم به سرطان سینه بدخیم در زنان است. 7 نوع سرطان سینه که احتمالا چیزی درباره آن نمی دانید را در ادامه معرفی می کنیم.

 • کارسینوم داکتال درجا (DCIS)
 • کارسینوم داکتال تهاجمی (IDC)
 • کارسینوم داکتال مدولاری
 • کارسینوم داکتال موسینوس
 • کارسینوم داکتال پاپیلاری
 • کارسینوم داکتال توبولار
 • کارسینوم لوبولار
 • کارسینوم لوبولار درجا (LCIS)
 • کارسینوم لوبولار تهاجمی (ILC)
 • بیماری پاژه نوک پستان
 • سرطان سینه سه گانه منفی
 • سرطان التهابی سینه
 • آنژیوسارکوم (Angiosarcoma)
 • تومور فیلودس (Phyllodes)

ماموگرافی؛ بهترین روش تشخیص سرطان سینه

نشانه های سرطان پستان در هر فرد با توجه به فاکتورهای مختلفی از جمله سن و جنسیت متفاوت است. سرطان سینه از جمله بیماری های چند عاملی است که وابستگی زیادی به فاکتورهای پرخطر دارد. سرطان سینه خوش خیم و بدخیم در مردان و زنان ممکن است با هیچ نشانه یا علائم خاصی همراه نباشد. بهترین روش برای تشخیص به موقع سرطان سینه ماموگرافی است.

در روش ماموگرافی از پستان با اشعه ایکس تصویری گرفته می شود که به پزشکان برای بررسی نشانه ها و علائم سرطان سینه پیشرفته یا خوش خیم کمک می کند. انجام آزمایشاتی مانند ماموگرافی به صورت منظم این امکان را فراهم می کند که پیش از تکثیر تومورها یا بدخیم شدن تومورهای سرطانی (در برخی موارد تا 3 سال قبل از احساس علائم اولیه) بیماری تشخیص داده شود.

انجام آزمایش ماموگرافی برای بسیاری از بیماران دردناک است، در حالی که با انجام ماموگرافی که تنها چند ثانیه به طول می انجامد می توان از خطرات بسیار دردناک تر جلوگیری کرد. میزان دردناک بودن این آزمایش ارتباط مستقیمی با تکنسینی که ماموگرافی را انجام می دهد، دارد. در صورت متورم یا حساس شدن سینه، به ویژه در دوره عادت ماهانه، بهتر است از انجام این آزمایش خودداری کنید.

همچنین بخوانید: بیماری های دستگاه تناسلی زنان

علائم سرطان سینه

جمع بندی؛ علائم سرطان سینه

از مهم ترین انواع سرطان سینه می توان به سرطان سینه التهابی، پاژه، سرطان مخاطی و مدولاری اشاره کرد. علائم هشدار سرطان در بدن هر فرد در صورت ایجاد متاستاز یا تومورهای سرطانی با دیگری کاملا متفاوت است. این علائم در برخی افراد با قرمزی یا تورم سینه، خونریزی، صافی نوک پستان یا فرورفتگی آن ظاهر می شود.

فراموش نکنید که وجود یک یا چند مورد از علائم سرطان سینه به معنی ابتلا به این بیماری نیست. ترشحات نوک پستان که یکی از نشانه های شایع سرطان پستان محسوب می شود، در برخی افراد علت وجود عفونت است نه سرطان!

6 علامت هشدار دهنده سرطان سینه چیست؟

علائم سرطان سینه در هر فرد با توجه به جنسیت، وزن، سبک زندگی، رژیم غذایی و غیره متفاوت است. تورم، احساس درد در سینه، سوزش سینه، فرورفتگی نوک سینه، پوست پرتقالی شدن ظاهر سینه، بزرگی یکی از سینه های چپ و راست در مقایسه با یکدیگر 6 مورد از مهم ترین علامت وجود سرطان پستان است.

نشانه های سرطان سینه در دوره شیردهی چیست؟

احتمال بروز نشانه های سرطان سینه در دوره شیردهی و باردهی زنان بسیار کمتر از دیگر زمان ها است. بهترین روش برای تشخیص به موقع سرطان با توجه به متورم شدن و التهاب سینه (به دلیل شیردهی) انجام نمونه برداری از بافت پستان ها است.

آیا سرطان سینه درد دارد؟

احساس درد در پستان یکی از مهم ترین نشانه های سرطان سینه زنان و مردان است. اگرچه سرطان سینه همیشه با درد همراه نیست اما توده های سرطانی ممکن است به محض ضربه دیدن یا احساس شدن توسط دست، دردناک باشند.

آیا سرطان سینه کشنده است؟

تشخیص به موقع سرطان نه تنها این بیماری را از یک بیماری دردناک به بیماری درمان پذیر تبدیل می کند، بلکه باعث رفع کامل خطر و بازگشت فرد به زندگی طبیعی می شود. تشخیص درست و زودهنگام علائم سرطان سینه اصلی ترین شرط برای کاهش خطر کشندگی این بیماری است.

سرطان سینه در چه سنی رخ می دهد؟

سرطان سینه به طور معمول در افراد بزرگسال که بیشتر از 40 تا 50 سال سن دارند، تشخیص داده می شود. بر اساس تحقیقات انجام گرفته زنان بالای 55 سال بیشتر از سایر گروه های سنی زنان در معرض ابتلا به سرطان پستان قرار دارند. البته در سال های اخیر تعداد مبتلایان به سرطان سینه در زن های جوان نیز افزایش داشته است. سابقه خانوادگی و ژنتیک از جمله عوامل موثر در تشدید احتمال ابتلا به سرطان پستان محسوب می شوند.

بیشترین نژادی که به سرطان سینه مبتلا می شوند کدام نژاد است؟

در بین تمامی نژادهای جهان بیشترین آمار ابتلا به سرطان متعلق به سفید پوستان است. از طرفی دیگر میزان ابتلا به سرطان سینه در زنان آسیایی، آمریکایی و اسپانیایی نسبت به دیگر زنان جهان کمتر گزارش شده است.

سرطان سینه در کدام قسمت از سینه ایجاد می شود؟

منظور از سرطان سینه سرطانی است که در قسمت مجاری (لوبول ها) ایجاد می شود. اما احتمال ایجاد علائم سرطان سینه (سلول های سرطانی یا ایجاد توده تومور) در سایر قسمت های سینه نیز وجود دارد. از انواع نادر سرطان سینه می توان به سرطان آنژیوسارکوم و سرطان تومورهای فیلود اشاره کرد.

به این مقاله امتیاز دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *