فرمول BMI برای خانم ها

فرمول BMI برای خانم ها عملکردی مشابه یک ماشین حساب دارد که با استفاده از دو فاکتور قد و وزن محاسباتی را برای تشخیص شاخص توده بدنی انجام می دهد. در حقیقت با استفاده از این فرمول می توان به اطلاعاتی کاربردی درباره وزن، اضافه وزن، چاقی یا حتی لاغری دست یافت.

البته شاخص توده بدنی یا فرمول BMI محدودیت هایی دارد که از مهم ترین آن ها می توان به عدم اندازه گیری دقیق چربی بدن اشاره کرد. اما به طور کلی این فرمول رایگان و در دسترس، امکانات زیادی دارد. فرمول بی ام آی یکی از شاخص هایی است که به سلامت کلی بدن را ارزیابی می کند و به طور دقیق فاکتورهایی نظیر میزان چربی یا اضافه وزن را نشان نمی دهد.

بر اساس تعریف مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، فرمول BMI به عنوان یک فرمول کلی برای اندازه گیری وزن (به کیلوگرم) بر حسب قد (به متر) در نظر گرفته می شود. نام دیگر این فرمول کوتله است، نامی که از دانشمند ابداع کننده این فرمول الهام گرفته شده است.

همه چیز درباره فرمول bmi برای خانم ها

همه چیز درباره فرمول bmi برای خانم ها

شاخص توده بدنی، کوتله یا فرمول bmi در حقیقت فرمولی است که به سادگی بدست می آید. برای محاسبه شاخص توده بدنی وزن (بر حسب کیلوگرم) بر قد (بر حسب متر به توان 2) تقسم می شود. هر چند که ابزارهایی برای محاسبه BMI آنلاین وجود دارد اما سادگی فرمول کوتله تا حدی است که با چند مثال می توان به خوبی آن را درک کرد.

پیش از بررسی دو مثال برای درک بهتر فرمول بی ام ای بهتر است بدانید که اعداد به دست آمده بر اساس این فرمول در 6 گروه مختلف تقسیم بندی می شوند. اعدادی که در این گروه ها قرار می گیرند، نشان دهنده میزان کمبود وزن، نرمال بودن وزن، داشتن اضافه وزن و چاقی افراد است. فرمول bmi برای خانم ها بر همین اعداد ذکر شده در زیر محاسبه می شود.

چرا فرمول bmi برای خانم ها و آقایان متفاوت است؟

تفاوت شرایط فیزیکی مردان و زنان اصلی ترین علت متفاوت بودن نتایج BMI مردان و زنان است. این تفاوت نه تنها در بین مردان و زنان بلکه در بین گروه های سنی مختلف از 19 تا 64 سال نیز به خوبی قابل درک است. فرمول BMI (شاخص توده بدنی) با توجه جنسیت و سن افراد در گروه های مختلف کودکان، نوجوانان، زنان و مردان قابل محاسبه و ارزیابی است.

ام بی ای یا Body Mass Index ایده آل برای زنان و مردان تابع هیچ یک از نمودارهای آماری نیست. چرا که تفاوت محسوسی بین بدن افراد مختلف از نظر توده های ماهیچه ای (عضلانی) و چربی وجود دارد. مردان نسبت به زنان دارای عضلات بیشتری هستند، بنابراین طبیعی است که عدد بدست آمده در فرمول BMI برای مردان کمی نادرست باشد.

بررسی شاخص توده بدنی BMI بر اساس اعداد

 • وزن غیر نرمال یا کمبود وزن: عدد بدست آمده در BMI کمتر از 18.5 است.
 • وزن طبیعی یا نرمال: عدد بدست آمده در BMI کمتر از 24.9 است.
 • اضافه وزن: عدد بدست آمده در BMI کمتر از 29.9 است.
 • چاقی (A): عدد بدست آمده در BMI کمتر از 34.9 است.
 • چاقی (B): عدد بدست آمده در BMI کمتر از 39.9 است.
 • چاقی (C): عدد بدست آمده در BMI بیشتر از 40 است.

آشنایی با نحوه محاسبه فرمول BMI (با مثال)

آشنایی با نحوه محاسبه فرمول BMI (با مثال)

فرض کنید، مریم 58 کیلوگرم وزن دارد و قد او 170 سانتی متر است. با فرمول BMI می توان به عدد 20.1 برای مریم که نشان دهنده شاخص توده بدنی او است، رسید. وزن مریم کاملا نرمال است.

با توجه به این موضوع که فرمول BMI برای خانم ها گاهی بر اساس فاکتورهایی چون سن یا کشور تغییر می کند، باید به این نکته توجه داشت که عدد بدست آمده در شاخص توده بدنی الزاما بی نقص نیست. در حقیقت این فرمول یک شاخص مناسب برای بررسی یا انجام آزمایشات جدی تر در آینده برای تعیین چاقی، اضافه وزن یا کمبود وزن در افراد مختلف است.

همچنین بخوانید: رازهایی درباره ی بهترین روش های لاغری که هر کسی نمی داند

فرمول bmi برای خانم های باردار و ورزشکار

بر اساس فرمول بی ام ای برای زنان ورزشکار، عدد بدست آمده چاقی یا اضافه وزن را نمایش می دهد. زنان ورزشکار عموما توده های عضلانی بیشتری دارند و این در حالی است که توده چربی کمتری در بدن آن ها وجود دارد. همین موضوع باعث تغییر عدد نهایی برای شاخص بدنی (توده بدنی) می شود. این موضوع در رابطه با زنان باردار نیز صدق می کند.

به طور کلی فرمول bmi برای خانم های باردار با توجه به شاخص توده قبل از بارداری مشخص می شود. بر اساس این شاخص زنانی که پیش از بارداری دچار کمبود وزن بوده اند در طول هفته حداکثر 0.51 کیلوگرم افزایش وزن را تجربه می کنند. از طرفی دیگر زنانی که در جدل bmi دارای اضافه وزن بودند، در طول هفته 0.22 کیلوگرم افزایش وزن خواهند داشت. زنان دارای وزن نرمال نیز 0.28 کیلوگرم افزایش وزن را در طول هفته تجربه می کنند.

میزان افزایش وزن تخمین زده شده مربوط به سه ماهه دوم و سوم بارداری است.

مهم ترین خطرات اضافه وزن یا چاقی؛ 7 عارضه جدی

داشتن اضافه وزن همواره یک معضل جدی به ویژه برای خانم ها بوده و قطعا عوارض خطرناکی را به همراه دارد. فشار خون بالا یکی از شایع ترین مشکلات اضافه وزن محسوب می شود و عوارض جدی را نیز به دنبال دارد. 7 بیماری ناشی از اضافه وزن را در ادامه معرفی می کنیم.

 • دیابت (نوع دوم)
 • سکته قلبی
 • عود بیماری های مرتبط با کیسه صفرا
 • افزایش کلسترول بد خون
 • استئوآرتریت
 • افزایش احتمال ابتلا به سرطان (سرطان کبد و سرطان روده بزرگ)
 • افسردگی و مشکلات روحی

روش محاسبه BMI برای افراد کمتر و بیشتر از 20 سال

 • شاخص توده بدنی برای هر یک از افراد 19 تا 24 ساله عدد 22 است.
 • بهترین شاخص توده بدنی برای گروه سنی 25 تا 34 سال عدد 23 است.
 • بهترین BMI برای افراد 35 تا 44 سال عدد 24 است.
 • پشاخص توده بدنی در افراد 45 تا 55 سال عدد 25 است.
 • شاخص توده بدنی استاندارد برای گروه سنی زیر 64 سال عدد 26 است.
 • افراد بالای 64 سال بهتر است عدد 27 را برای شاخص توده بدنی خود بدست آورند.
همچنین بخوانید: چرا همسرم بهم توجه نمیکنه ؟

ارتباط فرمول bmi زنان با میزان مرگ و میر

بر اساس آمارهای موجود ارتباط قوی بین فرمول bmi زنان و میزان مرگ و میر وجود دارد. با توجه به وجود شاخص توده بدنی، زنانی که با توجه به داده های جدول bmi سالم تر بنظر می رسند، طول عمر بیشتری در مقایسه با زنانی که بر اساس همین جدل دارای اضافه وزن (چاقی) هستند، دارند.

کاهش متابولیسم با توجه به افزایش وزن امری طبیعی است. موضوعی که در نهایت منجر به اضافه وزن، چاقی و عوارض جدی می شود. بنابراین ماندن در محدوده BMI که محدوده ای امن بنظر می رسد، کار عاقلانه ای است. این محدوده حول محور عدد 18.5-25 است.

بهترین BMI برای خانم ها محدوده عددی 18.5 الی 25 است.

جدول شاخص توده بدنی؛ فرمول bmi برای خانم ها

بر اساس جدول شاخص توده بدنی بهترین BMI برای زنان عددی بین 18.5 تا 24.9 است. همانطور که پیش از این نیز اشاره شد، BMI یک ارزیابی ابتدایی و ساده از شاخص توده بدنی است که می توان برای تشخیص اضافه وزن یا کمبود وزن به آن اطمینان کرد. اما این شاخص توده بدنی در زنان و مردان با توجه به وجود تفاوت های بسیار مهم و کلیدی یکسان نیست. بر اساس جدول زیر می توان اطلاعات کامل تری را درباره فرمول bmi برای خانم ها بدست آورد.

جدول شاخص توده بدنی

سوالات متداول درباره شاخص توده بدنی

علت استفاده از BMI برای تشخیص اضافه وزن و چاقی چیست؟

تشخیص اضافه وزن و چاقی در تمام افراد با انجام آزمایش های مختلف امکانپذیر است اما مهم ترین علت استفاده از BMI برای تشخیص اضافه وزن و چاقی در دسترس بودن این فرمول و البته رایگان بودن آن است. فرمولی که برای محاسبه آن تنها دو فاکتور قد و وزن مورد نیاز است.

آیا روش دیگری جز BMI برای ارزیابی چاقی یا اضافه وزن وجود دارد؟

علاوه بر فرمول bmi روش های دیگری نیز برای دستیابی به شاخص تناسب وزن و قد وجود دارد. تکنیک آینه از کاربردی ترین روش های جایگزین bmi محسوب می شود که در آن فرد با استفاده از یک آینه به بررسی و ارزیابی وزن می پردازد. علاوه بر این روش اسکنر الکترونیکی، جذب‌سنجی اشعه ایکس با انرژی دوگانه (DEXA) و بررسی نسبت دور کمر به باسن (WHR) از دیگر روش های جایگزین BMI به شمار می رود.

بهترین وزن بر اساس شاخص توده بدنی برای خانم ها

وزن مناسب یا ایده آل بر اساس چند فاکتور مهم از جمله اسکلت بدن، تناسب چربی و عضله ها، سن و همینطور قد مشخص می شود. در حقیقت استفاده از شاخص توده بدنی یا فرمول bmi برای خانم ها یکی از روش هایی است که می توان با استفاده از آن به عدد تقریبی برای تعیین وزن ایده آل دست یافت.

بهترین محدوده عدد BMI برای زنان چیست؟

بر اساس فرمول بی ام ای بهترین محدوده عددی برای زنان کمتر از 25 و بیشتر از 18.5 است.

چگونه BMI را به صورت دقیق محاسبه کنیم؟

مهم ترین موضوع محاسبه فرمول bmi برای خانم ها اطلاع از وزن و قد (دقیق) است. سپس با تقسیم وزن (بر حسب کیلوگرم) بر قد (بر حسب متر* 2) می توان به عدد تقریبی شاخص توده بدنی دست یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × پنج =

دکمه بازگشت به بالا